Protein Skimmer Nedir? Ne İşe Yarar?

Tuzlu su akvaryumun en önemli ekipmanlarından olan protein skimmer hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Protein skimmer aynı zamanda köpük ayıracı veya protein süzücü olarak bilinmektedir. Tuzlu su akvaryumlarının sağlıklı bir şekilde devamı için oldukça önemlidir.

Protein Skimmer Nedir?

Protein skimmer için kısaca tuzlu su akvaryumlarında ortaya çıkan organik bileşikleri, azotlu atıklara parçalanmadan önce sudan ayıran bir ekipmandır diyebiliriz. Akvaryum içerisinde ortaya çıkan atıklar bir süre sonra azotlu bileşiklere dönüşecektir. Bu hem filtrenin yükünü artıracak, hemde akvaryum içerisindeki canlılara zarar verecektir. Bu organik atıkların azotlu bileşiklere dönüşmeden önce akvaryumdan uzaklaştırılması oldukça önemlidir. Protein skimmer bu önemli görevi yapar.

Protein süzmek aslında bir filtrasyon işlemidir. Ana amaç organik bileşikleri parçalanmaya başlamadan önce uzaklaştırmak, akvaryumda yer alan biyolojik filtrelerdeki yükü azaltmak ve suyun indirgenme potansiyelini iyileştirmektir. Her ne kadar köpük ayrıştırma akvaryumdan atıkların uzaklaştırılması olarak bilinse de, gerçekte atık su akıntılarında büyük çaptaki kontaminantların uzaklaştırılmasında ve biyomoleküllerin çözeltilerinin zenginleştirilmesinde kullanılır.

Protein Skimmer Çalışma Prensibi

Protein skimmer sisteminde su bir bölme içerisinden akar ve buradan hava balonları ile temas edeceği bir alana götürülür. Buradaki balonlar suyun içerisindeki proteinleri ve diğer organik maddeleri toplar. Bundan sonra ise bu maddeler baloncuklar ile beraber protein skimmerın üst kısmına taşınır. Burada köpüklerin toplandığı bir bölüm vardır ve son olarak bu bölüme gelir. Yani atık olarak aynı bir bölüme gelir. Buraya gelen köpük bir süre sonra yoğunlaşarak sıvı bir hal alır.

Not: Protein skimmer fiyatları ürünün özelliğine ve kapasitesine göre çok değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 100 TL ile 2000 TL arasında protein skimmer görmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu