En Zeki ve Akıllı 10 Kedi Irkı

Genel olarak bir değerlendirme yaparsak kedilerin birçok diğer hayvana göre oldukça zeki olduğunu söylemek mümkündür. Kediler eğitilebilir, diğer kediler ve hayvanlar ile iyi bir iletişim kurabilir, insanlar ile oldukça uyumlu yaşayabilir, yeni ortamlara ve çevreye uyum sağlayabilir. Tüm bunlar kedilerin ne kadar akıllı olduğunu gösteren durumlardan bazılarıdır. Birçok farklı kedi ırkı vardır ve her bir ırkın kendine özgü bazı karakteristik özellikleri söz konusudur. Zeka anlamında değerlendirme yaptığımızda bazı kedi ırklarının daha zeki olduğunu söylemekte mümkündür.

Zeki kedi ırklarına baktığımızda ortak özellikler olarak çok fazla enerjik olmaları ve çoğunlukla yaramaz olmaları sayılabilir. Yaramazlıktan kasıt aslında merak ile ilişkilidir. Meraklı kediler daha yaramaz ve enerjik bir yapıya sahip oluyorlar. Aynı zamanda zeki kediler farklı hileler öğrenmekten ve oyun oynamaktan da oldukça hoşlanırlar. Bu kediler genellikle beslenme zamanını, eve ne zaman gelineceğini, düzenli aktivitelerin ne zaman gerçekleşeceğini ve daha birçok olayı anlayabilir.

1. Habeş Kedisi (Abyssinian)

Habeş Kedisi

Bu güzel görünümlü kedi oldukça atletik, çevik ve insanlar ile iyi ilişkilere sahiptir. En zeki kedi ırklarından birisini olduğunu söylemek gerekir. Tam bir aile kedisidir ve aile içerisindeki faaliyetlere karşı oldukça uyumludur. Ev içerisinde ise meraklı yapısı ve yüksek yerlere çıkarak etrafı gözetlemesi ile dikkat çeker. Öğrenme kabiliyetleri yüksektir. Yürümeyi ve egzersiz yapmayı severler. Bir kucak kedisi olduğunu söyleyemeyiz ama okşanma ve taranmayı çok severler. Diğer kediler, hayvanlar ve insanlar ile uyum içerisinde yaşayabilirler.

2. Balinese Kedisi

Balinese Kedisi

Balinese kedileri için siyam kedilerinin uzun tüylü versiyonu diyebiliriz. İnsanlar ile ilişkisi iyi olan insanların yaptığı aktiviteleri izleyen ve dikkatle takip eden zeki bir kedi ırkıdır. Meraklı ve her şeyi araştıran bir yapıya sahiptir. Bunların yanında aktif, konuşmayı seven ve bu şekilde iletişim kurmaya çalışan bir ırktır. Yapboz, zeka oyuncakları ve tırmalama tahtaları ile oynamayı da severler. Kedilerin tasma sevmediği bilinen bir gerçektir. Tasmayı seven ırklardan birisidir ve sokaklarda tasma ile gezdirebilirsiniz. Aile bireylerine karşı oldukça sevecendir, yalnız kaldıklarında çeşitli yaramazlıklar yapabilir.

3. Bengal Kedisi

Bengal Kedisi

Bengal kedisinde ilk olarak dış görünüş dikkatleri çekmektedir. Bu kedi tüy yapısı ve deseni ile bir Asya leoparını veya jaguarı andırır. Kökeninde ise zaten Asya leoparı vardır. Bengal kedileri oldukça zeki, atletik, koşmayı ve zıplamayı seven, oyun oynamayı seven ve belki de biraz vahşi bir kedi ırkıdır. Egzersiz için geniş alanlara, yapboz benzeri oyuncaklara ve bulmaca oyunlarına ihtiyaç duyar ve bunlardan çok hoşlanır. Pençelerinin oldukça güçlü olduğunu söylemekte de fayda vardır. Ev için biraz yaramaz bir kedidir. Çekmecelerinizi veya dolaplarınızı boşaltabilir.

4. Burmese Kedisi

Burmese Kedisi

Burmese kedisi insanlar ile iletişim kurmayı seven, enerjik, arkadaş canlısı ve zeki bir kedi ırkıdır. Bu kedi ırkı oldukça eğlencelidir ve eğitilebilir. Eğitimle kediye pati verme, oturma, kalkma, yuvarlanma gibi komutlar ve eğitimler verilebilir. Aynı zamanda getir ve götür oyunlarını oynayabilir. Tasma ile gezdirmeye uygun olan bir kedidir. Oldukça sosyal bir kedi olduğunu söyleyebiliriz. Diğer kediler, diğer canlılar ve insanlar ile ilişkileri iyi seviyededir. Tüm bunların yanında biraz yaramaz olduğunu söylemeden olmaz.

5. Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex

Oldukça aktif ve arkadaş canlısı kedilerdir. Bu kedi ırkına sahip olan hayvan severlerden bazıları bunun bir köpek gibi davrandığını bile söyleyebiliriz. Oldukça oyuncu ve sahibi ile oyun oynamayı sever. Getir ve götür oyunlarını oynarlar ve hatta piyano bile çalarlar. Uzun ayakları sayesinde dolap ve çekmeceleri de rahatlıkla açarlar, bu sizin için ir dağınıklık sebebi olabilir. Dalgalı bir tüy yapısına sahip olan bu ırk görünümü ile de oldukça dikkat çekicidir.

6. Havana Kedisi

Havana Kedisi

İpeksi ve çikolata rengindeki tüyleri ile dikkatleri üzerine çeken bir kedi ırkıdır. Siyam kedisi ve bununla beraber birkaç ırkın melezlenmesi ile ortaya çıkmış olan biraz nadir bir kedi ırkıdır. Aile bireyleri ile ilişkisi iyi olan, sevecen, oyuncu, zeki ve meraklı bir kedi cinsidir. Aynı zamanda konuşarak daha doğrusu ses çıkararak iletişim kurmayı sever. Orta derecede enerjiktir. Zihinsel ve fiziksel oyunlar oynamayı severler.

7. Korat Kedisi

Korat Kedisi

Adını Tayland’da yer alan bir eyaletten alan bu kedi türü nadir olan kedi türlerinden birisidir. Tayland’da şans getirdiğine inanılan bir canlıdır. Bunun dışında çevreye karşı oldukça dikkatli, meraklı ve zeki bir kedidir. Etkileşimli oyunlar oymayı çok severler. Orta derecede enerjiktir ve uyumaktan da hoşlanırlar. Tasma ile gezdirmeye uygun bir kedidir. Getir götür oyunlarını da çok severek oynarlar. Eğer ödüllendirme yöntemini eğitim verirseniz ev kurallarını çok kolay bir şekilde öğretebilirsiniz. Biraz kıskanç ve bazen biraz kavgacı olduğunu söylemekte de fayda vardır.

8. Savannah Kedisi

Savannah Kedisi

Nadir olarak gördüğümüz, egzotik kedi ırklarından birisidir. Öncelikli olarak görünümü ile dikkat çekse de yüksek zekaya sahip bir kedidir. Vahşi Afrika kedilerinden köken almaktadır. Tam olarak vahşiliğini unuttuğunu söyleyemeyiz. Koşmayı, zıplamayı, oyun oynamayı severler ve bu nedenle geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Her ne kadar oyun oynamayı ve farklı şeyler ile vakit geçirmeyi sevseler de çabuk sıkılırlar. Bu nedenle bu kedilere sık sık yenilikler yapmak, yeni oyuncaklar almak gerekir. Ev için biraz yaramaz bir kedidir, muslukları bile açabilir. Meraklı ve araştırmacı olduğu için kırıp, dökme huyları da biraz fazladır.

9. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Dünyadaki en popüler kedi ırklarından birisidir, ülkemizde de oldukça popüler olan bir ırktır. Kendisine has tüy renkleri, güzel kürkü, meraklı özelliği ve zekası ile dikkat çeker. Listemizde siyam kedisinden köken alan birkaç ırk daha bulunmaktadır. Bu siyam kedilerinin gerçekten zeki olduğunun göstergesidir. Meraklı ve araştırmacı yapısı ile dikkat çeken siyam kedileri aynı zamanda konuşarak iletişim kurmayı sever. Tüm bunların yanında arkadaş canlısı, uyumlu ve oyuncu bir kedidir. Evi karıştırmayı da seveler, bu nedenle canları sıkıldığında onları evin bir köşesinde oyalanacak birşey bulmuş halde görebilirsiniz.

10. Singapur Kedisi

Singapur Kedisi

Adından anlaşılacağı gibi Singapur’dan köken alan bir ırktır. 1970’li yıllarda Amerika’ya ve sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır ama nadir gördüğümüz ırklardan birisidir. Bu küçük kediler zeki, oyuncu, girişken ve meraklıdır. Sahibinin yaptıkları ile yakından ilgilenir. Aktif olduğunu söyleyebileceğimiz bir kedidir. Bunların yanında tırmalamayı da severler. Bu nedenle yeterince tırmalama alanı ayırdığınızdan emin olmanız gerekir. İnsanlar ile özellikle top oyunları oynamaya bayılırlar.

Genel olarak değerlendirme yaparsak tüm kedi ırkları akıllı ve zekidir. Ancak İran Kedisi, Birman Kedisi, Himalayan Kedisi, Exotic Shorthair Kedisi ve Ragdoll Kedisi’nin biraz daha tembel ırklar olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bu kediler oldukça sevecen, oyuncu ve uysal arkadaşlardır.

Kedi sahiplenmek isteyenler kedilerin farklı özelliklerini göz önünde bulundurarak bu seçimi yapıyorlar. En çok aranan kriterlerden birisi ise tüy bakımı oluyor. Sizlere “En Az Tüy Döken 10 Kedi Irkı” konumuzda en az tüy döken ırkları verdik. Buna da göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu