Araucana (Yeşil Yumurtacı) Tavuğu Hakkında Bilgi

Araucana ülkemizde genellikle “yeşil yumurtacı” olarak bilinen bir tavuk ırkıdır. Yumurta kabuğu renginin mavi ve yeşil tonlarında olması nedeni ile ülkemizde bu isimle anılmaktadır. Kökeni Şili’dir. Asıl ismini ise Şili’nin Araukanyalı’da denilen Mapuche yerlilerinden alır. 1600’lü yıllarda buradan yayılmaya başladığı düşünülmektedir. 1920’li yıllarda ise Amerika’ya getirilmiş ve 1976 yılında “American Poultry Associati” tarafından tanınmıştır. Bu tavuğu özel kılan en önemli özelliği dediğimiz gibi yumurta kabuğunun rengidir.

Ülkemizde yeşil yumurtacı tavuk son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Birçok kişinin ilgisini çeken araucana türü yaygınlaşmış ve sadece bu türü üreten çiftlikler kurulmuştur. Birçok kişinin medyadan gördüğü yeşil ve mavi yumurtalar, insanlarında ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Genel Özellikleri

Bu tavuklar çeşitli renklerde olabilmektedirler. Yetişkin olan tavukların ağırlıkları ortalama 2,5 kg, horozların ağırlıkları ise 3 kg’dır. Kulak tutamlarına sahiptir ve arka kuyrukları eksiktir, bu nedenle kuyruksuz gibi görülür. Bu ırklar kulaklarının yan taraflarında kapak şeklinde bir deri ucundan çıkan kulak tüylerine (sorguç) sahiptir. Bu tüyler bazılarında 2 kulak tarafından (çift sorguç) çıktığı gibi bazılarında ise yalnızca tek kulak tarafından (tek sorguç) çıkmaktadır. Sorguçlu olmayanlar ise “temizbaş” olarak anılmaktadır. Bu tavukların ibikleri parlak kırmızı renkte ve bezelye şeklindedir. Derileri ise sarı renktedir. Ayakları genelde yeşilimsi renkte ve 4 parmaklıdır.

Bu tür yıllık ortalama 170-190 arasında yumurta vermektedirler. Bakım şartlarına ve ırkın özelliklerine göre bu rakamlarda değişkenlik olabilmektedir. Yumurta kabukları bu rengini; bu tavukların vücudunda yer alan oocyanin maddesinden alır. Ayrıca araucana yumurtalarındaki mavi ve yeşil renk tonu yalnızca kabuk yüzeyinde değil yumurta kabuğunun tüm tabakalarında mevcuttur.

Resim: Araucana tavuğuna ait yumurtalar.

Araucana Yumurta

Araucana Çiftliği

Bu türün bir çiftliğini kurmak istiyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken saf ırklara sahip olmaktadır. Bunun için yumurta alarak işe başlayabilirsiniz. Yumurtaları kuluçka makinelerine koyarak çıkan civcivlerin büyümesini sağlarsınız ve birkaç ay sonra saf ırklara sahip olursunuz. Tavuk ve horoz oranını ayarlayarak üretime başlayabilirsiniz.

Daha kolay yol ise saf ırkları almaktır. Yumurta alıp, kuluçka sonrası civcivi büyütmek biraz zor bir iştir. Fakat maddi olarak değerlendirdiğimizde direk olarak yarka veya yetişkin tavuk ve horoz almak çok daha maliyetli olacaktır.

Yumurta Özellikleri

Dediğimiz gibi yumurta kabuğu renkleri mavi ve yeşilimsi renktedir. Bu yumurtaların besin değerinin normal yumurtalara oranla daha yüksek olduğuna dair bazı kişiler bilgiler vermektedir. Ayrıca kolesterol seviyesi ile ilgilide farklı düşünceler vardır. Fakat günümüzde bu konu ile ilgili yeterince çalışma yapılmış değildir. Bu nedenle net olarak bir şey söylemek çok doğru olmaz. Fakat bilim insanları arasındaki genel düşünce; besin değerlerinde bir fark olmadığı yönündedir.

Not: Şu anda bu tavuk piyasada 80-100 TL arasına satılmaktadır. Yumurtalarını ise 5-10 TL arasında bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

60 Yorum

 1. Bu Araucana tavuklarına nereden ve nasıl ulaşabilirim? Bilen veya satanlar bana dönerlerse memnun olurum. Teşekkürler.

   1. Kaç tane toplayabilirsiniz? Sipariş için telefon numarası alabilir miyim?

   1. Melek hanım size ulaşabileceğimiz bir numara veya mail adresi verebilir misiniz?

   2. Bende aldım ama hep melez çıktılar. Melek hanım sende hangi cinsler var?

   1. Melek hanım, telefonum 0532 710 36 84; kuluçkalık yeşil yumurta almak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

   2. Melek hanım benim numaram; 0541 847 28 05 bana yumurta yeşil yumurta lazım. Adeti ne kadar?

  1. İstanbul’dan yeşil yumurta isteyenlere yardımcı olurum. İsteyenler 0543 326 11 16’dan arayabilir. Adet fiyatı 8 Türk Lirası’dır.

  1. Merhaba, ben merak saldım ve bir kaç tane almak istiyorum. Fakat bilgi sahibi değilim. Bahçemde zevk olsun diye ve yumurta alayım diye satın almak istiyorum. Kısacası uğraş için. Fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Öncelikle bir tavuk ve bir horoz mu almam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Hülya Hanım size ulaşabilirsem yardımcı olabilirim. Mail adresi veya telefon verebilir misiniz?

 2. Merhabalar, bana Araucanas veya Ameraucana yumurta satışı yapan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

 3. İyi günler, ben bu yeşil yumurta işiyle küçük çaplıda olsa ilgilenmek istiyorum. Kuluçkalık yeşil yumurtaya nasıl ulaşabilirim acaba?

 4. Merhabalar, öncelikle herkese bereketli güzel günler dilerim. Gaziantep’te öncelikle hobi amaçlı yeşil, mavi ve kahverengi yumurtlayan tavuk yetiştirmek istiyorum. Konuyla ilgili bilgi sahibi olmadığım için hobi amaçlı diyorum. Sonrasında becerebilirsem geliştirmek istiyorum. Bana konuyla ilgili yardımcı olabilecek ve yumurta, civciv veya tavuk satabilecek birilerine ulaşmak istiyorum.

  1. Facebook’a “Ayhan Arpat” yaz. Kendisi Manisa-Turgutlu’da birçok çeşit ve aradığın hayvanların yumurta veya civciv satışını yapan birisi. Ben alışveriş yaptım. Mavi ve yeşil ırkını ondan temin ettim. Tavsiye ederim.

 5. Melek hanım telefonum 05327103684, kuluçkalık yeşil yumurta almak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

 6. Yeşil yumurta isteyenler 0553 843 22 69 nolu telefondan arayabilir. Kuluçkalık ve normal yumurta satışlarımız vardır.

 7. Arkadaşlar ben ayam cemani yumurtası ve yeşil yumurta arıyorum. Satan varsa bana ulaşabilirsiniz. Her ikisinden alacağım; telefon numaram 05369199824 şeklindedir.

 8. Bu tavuğun yumurtasının farkı nedir? Farkı varsa ispatlanmış mıdır? Avrupa’da fiyatları oldukça uygundur. Bu sahtekarlık değil midir?

  1. Merhaba İlker bey, fiziksel olarak fark dışında besin değerleri anlamında yapılmış çok fazla çalışma bulunmamakta. Ayrıca yapılan çalışmalarda çok bir farklılık tespit edilememiş.

 9. Yeşil yumurtlayan tavuk, horoz satılır. İsteyene döllü yumurtada satılır. Yumurta ve hayvanlar sınırlı sayıdadır. İsteyen bana ulaşabilir.

 10. Bana ulaşabilir misiniz Emre bey? Tavuk, horoz, yumurta fiyatları ne kadardır? Üretim yeriniz neresidir? Canlı olarak nasıl ulaştırabilirsiniz?

 11. Merhaba, 0541 691 89 74 telefondan bana ulaşabilir misiniz? Mavi, yesil yumurtlayan 1 horoz ve 4 tavuk arıyorum.

  1. Merhabalar, yumurtaları elimde mevcut dileyen olursa Antalya’dan viyol ile gönderim yapabilirim. Doğal yumurta olup fenni yem kullanılmadan beslenmektedir.

 12. Selam arkadaşlar ben mavi yumurta doğuran tavuk alacağım. Kiminle irtibat edeceğim bilmiyorum. Telefon numaramı vereyim mi? İnşallah bana ulaşırsanız memnun olurum.

 13. Selam, yeşil yumurtlayan civcivlerim var ama bir tanesinde kanlı dışkı gördüm. Nedenini bilen var mı?

 14. Ameraucana ve araucanas 10-12 haftalık, 3 tavuk ve 1 horoz almak istiyorum. Kim yardımcı olabilir?

 15. Kuluçkadan yeni çıkmış civcivlerim var. Şimdilik beş tane var. Civciv tane fiyatı 25 TL’dir. Almak isteyenler bana ulaşabilir.

 16. 12 adet 2 haftalık yeşil yumurta civcivi satışı başlamıştır. İletişim için 05305515691 nolu telefonu kullanabilirsiniz.

 17. Yeşil yumurta satışımız başlamıştır. Tavuk, civciv ve yumurta ile ilgilenenler benimle iletişime geçebilir.

 18. Yeşil yumurta isteyen arkadaşlar bana ulaşabilirsiniz. Adresinizi ve adeti yazın gönderim yapıyorum.

 19. Bende almak istiyorum tanesi ne kadar? Ben aldım bir iki yerden ama melez yumurta vermişler. Şöyle saf ırk vermiyorlar…

 20. Arkadaşlar bende yeşil yumurta yapan türlerin horozları var. Takas yapabilirim başka türlerle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu