Kedilerde Deri (Cilt) Alerjileri ve Kaşıntı

Kedilerde deri alerjileri, köpekler kadar sık görülmese de karşılaştığımız problemlerden birisidir. Deri alerjileri başlıca kaşıntı ve ağrıya neden olur. Alerjinin kaynağını yani ana nedenini bulmak, kedinizin cildinin iyileşmesine ve rahatsızlığının giderilmesine yardımcı olmak için oldukça önemlidir. Bununla beraber alerjinin kaynağı bulunduğunda, deri hastalığının geri dönmesini önlemeye yardımcı olmak için kedinizin alerjisini yönetmeye devam etmek önemlidir.

Kedilerde Deri (Cilt) Alerjisi Belirtileri

Alerjinin nedeni ve şiddetine göre çeşitli belirtiler görülebilmektedir. En çok karşılaştığımız belirtiler arasında aşağıda sıraladığımız belirtiler gelmektedir.

Kedilerde Deri (Cilt) Alerjisi Nedenleri

Alerji, bağışıklık sisteminin virüs veya bakteri gibi mikroorganizma olmayan şeylere uygunsuz tepki vermesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kedinizin alerjisi olduğunda, bağışıklık sistemi alerji kaynağının ona saldırmaya çalışan bir virüs veya parazit olduğunu düşünür ve bu da alerjinin ve alerji belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Kedilerde cilt alerjilerinin başlıca üç tetikleyicisi vardır.

  • Pire alerjisi
  • Besin alerjisi
  • Çevresel alerjiler

Kedilerde Pire Alerjisi

Pire alerjisi, kedinin pire tükürüğüne vermiş olduğu bir reaksiyondur. Kedilerde en sık görülen alerji nedenlerinden birisidir. Sadece dışarıda yaşayan kediler değil, evde yaşayan kedilerde bu durumdan etkilenebilir. Çünkü pireler çevrenin herhangi bir yerinde yaşayabilir. Eğer kedinizde dış parazit önleyici ilaçları düzenli kullanıyorsanız ve veterineriniz herhangi bir pire belirtisi bulamıyorsa; bu durum, kedinizin bir yiyeceğe veya çevredeki herhangi bir şeye alerjisi olduğunu gösterir.

Kedilerde Besin Alerjisi

Yiyecek alerjisi olan kedilerin çoğu, mamalardaki tahıl kaynağına değil, mamadaki proteine ​​alerjiktir. Bu, mısır ve buğdayın tipik olarak kediler için bir sorun olmadığı anlamına gelir. Kedilerde en yaygın gıda alerjileri tavuk ve balıktır. Aynı zamanda ev yemekleri ile beslenen kedilerin çeşitli besinlere karşı alerjisi olabilir. Farklı ev yemekleri ile beslenen kedilerde alerji nedenini belirlemek çok daha güç olmaktadır.

Kedilerde Çevresel Alerjiler

Çevresel alerjiler genellikle polenler, küfler, toz sporları, kepek ve çeşitli kimyasal maddeler tarafından tetiklenir. Bunların hepsi yerde ve havada sürekli bulunabilen maddelerdir. Genellikle çevredeki maddelere karşı olan alerjinin neden olduğu deri problemine “atopik dermatit” diyoruz.

Kedilerde Deri (Cilt) Alerjisi Tedavisi

Kedilerde deri alerjilerinin tedavisinde birkaç adım vardır. Bunlar; kaşıntıyı gidermek, iltihabı azaltmak ve ikincil bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmektir. Bunun yanında tabi ki ana amaç nedeni bulmak ve nedeni ortadan kaldırmaktır.

Alerjik cilt hastalığı olan tüm kediler çok kaşınırlar. Muayene ve sonrasında veteriner hekim derideki kaşıntı ve iltihabı hafifletmek için çeşitli kortikosteroidler kullanabilir. Tüm cilt hastalıkları için, kedinize uygun ürünler ile banyo yaptırmak iltihabı azaltmaya ve cildindeki problemleri azaltmaya yardımcı olabilir. Kedilerin çoğu banyo yapmayı sevmediğinden, kedinizi sudan kaçınarak temizleyebilecek kediler için köpük veya kuru şampuan gibi bir ürünü denemek isteyebilirsiniz. Veterinerinizden kediniz için doğru ürünü önermesini isteyebilirsiniz.

Deri alerjisi olan çoğu kedi ikincil bakteriyel enfeksiyonlardan da etkilenmiştir. Bu nedenle enfeksiyonu tedavi etmek için sıklıkla antibiyotik önerilir. Veterineriniz, yüzünü çizmesini veya fazla bakım yapmasını önlemek için kedinize bir elizabeth tasması takmanızı da önerebilir.

Kedinizin cilt alerjilerine neyin neden olduğunu bilmeden yalnızca kaşıntı, kabuklanma ve enfeksiyonları tedavi ederseniz. Sorunu çözmüş olsanız bile kısa sürede tekrar belirtiler ortaya çıkabilir. Nedeni bulmak ve ardından altta yatan durumu tedavi etmek, döngüyü kırmanın ana anahtarıdır.

Kedilerde Deri Alerjilerinin Nedeni Nasıl Belirlenir?

Pire alerjileri kediler için oldukça yaygındır. Öncelikli olarak bu durumu değerlendirmek ve bunu elemine etmek gerekir. Veterineriniz randevuda kedinizde pire kontrolü yapacaktır. İlginç bir şekilde, alerjik kediler aşırı bakım yaptıkları için, mevcut pirelerin tamamını veya çoğunu vücutlarından uzaklaştırmış olabilir. Bu nedenle veterineriniz kedinizde hiç pire görmeyebilir. Ancak pire görülmemesi, kedinizin cilt hastalığının nedeni olmadığı anlamına gelmez. Etkili bir pire önleme yöntemi kullanmak ve kedinizin buna tepkisini değerlendirmek, kedinizin pire alerjisi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Pireleri ve diğer dış parazitleri kontrol etmek için her ay veteriner tarafından önerilen bir dış parazit ilacı kullanmak özellikle önemlidir. Bu sadece bir kedinin pire alerjilerini tedavi etmek ve önlemekle kalmayacak, aynı zamanda pirelerin neden olduğu kaşıntıları da azaltacaktır.

Kediniz pire enfeksiyonunu tedavi ettikten ve aylık düzenli olarak pire önleyici kullandıktan sonra hala alerji belirtileri ortaya çıkıyorsa ve kediniz kaşınıyorsa, bir sonraki adım bir besin alerjisini test etmektir. İnsanlardan farklı olarak kedilerde besin alerjileri için kan testi yapılmaz. Kedinizin yiyeceğe alerjisi olup olmadığını anlamak için veterineriniz yeni bir protein diyeti veya hipoalerjenik bir mama önerecektir. Yeni bir protein diyeti, kedinizin daha önce hiç tüketmediği bir protein kaynağına sahip diyettir. Yani kedinize geyik eti, tavşan ve ördek eti içeren mamalar verebilirsiniz. Bir besin alerjisini teşhis etmek için, kedinizin bu diyet dışında hiçbir şey yemeden en az 2 ay boyunca önerilen diyette olması gerekir. Diyet denemesi etkiliyse, bir sonraki adım, bir ila iki hafta boyunca yiyeceğe yeni bir protein kaynağı eklemektir. Eğer reaksiyon yoksa, proteinin alerjiye neden olmadığını varsayabiliriz. Bir reaksiyon varsa, kedinizin o proteine ​​alerjisi olduğunu ve bundan kaçınılması gerektiğini biliyoruz. Bazen, bazı kediler gıda alerjilerini yönetmek için ömür boyu reçeteli diyet uygulamalıdır.

Atopik dermatit (çevresel alerjiler) tanının son aşamasıdır. Bu, kedinizin sürekli olarak pire önleyici ilaçlar kullandığı, bir besin denemesini tamamladığı ve hala çok kaşıntılı olduğu anlamına gelir. Bu noktada, tedavi seçenekleri şunları içerir.

  • Kortikosteroid kullanmaya devam etmek.
  • Atopica gibi immunomodülatör bir ilaç kullanmak.
  • İmmunoterapiye başlamak için alerjiler için kan testi

Alerjik deri hastalığının kesin bir tedavisi olmadığını ve birçok kedinin birden fazla alerjisi olduğunu unutmamak önemlidir. Kedilerde alerjilerle ilişkili tüm tedaviler, alerjinin neden olduğu iltihaplanma miktarını kontrol etmek ve yönetmek, ayrıca enfeksiyonları ve rahatsızlığı önlemek içindir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu