Guinea Piglerde C Vitamini ve Eksikliği

Tüm canlılarda olduğu gibi guinea piglerdede besinlerin dorğu ve dengeli bir şekilde alınması vücudun sağlıklı bir şekilde fizyolojisini sürdürebilmesi için gereklidir. Vitaminler bu anlamda oldukça önemlidir. Yine vücutta birçok görevi olan C vitamini diğer memelilerde olduğu gibi guinea piglerdede önemlidir. Guinea piglerde vücut ihtiyacı olan C vitaminini üretemediği için bu vitamin dışarıdan alınmak zorundadır. Bu nedenle beslenme daha fazla önem kazanmıştır. Beslenme programına C vitamini bakımından zengin besinler mutlaka alınmalıdır.

Çoğunlukla hazır olarak satılan guinea pig yemlerinde C vitamini yeterince vardır. Fakat bazı saklama koşulları bu vitaminden yeterince yararlanmayı engelleyebilir. Bu nedenden dolayı hazır yemlerin dışında taze olarak C vitamini içeren besinlerin verilmesi oldukça önemlidir.

Guinea Pigler İçin C Vitamini Bakımından Zengin Besinler

Bu amaçla birçok taze ve meyveyi sayabiliriz. Örnek vermek gerekirse; maydanoz, tatlı kırmızı biber, tatlı sarı biber, kıvırcık lahana, kivi, brokoli, karnabahar, kavun, papaya, şalgam yaprağı, pancar yaprağı, çilek, yeşil biber, guava, brokoli, kuşkonmaz, marul ve havuç sayılabilir.

Yukarıda saydığımız besinleri normal beslenmesinin yanında özellikle başta C vitamini olmak üzere bazı vitamin ihtiyaçlarını karşılaması için guinea piglerinize verebilirsiniz.

Guinea Piglerde C Vitamini Eksikliği

Yukarıda söylediğimiz gibi guinea pigler C vitaminleri dışarıdan almak zorundadır. Özellikle beslenme ile ilgili sıkıntılar mevcutsa bu ihtiyaçlarını doğru ve yeterince karşılayamaz ve C vitamini eksikliği şekillenebilir. Bu hastalığa iskorbüt, skorbüt, scurvy gibi isimler verilmektedir.

Eğer C vitamini eksikliği söz konusu ise vücutta kollajen üretiminde ciddi aksamalar meydana gelir. Bunun sonucunda kemiklerde, eklemlerde ve kan hücrelerinde ciddi sıkıntılar oluşabilir. Genellikle oluşan problemler kemik kırıkları, topallamalar ve kanama bozukluklarıdır.

Guinea piglerde C vitamini eksikliğine bağlı belirtiler hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Bu belirtileri saymak gerekirse:

  • Halsizlik, hareket etmede isteksizlik, yorgunluk
  • Eklemlerde şişlik oluşması ve topallama
  • Kaburga kemiklerinde deformasyon
  • Deri altında kanamalar ve morarmalar
  • İştahın azalması, yem yemede isteksizlik
  • Tüy yapısının bozulması, karşılık ve mat bir hal alması
  • Kemik gelişiminde bozulmalar
  • İshal, sulu ve sık dışkılama
  • Burun akıntısı
  • Ağrı hissiyatı

Tüm bu belirtiler ve bunlar dışında yer alan bazı belirtiler guinea piglerde C vitamini eksikliğinde görülebilir. C vitamini eksikliği guinea pigler için önemli bir problemdir. Bu nedenle özellikle beslenmeye dikkat etmek gerekir. Eğer yukarıda saydığımız belirtiler söz konusu ise en kısa sürede bir veteriner hekime muayene ettirmekte yarar vardır. C vitamini eksikliği söz konusu ise acil bir şekilde tedaviye başlamak gerekir. Tedavi edilmezse ve gecikirse geri dönüşü olmayan durumlar ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu