Muhabbet Kuşumun Gözünde Kitle Var Ne Olabilir?

Soruyu Soran: Erdoğan

Soru: Merhaba, iki tane muhabbet kuşum var bugün bir tane daha muhabbet kuşu aldık. Fakat kuşun göz çevresinde siğil gibi bir şey var hasta olabilir mi? Diğer kuşlarımın da hasta olmasını istemiyorum cevap vermenizi rica ederim.

Cevap: Merhaba, öncelikli olarak siğil kavramı çok geniş bir kavram, bu nedenle durumu biraz daha açmanız gerekiyor. Biz ona bu nedenle kitle diyelim. O bölgedeki kitlenin özelliği nedir? Büyüme durumu nedir? Büyüklüğü ne kadardır? Ne zamandan beri var? Bu ve buna benzer bazı soruların cevabını bilmeden konuşmuş olmak, ezbere konuşmuş olmak demektir. Bu nedenle çok fazla faydalı olabileceğimizi düşünmüyorum.

Genel olarak bahsetmek gerekirse büyük oranda o kitle bulaşma riski olmayan basit bir oluşumdur. Fakat onun kitle değilde daha yaygın bir halde olduğunu düşünürsek bulaşıcı bir enfeksiyon durumu söz konusu olabilir. Bu durumda diğer kuşlarınızda risk altına girecektir.

Bu durumun bulaşıcı olup olmadığını bu şekilde kestirmek maalesef çok güç, en kısa sürede bir veteriner hekime başvurmanızda yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu