En popüler Guinea Pig (Ginepig) Türleri

Ülkemizde son zamanlarda daha yaygın olarak beslenmeye ve popüler olmaya başlamış egzotik evcil hayvanlardan birisi olan ginepigler, bazı türlere sahiptir. Eğer bir ginepig sahiplenmeyi düşünüyorsanız, guinea pig türlerini bilmek ve size uygun bir türü seçmek mantıklı olacaktır. Bilinen ve yaygın olarak beslenen başlıca 13 ginepig (guinea pig) türü vardır ve bu türlerin her birisinin farklı özellikleri söz konusudur. Bu konumuzda sizlere ülkemizde de popüler olan bazı guinea pig türlerinden ve bu türlerinden özelliklerinden kısaca bahsedeceğiz. Özellikle yeni bir ginepig sahiplenmeden önce bu özelliklerin bilinmesi avantaj oluşturacaktır.

Ginepig (Guinea Pig) Türleri, Irkları ve Cinsleri

1. Amerikan Guinea Pig (Ginepig)

Amerikan Guinea Pig

Bu ginepig türü aynı zamanda İngiliz Cavy türü olarak ta bilinmektedir. Tüyleri düz ve kısa, vücuduna düz bir şekilde uzanır. Dünyada en yaygın olan ginepig türüdür. Parlak tüylere sahip olan bu ırk açık kahverengi, koyu kahverengi ve beyaz ile bu renklerin tonları başta olmak üzere birçok farklı renkte bulunabilir. Bu ırkın kökeni Güney Amerika’dır. Boyları 25 ile 45 cm arasında değişmekte, ağırlıkları ise 700 ile 1200 gram arasındadır. Ortalama yaşam süreleri 4-8 yıl civarındadır.

2. Abyssinian Guinea Pig (Habeş Ginepig)

Abyssinian Guinea Pig

Abyssinian guinea pig veya diğer ismi ile Habeş ginepig oldukça belirgin bir görünüme ve tüy yapısına sahiptir. Bu ırkın tüyleri rozet olarak adlandırılan çok sayıda kıvrımdan meydana gelmektedir. Tüyleri oldukça yoğun ve kabadır. Vücudunun birçok noktasında tüyler daireler şeklinde girdaplar meydana getirir. Gösteri amacıyla, Abyssinian simetrik bir desende en az sekiz rozete sahip olmalıdır. Bu ırkın kökeni adından anlaşılacağı gibi daha önce Habeşistan olarak adlandırılan Etiyopya’dır. Kahverengi, siyah, altın, beyaz ve roan başta olmak üzere çeşitli renklere ve renk kombinasyonlarına sahip olabilmektedir. Ortalama olarak 20 ile 30 cm boya, 800 ile 1400 gram ağırlığa sahiptir. Yaşam süreleri ise 5 ile 7 yıl arasındadır.

3. Peruvian Guinea Pig (Peru Ginepig)

Peruvian Guinea Pig

Peruvian guinea piglerin en önemli özelliklerinden birisi tüy yapısıdır. Pürüzsüz, düz ve uzun tüylere sahiptir. Tüyleri 5-10 cm kadar uzayabilir. Tüyleri doğal olarak sırt kısmından yanlara doğru ayrılmaktadır. Aynı zamanda başın ön kısmından da öne doğru uzanır. Bu ırkın uzun ve yoğun tüyleri bakım gerektirir ve bu nedenle tüy bakımı önemli bir ihtiyaçtır. Bazı sahipler tıraş ettirerek bu problemi azaltmaktadır. Ortalama canlı ağırlıkları 900 ile 1400 gram arasında değişen ırkın, ortalama yaşam süresi ise 5 ila 8 yıl arasındadır. Oldukça meraklı, dikkatli ve oyuncu bir ginepig türüdür.

4. Silkie Guinea Pig (İpeksi Ginepig)

Silkie Guinea Pig

Silkie guinea pig, aynı zamanda sheltie guinea pig olarak ta bilinmektedir. Oldukça uzun, ipeksi yapıda tüylere sahiptir. Aynı zamanda tüyleri oldukça yumuşaktır. Tüyler doğal olarak sır kısmından ayrılmaz ve geriye doğru uzama eğilimindedir. Kahverengi ve beyaz başta olmak üzere çeşitli renklerde ve renk kombinasyonlarında karşımıza çıkabilir. Bu ırk 1970’li yıllarda long haired peruvian ve self black ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Ortalama ağırlıkları 700 ile 1200 gram arasındadır. Yaşam süreleri ise 5 ile 7 yıl arasındadır.

5. Teddy Guinea Pig (Ginepig)

Teddy Guinea Pig

Diğer ginepig türlerine göre biraz daha küçük yapılı gibi görülse de aslında öyle olmayan bir ırktır. Ortalama ağırlıkları 800 ile 1400 gram arasında değişmektedir. Bu ırkın kısa, yumuşak, parlak ve bir oyuncak ayıyı andıran tüyleri vardır. Sıkı ve yoğun olan tüyleri genetik bir mutasyondan kaynaklanır. Ancak söz konusu mutasyon bu sevimli küçük hayvanların sağlığını veya mutluluğunu olumsuz şekilde etkilemez. Bu ırk çok fazla bakım gerektirmez ve bakımları genel anlamda kolaydır. Sahipleri meşgul olduğu zamanlarda yalnız veya diğer ginepigler ile vakit geçirmekten mutluluk duyarlar.

6. Texel Guinea Pig

Texel Guinea Pig

Nadir olarak karşımıza çıkan ginepig türlerinden birisidir. Bu ırk oldukça belirgin olan kıvırcık tüylere sahiptir. Bakım ihtiyaçları diğer türlere göre biraz daha fazladır. Bu ırk 1980’li yılların başında İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Texel görünüş olarak Silky Guinea Pig’e benzer, ancak Silky’nin karakteristik düz, uzun tüyü yerine Texel’in tüyü benzersiz bir şekilde kıvırcıktır. Bu ırk aynı zamanda en uysal ginepig türlerinden birisidir. Ortalama yaşam süreleri 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir.

Bu ginepig türlerinin yanı sıra bazı farklı ginepig türlerini de görmek mümkündür. Oldukça sevimli, uysal ve arkadaş canlısı olan bu canlılar ülkemizde de giderek daha yaygın bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bakım ve beslenmesine dikkat edildiği takdirde oldukça iyi zaman geçirebilirsiniz. Özellikle uzun tüylere sahip ırklarda tüy bakımı önemlidir. Bununla ilgili olarak “Guinea Pig (Ginepig) Tüy Bakımı” konumuzdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu