İlginç Kedi Hareketleri ve Davranışları

Kediler hayatımızda belki de en ilginç karaktere sahip hayvanlardan biri. Kedilerin bu enteresan davranışları ise belki de kedileri bu kadar çok sevmemizin en bariz nedeni. Her hareketinde farklı anlamlar yatan kedilerin, hangi hareketlerinde ne demek istediklerini ise bilmek mümkün. Peki, kediler yaptıkları hareketlerle ne anlatmaya çalışıyor? Nasıl anlarız?

1. Kuşlara Seslenmek

Hayatını kedilerle paylaşan birçok insanın şahit olduğu bir durumdur. Bir grup kedi davranışı uzmanı evde kapalı yaşayan ve avlanma içgüdüsünü evcil olduğu için tatmin edemeyen kedilerin bu davranışı hayal kırıklığı sebebiyle sergilediği görüşünde. Bazı kedi davranışları uzmanlarına göre ise bu durum çene kaslarını ava hazırlamak olduğunu düşünüyor.

2. Kafa Atma

Kafa atma kedilerde insanlarda olduğu gibi kötü anlam taşımız. Tam tersine kedinin “seni seviyorum, dostumsun” deme şeklinin bir fiilidir. Yani kafa atma kedilerde sevgi gösterisidir.

3. Eve Ölü Hayvanlar Getirme

Kedilerle ilgili en yanlış davranışlardan biri kedinin eve ölü hayvan getirmesidir. Birçok kedi sahibi tarafından hoşlanılmayan bu hareketin aslında kediler için özel bir anlamı vardır. Kediler eve ölü hayvan getirerek, aslında bizlere hediye verdiğini düşünmektedir.

4. Yabancı Maddeleri Kemirme veya Yeme

Kedilerin yaptığı bu davranışlar kimi zaman sağlık sorunlarına neden olsa da kediler bunu sağlıkları için yapmaya çalışıyor. Şöyle ki kedilerin kendilerini yaladığında veya yavrularını yaladığında midelerine giden kılları kusarak tekrar dışarı atmaları gerekmektedir. Dışarıda bu ihtiyacını ot yiyerek karşılayan ve ot yiyerek kusan kediler, evde ot bulamadıkları için plastik veya hasır parçalara yöneliyor.

5. Yoğurmak

Bu hareket kedi besleyenler için sıradan bir hareket olsa da birçok kedi sever bunun nedenini bilmez. Bu hareket yavrulukta annelerini emerken öğrendikleri bir harekettir. Ancak kedi büyüdükçe bu hareketin anlamı da değişir. Kedilerde yoğurma hareketi hem rahatlamak için sergilenen bir davranıştır hem de işaretlemek anlamına gelir. Kedilerin patilerinin altında özel kokular salgılayan bezler vardır ve kediler insanları yoğurarak onu işaretlerler.

6. Kutuları ve Diğer Küçük Şeyleri Sevme

Kedilerin güvende hissetmelerini sağlayan kutular ya da küçük şeyler kedilerin bu duygularını tatmin etmek için kullandıkları bir araç. Yeni kedilerin bu hareketlerinin sebebi, kedilerin kendilerini o kutu içerisinde daha rahat ve güvende hissetmesinden kaynaklanır.

7. Göbek Açma Hareketi

Göbek açma hareketi kedilerde seni seviyorum demenin başka bir halidir. Kediler için dokunulmaz olan karın bölgesinin kedinizin gelip size açmasında mana size güvendiğinin ve sizi çok sevdiğinin kanıtıdır.

8. Tatlı Tatlı Isırıyorsa

Minik kediniz sizin canınızı yakmadan hafif hafif ısırıyorsa bu da yine sizi sevdiğinin bir göstergesi oluyor.

9. Sizi Her Yerde Takip Ediyorsa

Kedini peşinizden ayrılmıyor ve gittiğiniz her yere sizi takip ederek geliyorsa bunun anlamı yine sizi çok sevdiğidir.

10. Neden Yüksek Yerlere Çıkmak İsterler

Bunun sebebi kedilerde içgüdüseldir. Çünkü kediler yüksek yerlere çıkarak hem av olmaktan korunurlar, hem de avlarını yüksekten daha rahat görürler ve avlanmak onlar için bu şekildeyken daha kolay olur.

11. Neden Salatalık Gibi Bazı Şeylerden Çok Korkarlar?

Kedilerin salatalıklardan ve benzeri şeylerden korkma ve zıplama nedenleri onları yılan sanmalarından kaynaklanmaktadır. Ani verdiği bu tepkinin sebebi yaşama içgüdüsüdür. Bu tepki ile ani hareketler yaparak yılanın onu sokmasından kurtulabilir.

12. Kulakları Dimdik Duruyorsa

Kedilerin bu hareketinin sebebi ya rahatlıktandır ya da çevredeki bir şey dikkatini çekmiştir. Kulakları dimdik ve gözleri kapalıysa bu kedinizin o sırada rahat olduğunu gösterirken, kulaklarını kıpırdatıyor ve meraklı gözlerle etrafa bakıyorsa bunun sebebi ise dikkatini çeken bir ses ya da bir görüntü var demektir.

13. Kulağı Yatık Duruyorsa

Kediniz kulaklarına kafasına yapıştırmış gibi tutuyorsa bunun sebebi ya sinirli olmasıdır, ya da korkmuş olmasıdır.

14. Kulaklarını Yana İndirmişse

Kediniz kulaklarını indirmiş ve yana doğru yatırmışsa bu çok sinirli olduğunu ve eğer biraz daha üstüne gidilirse saldırıya geçeceğini gösterir. Bu tepkisi karşısında kediye yaklaşmamak en doğru davranıştır.

15. Kedinin Kuyruğu Havadaysa

Kedinin bu şekilde kuyruğunu havaya dikmesinin sebebi, “merhaba, seni gördüğüm için çok mutluyum” anlamına gelmektedir.

16. Kuyruk Soru İşareti Şeklindeyse

Bunu tanımadığı insanlara karşı sergileyen kedi aslında karşıdakine anlaşabilir miyiz seninle mesajı vermeye çalışıyordur.

17. Kuyruğunun Ucu Seğiriyorsa

Onu severken kuyruğunun ucunun seğirdiğini gördüyseniz bunun anlamı; artık onu rahat bırakmanızın zamanı geldiğidir.

18. Kuyruk Ünlem İşareti Şeklindeyse

Çam ağacı kuyruk da denilen bu hareketin anlamı kedinizin bir şeylerden ürktüğü anlamındadır.

19. Kuyruk Yere Yapışmışsa

Bunun anlamı kedinizin ava hazırlandığı anlamındadır. Kuyruğuyla beraber gövdesini de yere yapıştırır ve harekete geçmeden önce de genellikle popolarını sallarlar.

20. Kuyruğunu Sürekli Sallıyorsa

Kedi sürekli kuyruğunu sallıyorsa, hareket ettiriyorsa bu huzursuz odluğunu gösterir. Ortamdaki bir şeye kıl olmuştur ve bir türlü rahat edip uykuya dalamıyordur.

21. Kuyruk Dolanmışsa

Kuyruk dolanmışsa bunun sebebi dostluk ilanıdır. Kediler kuyruklarını insanlara, diğer kedilere ve başka hayvanlara dolarlar, bunun sebebi kedinin sizinle dostluk kurmak istemesidir.

Kedilerin hareketleri ve anlamları hakkında artık birçok bilgiye sahipsiniz. Artık kedilerle çok daha iyi bir şekilde iletişim kurabilir ve onları anlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu