Hamster Nasıl Eğitilir? Hamster Eğitim Yöntemleri

Hamster en sık beslenen evcil hayvanlardan birisidir. Hamster eğitimi ile ilgili olarak bizlere oldukça fazla soru gelmektedir. Bu konumuzda “Hamster nasıl eğitilir?” sorusuna genel anlamda cevap vermeye çalışacağız ve hamster eğitimi ile ilgili olarak sizlere bilgiler vereceğiz.

Her evcil hayvan besleyen kişinin, beslediği evcil hayvan ile arasında güçlü duygusal bağlar oluşmaktadır. Eğitimlerde bu duygusal bağın gelişmesi ve büyümesi için oldukça önemlidir. Hamsterınıza birşeyler öğretmek, onu eğitmek aranızdaki duygusal bağı ve güven duygusunu geliştirecektir.

Hamster Eğitimi

İlk olarak şu konuya değinmek istiyoruz. Hamster bir köpek veya papağan değildir. Öğrenebilecekleri sınırlıdır. Bu nedenle çok zorlamamak ve yeterli seviyede bırakmak gerekir. Hamster için öğretebilecekleriniz arasında ele alıştırma, kafese alıştırma ve kafese giriş ile çıkışlar başlıca gelmektedir. Bunun dışında çeşitli labirentlerin çözümü, kafesteki oyuncakların kullanımı veya belirli bir yere gidip gelmesi diğer öğretebilecekleriniz arasında yer almaktadır.

Bunun yanında hamster ne kadar genç ile eğitimi o kadar kolay olacaktır. Birkaç aylık bir hamsterı eğitmek ile birkaç yaşındaki bir hamsterı eğitmek arasında çok büyük fark vardır. Bu nedenle eğer yeni bir hamster sahiplenecekseniz mümkün olduğunca genç bir hamster sahiplenmek hem eğitim açısından hem de her iki tarafın duyusal olarak daha iyi bağ kurması için önemlidir.

Hamsterı Ele Alıştırma

Hamster eğitiminin ilk aşamasına ele alıştırma oluşturmaktadır. Hamster ile sizin aranızdaki bağların güçlü ve sağlam olması için oldukça önemlidir. Ele alışmış olan bir hamster ile vakit geçirmek çok daha eğlenceli olacaktır. Ele alıştırma eğitimi için çeşitli yöntemler bulunmakla beraber bizler ödüllendirme yöntemini önermekteyiz.

Hamsterınızı kendinize alıştırmak için yapmanız gereken ilk aşama sesiniz ile arasında bağ kurmasını sağlamanızdır. Özellikle evinize yeni gelen bir hamster ile sık sık konuşmaya çalışın. Onunla konuşurken hafif ve yumuşak bir ses tonu kullanın. İlk günlerde sizden çekinmesi normaldir, onunla konuşmaya devam edin belli bir süre sonra sesinize tepki vermeye başlayacaktır.

Şimdi ödüllendirme yöntemini ele alabiliriz. Ödüllendirme yöntemi ile yapılan eğitimler hem daha kolay hemde kalıcı olmaktadır. Biz her türlü eğitimde ödüllendirme yöntemini önermekteyiz. Buradaki ilk aşama canlıya ödüllendirileceğini öğretmektir. Ödüllendirileceğini bilen bir canlı eğitimleri çok daha hızlı ve kolay şekilde almaktadır. Ödül olarak özel ödül mamalarını kullanabileceğiniz gibi ayçiçeği çekirdeği veya bazı kuruyemişler ödül olarak kullanılabilir. Yapmanız gereken sesinize azda olsa alışmış olan hamsterınıza bu güzel ikramı kafesin bir köşesinden sunmanızdır. Başlarda çekinecektir. Sizler sabredin ve pes etmeyin, bir süre sonra yavaş yavaş size yanaşacak, ödülü koklayacak ve yemeye başlayacaktır. İlk birkaç seferde zorlanabilir ama sonrasında alışacaktır.

Bu uygulamaya ilk olarak hamster kafes içerisindeyken başlayın. Sonrasında siz kafesin içerisine elinizi sokarak ödülü verin. Sonraki aşamalarda ise kafes dışına çıkardığınızda bu ödülü vermeye başlayın. Unutmayın bunların hepsi bir aşamadır ve yavaş yavaş olacaktır.

Kafese Giriş ve Çıkış Eğitimi

Bunun içinde yine ödüllerimizi kullanıyoruz. Aynı zamanda ödüller ile beraber bir kelime kullanırsanız zamanla buna alışma olasılığı vardır. Elinizdeki ödülü göstererek yavaş yavaş kafes dışarısına çekebilirsiniz. Yine aynı şekilde kafes dışındayken elinizdeki ödülü göstererek kafes içerisine girmesini sağlayabilirsiniz.

Labirent Eğitimi

Bu sınıftaki tüm canlılar labirent gibi oyunlarda başarılıdır. Labirent oyunları hem sizin için hemde hamsterınız için oldukça eğlenceli olabilmektedir. Labirentin sonuna veya labirentteki doğru yola koyacağınız ödüller ile hamsterınız kısa sürede doğru çıkış yolunu bulacak ve ödüle ulaşacaktır. Bir süre sonra, yapılan denemeler ile hamster artık labirentte doğru bir şekilde ilerlemeyi başaracaktır.

Zıplama Eğitimi

Bu eğitim hamsterınıza verebileceğiniz basit eğitimler arasında yer almaktadır. Yapmanız gereken ödülü hamsterınız için uygun bir yüksekliğe koymak ve hamsterınızın zıplayarak bu ödülü almasını sağlamaktır. Başlangıçta daha düşük yükseklikte olan ödülleri zamanla daha yükseklere çıkarabilirsiniz. Bu hem sizin için hemde evcil dostunuz için güzel bir eğlence ve aktivitedir.

Önemli İpuçları

Hamsterınıza verdiğiniz oyun ve labirent eğitimlerini ara ara değiştirmekte fayda vardır. Evcil dostunuz belli bir süre sonra aynı oyunlardan sıkılabilir, aynı şekilde sizlerde sıkılabilirsiniz. Bu nedenle evde hazırlayacağınız küçük oyunlar veya hazır olarak satılan oyunları kullanabilirsiniz.

Bunun yanında ödül olarak sürekli aynı mamayı veya yiyeceği kullanmakta çok doğru değildir. Hem sağlık açısından risk oluşturabilir, hemde bir süre sonra hamster bu durumdan sıkılabilir. Bu nedenle ara ara ödülleri değişmekte fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu