Guinea Pig Kafes Taban Malzemesi Seçenekleri

En çok merak edilen konulardan biri, guinea pig kafesinin zeminine ne koyulması gerektiğidir. Guinea Pig kafes taban malzemesi olarak en çok tercih edilen talaştır. Fakat bunun yerine kimi kumaş da tercih etmektedir. Ayrıca farklı türde kafes taban malzemesi seçeneklerinizin de olduğunu bilmeniz gerekiyor. Tabii bu malzemelerin avantajları olduğu gibi her birinin bazı dezavantajları da vardır.

Guinea Pig kafes taban malzemesi olarak neler kullanabilirsiniz?

Kafes taban malzemelerini önermek yerine size bunların avantaj ve dezavantajlarını açıklayarak kararı size bırakıyoruz.

Öncelikle guinea pig kafes taban malzemelerini inceleyelim:

  1. Talaş: En çok kullanılan ve önerilen kafes taban malzemesidir. Hem kullanışlı hem kolay temin edilebiliyor. Üstelik fiyat olarak uygun bir malzemedir. Guinea pigler, talaş üstünde daha rahat etmektedirler. Bu bilgilerden ötürü kafes için çoğu tarafından en çok kullanılan malzemedir. Talaşın iri taneli hızar değil, rende ve çam olması hem kokuyu azaltır hem de ginepiglerin gözlerine kaçmaz. Fakat kafesteki talaş, ortalama 5 günde 1 değiştirilmesi gerekir. Çünkü özellikle sıcak havalarda ya da kışın havalandırılmayan odalarda kötü kokmaktadır. Ginepigler işediklerinde talaşlar nemli kaldıklarından dolayı kötü kokuyor. Ginepigler, talaş üstüne yattıklarından dolayı da tüylerine idrar bulaşıyor. Ayrıca guinea pigleri hapşırtabilmektedir. Aynı zamanda tüylerine de yapışabiliyor.
  2. Kedi Kumu: Kristal veya topaklanan kedi kumları mevcut. Kedi kumu, emicilik yönünden ideal olup ginepig tüylerine idrar bulaştırmıyor. Fakat çok küçük parçalar olduğundan guinea pig burunlarına ve ağızlarına kaçabilir endişe duyabilirsiniz. Ayrıca guinea pigler, kristal kedi kumlarını kemirebilir. Bazı guinea pig sahipleri kedi kumu üzerinde talaş kullanmayı tercih ediyor.
  3. Kumaş: Guinea pigler için rahat olmakla birlikte idrarlarından ötürü kötü kokmaktadır. Aynı zamanda kullanılıp kısa sürede atılması gerektiğinden masraflı olabilir.
  4. Plastik Izgara: Guinea pig sahipleri tüylerine yapışmasın diye taban malzemesi üzerine koyuyor. Fakat dışkıları ve tüyleri aralarında sıkıştığından pis görünebilir ve mikrop yuvasına dönebilir.

Guinea pigler için kullanabileceğiniz başlıca taban malzemeleri bunlardır. Bunlar arasında size en uygun olanını seçebilirsiniz. Dediğimiz gibi her birinin avantajı veya dezavantajı vardır. Bu anlamda verilecek karar sizindir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu