VetBilgi

Muhabbet Kuşlarında Aşırı Ötme Sorunu


Muhabbet Kuşlarında Aşırı Ötme Sorunu

Kuşlar, dolayısıyla muhabbet kuşları öten canlılardır. Birçok kişi kuşların ötmesinden zevk alır. Kanarya, bülbül gibi bazı kuş türleri içinse bu çok daha önemli bir kavramdır ve bununla ilgili yarışmalar bile yapılmaktadır. Muhabbet kuşları çeşitli şekillerde ötebilir, ezberlemiş olduğu sesler varsa bunları taklit edebilir. Genel olarak muhabbet kuşları gün içerisinde belirli zamanlarda ve belirli miktarda öter ve ses çıkarır. Fakat bazen bu durum üstesinden gelinmez bir hal alır. Kuş çok uzun süreler, çok aşırı ve rahatsız edici boyutta ötebilir. Peki muhabbet kuşlarında bu aşırı ötmenin nedenleri nelerdir? Bu bir sorunun habercisi midir?

Muhabbet Kuşlarında Aşırı Ötme Nedenleri

Alışılmış Düzenin Bozulması

Kuşlar, özellikle papağan türleri alışkanlık edinirler. Bu alışkanlıklar bazen iyi olurken, bazen kuşunuz veya siz için sorun oluşturabilir. Alışkanlıklar arasında belli saatlerde beslenmek, belli saatlerde uyumak, belli saatlerde aydınlık ortamda bulunmak, belli saatlerde karanlık ortamda bulunmak, oyun oynamak, yıkanmak sayılabilir. Eğer bu alışkanlıklardan birisi aksar veya bozulursa kuşunuz uzun süreler ötebilir. Bu onlar için bir tepki şeklidir. Özellikle kafeste yem veya su olmaması kuşunuzun uzun süre ve rahatsız edici boyutta ötmesine sebep olabilir.

Sabah ve Akşam Ötmeleri

Muhabbet kuşları genel olarak sabah güneş doğarken yani hava aydınlanırken ve akşamda güneş batarken öterler. Bu ötme bazen rahatsız edici boyutta olabilir. Kuşların uyanma saatleri ile insanlarınki biraz farklıdır. Güneşin doğmaya başlaması ile beraber meydana gelen bu ötme aslında kuşunuz için normal bir durumdur ve sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Eğer bu durumdan rahatsız oluyorsanız kuşunuzu akşamdan karanlık bir odaya taşıyabilir ve sabah siz kalktığınızda tekrar normal yerine koyabilirsiniz.

Korku ve Heyecan

Her canlı korku ve heyecan durumuna çeşitli şekillerde tepki verir. Muhabbet kuşları ise bu tepkilerini genellikle öterek gösterirler. Bu tarz ötmeler genellikle kısa sürelidir ve korku ile heyecana neden olan faktör ortadan kalkınca normale döner. Fakat bazen bu tarz durumlar sürekli tekrarladığından kuşunuzda sürekli ötebilir. Korku ve heyecana neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır.

Stres

Muhabbet kuşlarında birçok durum strese neden olabilir. Ortam değişikliği, sahip değişikliği, yanına yeni bir kuş gelmesi, eşinden ayrılma gibi birçok faktör stres faktörü olarak sayılabilir. Tüm bunlar muhabbet kuşunuzun normalin dışında ötmesine sebebiyet verir.

Sıkılma ve Oyun İsteği

Muhabbet kuşları oyun oynamayı sever, ayrıca onunla ilgilenilmesini ister. Eğer ona karşı az ilgi gösterirseniz, onunla oyun oynamazsanız size olan tepkisini öterek ve bağırarak gösterir. Bu nedenle muhabbet kuşları ile ilgilenmek gerekir. Ayrıca kafese oyuncak koymakta faydalıdır.

Problemler ve Hastalıklar

Muhabbet kuşları hassas canlılardır. Çeşitli nedenler ile problemler ortaya çıkabilir veya hastalanabilir. Bu tarz durumlar kuşlar genellikle sakin kalmayı, bir köşede uyumayı ve ötmemeyi tercih eder. Fakat sık olmasada bazen problem ve hastalık durumlarda kuşlarda normalin dışında ötme eğilimi görülebilir.

Çözüm Yolları

Öncelikli olarak nedeni belirlemek gerekir. Nedeni belirledikten sonra yapılması gerekenler çok daha basit olacaktır. Kuşunuzu stresten uzak tutmanız gerekir. Yem ve suyunu sık sık kontrol ederek eksilmesini ve bitmesini engellemeniz gerekir. Alışkanlıklarını bilerek bunları değiştirmemeye özen göstermeniz doğru olacaktır. Eğer bir hastalık söz konusu ise en kısa sürede bir veteriner hekime muayene ettirmekte yarar vardır.

Aşırı ötme sorunu varsa; bunu ceza ile değil mutlaka ödül yöntemi ile çözmek gerekir. Kafese vurmak, kafesin üstünü örtmek gibi uygulamalar ötmeyi azaltmaz, tam tersi artırır. Bunun yerine ödül yemleri kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ