Köpeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Köpeklerde idrar kaçırma çeşitli nedenler ile kendisini gösteren ve farklı sebeplere dayanan bir problemdir. Bu konuda idrar kaçırma olarak bahsettiğimiz olay özellikle yavru köpeklerdeki idrar yapma olayı değildir. Özellikle yavruluk döneminden çıkmış köpeklerde idrarını tutamama olayıdır. Bu olay birçok farklı sebebe dayalı olarak görülebilir. Fakat özellikle üriner sistem rahatsızlıkları bunun en büyük sebebidir.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri

Üriner Sistem Hastalıkları: Buraya genel bir başlık yazmış olduk. Çünkü birçok üriner sistem sorununda ve hastalığında idrar kaçırma görülebilir. Böbrek yetmezlikleri, idrar yolu enfeksiyonları başlıca sayabileceğimiz hastalıklar arasındadır.

Doğmasal Anomaliler: Aslında bu çok nadir olarak görülen bir durumdur. Üriner sistem organları ile ilgili olarak oluşan bazı anomalilerde idrar kaçırma görülebilir. Bunu genellikle erken yaşlardaki köpeklerde görürüz.

Sinirsel Problemler: Özellikle idrar kesesini ve idrar yollarını kontrol eden sinirlerde oluşabilen hasarlar ve baskılar köpeklerde idrar kaçırma sorunlarına sebebiyet verebilir. Sinirler ile ilgili problemler nadirde olsa çeşitli operasyonlardan sonra da görülebilmektedir. Operasyon esnasında sinir üzerinde oluşabilecek bir tahribat neticesinde idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilir.

Üriner Sistem Tümörleri: İdrar kesesinde veya üriner sistemin diğer organlarında meydana gelen iyi huylu veya kötü huylu tümörleri de idrar kaçırma sebepleri arasında sayabiliriz.

Hormonal Sorunlar: Östrojen veya testesteron hormonlarındaki ani artış ve azalmalar idrar kaçırma sorununa sebebiyet verebilir.

Prostat Hastalıkları: Erkek köpeklerde bu soruna sebebiyet verecek nedenlerden biriside prostat hastalıklarıdır.

İdrar kaçırma problemi erkek köpeklere oranla dişi köpeklerde daha çok görülmektedir. Dişi köpeklerde kısırlaştırma operasyonları sonrasında görülen ani hormonal değişimler bunun en önemli nedenidir.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Belirtileri

Köpeklerde idrar kaçırma uyurken ve uyanıkken olabilir. İdrar kaçırmaya neden olan faktör burada etkilidir. Yine genellikle sızıntı veya damlama şeklinde bu sorun görülür. Bu problem ile karşı karşıya kalan köpeklerin büyük kısmı aynı zamanda vulva veya penis bölgesini yalama davranışı gösterirler. Bu bölgedeki idrar sızıntısından rahatsız olan köpeklerde bu görülür.

Tabi ki idrar kaçırmaya neden olan primer nedene bağlı olarak çok farklı nedenler görülebilir. İştahsızlık, kilo kaybı, kusma, halsizlik, kanlı idrar vb. ekstra belirtiler görmeniz mümkündür.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Tedavisi ve Korunma Yolları

Tabi ki bu osrunun tedavi edilebilmesi için altında yatan ana sebebi bulmak gerekir. Bu bazen kolay olsa da genellikle bazı tanısal yöntemler gerektirir. Bu probleme neden olabilecek oldukça fazla sebep olduğundan ana nedeni saptamak kolay olmayabilir.

İdrar kaçırmaya sebep olan ana neden bulunduktan sonra buna göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Bu çok farklı şekillerde olabilmektedir. Bazen kısa süreli bir ilaç tedavisi yeterli olurken bazen ciddi ameliyatlar gerekebilmektedir.

İdrar kaçırma problemi yaşayan köpeklerde tanı ve tedavi sürecinde bakım oldukça önemlidir. Bu dönemde idrar bulaşan vücut bölgelerinin temizlenmesi ve kuru tutulması önemlidir. Aksi takdirde çok ciddi deri problemleri karşımıza çıkabilir. İdrarın yüksek yakıcı özelliği deride tahrişlere neden olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu