Guinea Pig Tüy Dökülmesi ve Tüy Bakımı

Guinea pigler orta ve uzun tüy yapısına sahip olan canlılardır. Özellikle ev ortamlarında bakıldığında genel bakım kurallarına ve beslenmesine dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde birçok farklı sorun ile beraber tüy dökülmesi sorunu ilede karşılaşmanız mümkündür. Tüy dökülmesini canlılarda tek bir nedene bağlamak doğru olmaz. Bunun farklı birçok sebebi olabilir. Fakat genel olarak baktığımızda en büyük sebepler tüy bakımının doğru olarak yapılmaması, yetersiz yapılması ve beslenme yetersizlikleridir.

Guinea Pig Tüy Dökülmesi Nedenleri

Bu canlılarda tüy dökülmesinin en büyük sebepleri tüy bakımının yanlış yapılması veya yapılmamasıdır. Zaten aşağıda bahsedeceğiz. Tüy bakımı bu canlılar için oldukça önemlidir ve düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde tüyler canlılığını kaybedecek, deriye tutunmakta zorlanacak ve tüy dökülmesi oluşacaktır. Tüylerin bakımı yapıldığında cansız tüyler zaten sizin kontrolünüzde alınacağından dolayı tüy dökülmesi çok büyük bir oranda azalacaktır.

Diğer bir neden ise mevsim değişikliğidir. Canlılar fizyolojik olarak mevsim geçişlerinde kendilerine özgü değişiklikler yaşar. Tüy değişimide bunlardan birisidir. Hem kış döneminden yaza geçerken; hemde yazdan kışa geçerken tüy değişimi dolayısı ile tüy dökülmesi görülebilir. Önemli olan bu süreçleri kontrollü bir şekilde atlatmaktır.

Diğer bir neden ise beslenme ile alakalı faktörlerdir. Özellikle vitamin ve mineral eksiklikleri tüylerin yapısında bozulmalara ve tüylerin tam anlamı ile canlı kalamamasına neden olabilir. Bu tarz durumlarda tüylerde dökülme oranı artacaktır.

Kısaca nedenler;

  • Tüy bakımının yanlış yapılması veya yapılamaması
  • Beslenme yetersizliği

Guinea Piglerde Tüy Bakımı

Tüy bakımı oldukça önemlidir. Hem tüy dökülmesini engellemek; hemde sağlıklı bir yaşama devam etmesini sağlamak için tüylerin bakımına dikkat etmek gerekir. Tür bakımı birkaç farklı şekilde olacaktır. Tüm bunları kombine bir şekilde uygulamak doğru bir tüy bakımı için önemlidir.

Öncelikli olarak tüylerin yıkanmasından bahsedelim. Guinea pigler belirli aralıklar ile yıkanabilir. Bunu şu şekilde söyleyebiliriz. Kışın ayda 1 kez, yazın ise 10 günde 1 kez yıkayabilirsiniz. Yıkarken mutlaka evcil hayvanlar için özel olarak üretilmiş şampuanlar kullanılmalıdır. Kurulama ise öncelikle kuru bir havlu ile yapılmalıdır. Sonrasında sıcak bir ortamdan veya güneş ışığından faydalanabiliriz.

Yıkama dışında tüyleri belirli aralıklar ile nemli bir bez yardımı ile silebilirsiniz. Bu hem dökülecek tüyleri toplamanıza yardımcı olur, hemde tüyleri temizlemiş olur.

En önemli noktalardan birisi taramadır. Guinea piglerin tüyleri mutlaka taranmalıdır. Uzun tüylü olan ırklarda tarama her gün yapılmalıdır. Orta tüylü olanlarda ise 2 günde 1 kez olacak şekilde taranmalıdır. Tarama için farklı taraklar mevcuttur. Veteriner hekiminizden uygun bir tarak alarak bu işlemi yapabilirsiniz. Bu hem tüy dökülmesini engelleyecek, hemde deri hastalıklarının oluşmasını en aza indirecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu