Japon Balığı Dipte Bekliyor Neden Olabilir?

Soruyu Soran: Suat

Soru: 4 Japon balığı filtreli ısıtıcılı 30 lt akvaryumda yaşarken, yaklaşık 14 gündür balıklardan biri su yüzüne en kuytu yerde çıkarak beklerken, şimdi dipte beklemeye başladı. Yemek yemiyor o şekilde duruyor. Daha ters dönme yok. Diğerleri gayet iyi durumda. Acaba neden ve neyi var?

Cevap: Öncelikli olarak bu tarz bir durum için daha detaylı bilgiler gerektiğini söyleyelim. Su değişimi yapıldı mı? Su kaç derece? Yeni eklenen bir balık var mı? Suya hava veriliyor mu? Hangi yemi kullanıyor? Tüm bu ve bu tarz soruların cevaplarını bildiğimizde net olarak birşey söylememiz mümkün olacaktır.

Muhtemel nedenlere bakacak olursak akvaryum şartları ile alakalı su sıcaklığının ideal olmaması, sudaki oksijenin yetersiz olması ilk önce aklımıza gelenler. Fakat bu tarz durumda muhtemelen diğer balıklar da etkilenirdi. Bazı durumlarda bu tarz olumsuzluklar olsa da her balık aynı oranda etkilenmiyor. Bu nedenle bunları gözden geçirmenizde fayda var.

Balığınız ile alakalı olarak ise birçok hastalıkta bu tarz durumlar görülebilir. Ama diğer balıkların etkilenmemiş olması bulaşıcı hastalıkları bir nebze de olsa eliyor. Bu nedenle tek balığı etkileyebilecek sorunlar düşünülmeli. Sindirim sistemi ile alakalı problemlerden bu tarz birşey şekillenmiş olabilir. Özellikle kronik kabızlık anlamında balığı değerlendirmek yararlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Balığım hareketsiz bir şekilde zeminde yatıyor. Gözleri hareket ediyor, solungaçlarını açıp kapatıyor. Filtre ve akvaryum suyu yeni değişti. Su sıcaklığı 25,5 derece. Ne yapmam gerekli, lütfen yardımcı olur musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu