Hamster Kafes Seçimi ve Hazırlanması

Evimizde beslediğimiz evcil hayvanlarımızın rahat olmasını istiyorsak; onların bakım ortamlarını doğal ortamlarına en yakın şekilde hazırlamalıyız. Hasmterlar içinde bu geçerlidir. Hamsterlar genellikle kafeslerde bakılmaktadır. Bu nedenle kafesleri doğal ortamlarına yakın şekilde hazırlanmalı ve yeterince büyük olmalıdır.

Hamster Kafes Seçimi

Öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken nokta kafesin yeterince büyük olmasıdır. Küçük kafes hem psikolojik hemde fiziksel olarak hamsterı rahatsız edecektir. Buda çeşitli fiziksel sorunlara ve davranış problemlerine neden olacaktır. Küçük kafeslerde bakılan hamsterlarda hırçınlık gibi bazı davranış problemlerinin ortaya çıkması muhtemeldir.

Diğer bir husus kafesin ve malzemelerin kolay temizlenebilir ürünlerden yapılmış olmasıdır. Sık sık kafesleri temizlememiz ve yeri geldiğinde dezenfekte etmemiz gerekebilir. Bu nedenle taban kısmı plastik ve tel kısmı metal olan kafesler uygun kafes çeşitleridir. Hamsterlar için ahşap kafesler hem temizlik açısından uygun değildir. Hemde bir kemirgen türü olan hamsterlar bu kafesleri kemirebilir.

Hamster Kafesinin Hazırlanması

Kafesi seçtikten sonra sıra kafesi uygun şekilde hazırlamaya gelmiştir. Hamsterlar doğal ortamlarında büyük alanlarda kendine oluşturduğu çok gözlü toprak bölümlerde yaşar. Bu nedenle tünel tarzı oyuncakların bulunması gerekir. Aynı zamanda hamsterın hareketini sağlayacak olan çark, koşma kafesi bir bölüm mutlaka bulunmalıdır. Hamsterlar yağlanmaya meyillidir. Bu tarz hareket edecekleri ve yağ yakacakları alanlar olmadığı takdirde kısa sürede obezite problemi ile karşı karşıya kalabilirler.

Suluk seçimi yine önemli noktalardan birisidir. Hamsterlar doğal ortamlarında genellikle yapraklarda yer alan su damlacıklarından bu ihtiyacını karşılar. Suluklar hamsterın dişlediğinde akan özellikte olmalıdır.

Kafes tabanını idrar ve dışkıyı emebilecek bir özelliğe sahip olan bir malzeme ile en az 3 cm olacak şekilde doldurmak gerekir. Bunun için talaş benzeri özel ürünler bulunmaktadır. Bunları tercih etmeniz doğru olacaktır. Bu ürünler sıvıyı ve kokuyu emebilmektedir. Eğer talaş seçecekseniz içerisinde vernik, boya gibi farklı kimyasal maddeler olmasına dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu