Köpek Ödül Maması Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Köpekler eğitim konusunda en başarılı hayvanlar arasında yer alır. Eğitimler profesyonel olarak verilebileceği gibi çeşitli komutları öğretmek için ya da tuvalet eğitimi vermek için uygulanabilir. Köpek eğitimlerinin verimli geçebilmesi için kullanılan yöntemlerden biri de ödül maması kullanmaktır. Köpeklerinizin komutlarınızı yerine getirmesinin ardından onları bir mama ile ödüllendirmeniz motivasyonlarını artırmakta oldukça etkili olacaktır. Normal köpek mamalarından farklı içerik ve şekillerde üretilen köpek ödül maması çeşitleri tadı ve kokusu ile köpeklerinizi cezbeder. Çeşitli markaların üretmiş olduğu ödül mamalarının içerikleri, boyutları, tatları farklılık gösterecektir.

Köpek eğitimlerinin olumlu geçmesi için ödül maması seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ödül mamaları köpekleriniz üzerinde teşvik edici etki bırakacaktır ve ödüllendirme ile teşvik edilen köpekler de komutları yerine getirmekte daha istekli olacaktır.

Köpek Ödül Maması Kullanmanın Avantajları

Köpek mamaları pek çok farklı seçenekle üretilir. İçerik olarak özel olarak hazırlanan mamalar, köpeklerinizin günlük besin ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak için üretilirler. Yaş köpek maması ve kuru köpek maması çeşitlerinin yanı sıra ödül mamaları gibi özel mama çeşitleri de bulunur. Ödül mamaları adından da anlaşılacağı üzere köpeğinizi bir davranışı, eğitimi ve hareketi üzerine ödüllendirmek istediğiniz zamanlarda kullanıma uygun olarak üretilmiştir. Özellikle tuvalet eğitimi esnasında köpeklerin davranışlarını takdir edebilmek için sıkça tercih edilen yöntemler arasında yer alır.

Ayrıca oldukça zeki ve eğitime açık olan köpekler onlara öğretebileceğiniz otur, kalk, yakala gibi basit komutları yerine getirdiklerinde teşvik olarak da kullanılabilir. Ödül maması miktarını verdiğiniz eğitime göre ayarlayabilirsiniz. 6 aylıktan itibaren köpeklerinize verebileceğiniz mamalar birçok farklı formda üretilir. Özel amaçla üretilen köpek ödül mamalarından olan ağız kokusu giderici tablet halindeki köpek ödülü köpeklerinizin yemek sonrası dişlerinde oluşabilecek plak ve bakterilerin giderilmesine yardımcı olurken onlara farklı bir lezzet olanağı sunar. Köpek ödülü özel ambalajında korumalı olarak tüketiciye sunulur. Günlük tüketim miktarı köpeğinizin cinsine ve yaşına göre uygun miktarda ayarlanabilir.

Köpek Eğitimleri Nasıl Yapılır?

Köpek eğitimleri türlerine göre değişir. Örneğin profesyonel olarak eğitilen köpekler arama kurtarma operasyonlarında yardımcı olacak şekilde eğitim alabilirler. Aynı zamanda evcil köpeklerinizi çeşitli komutları yerine getirmeleri için eğitebilirsiniz. Eğitimler sırasında kısa ve anlaşılır komutlar vererek köpeklerinizin bu komutları uygulamasını sağlayabilirsiniz. Ardından ödüllendirme yaparak eğitimleri daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ödül mamaları eğitimlerde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Normal mamalardan farklı şekilde ve içerikte üretilen ödül mamaları köpeklerinizin ilgisini çeker. Birkaç alıştırmanın ardından köpekleriniz komutlarınızı uyguladıktan sonra mamayı alacağını bilir ve verimli olarak eğitim süreci ilerler.

Köpek Ödül Maması Çeşitleri

Köpek ödül maması seçimi yapılırken öncelikle sağlıklı ve kaliteli ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Çeşitli içeriklere sahip ödül mamalarının besin değerleri birbirinden farklıdır. Mamayı kullanacağınız sıklığa göre içerik seçimi yapmanız uygun olacaktır. Ayrıca yağ oranı ve kalorisi yüksek ödül mamaları köpeğinizin aşırı kilo alımına sebebiyet verebilir. Bu yüzden içerik seçiminde lif oranı ve besin değeri yüksek ürünler tercih edilebilir.

Birçok farklı aroma ve şekilde üretilen ödül maması çeşitleri arasından köpeğinizin ağız tadına uygun olanı tercih etmeniz onları mutlu etmenize yardımcı olur. Şerit şeklinde tavuk ve ördek eti ile tatlandırılmış ödül mamaları özellikle köpeklerinizin çiğneme refleksini geliştirmek ve doğasında olan çiğneme isteğini sağlayabilmek için uygun bir alternatiftir. Ayrıca çiğneme gelişimini desteklemek için uygun olarak üretilen kemik şeklindeki veya düğümlü köpek ödülü çene kaslarını geliştirmeye yardımcı olur. Çeşitli vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş olan köpek ödül mamaları içeriğindeki kalsiyum ile kemik gelişimini destekler.

Küçük kemik şeklinde ya da kare olarak üretilen köpek bisküvisi çeşitleri lezzeti ve çıtırlığı ile köpeklerin en çok hoşlandığı ödül mamaları arasında yer alır. Yavru ve yetişkin köpekler için uygun miktarlar da verilmek için uygundur. Çiğnemesi kolay yapısı ile yavru köpeklerin de kolaylıkla tüketebileceği bir köpek ödülüdür. Ödül mamaları farklı sertliklerde üretilmiş olup köpeğinizin yaşına göre tercih yapabilirsiniz. Yavru köpekler için yumuşak formda üretilen ödül yemleri tavsiye edilirken orta ve büyük ırk köpekler için çiğneme çubukları tercih edilebilir. Farklı markaların üretmiş olduğu köpek ödül maması çeşitlerini Juen Pet Market üzerinden bir arada inceleyebilirsiniz.

Köpek Ödül Maması Nasıl Seçilir?

Ödül maması seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında köpeğin yaşı, sağlık durumu, alerjik olup olmadığı, kilo durumu gibi bilgiler yer alır. Piyasada bulunan et, balık ve tavuk gibi proteinlerin çeşitli sebzeler ve tahıllar ile karıştırılarak hazırlanan köpek ödülü çeşitlerinden köpeğinizin damak tadına en uygun olanı seçebilirsiniz. Lif oranı yüksek ve doğal içerikli mama seçimi köpeğinizin sindirim sistemi için fayda sağlar.

Köpek Ödül Maması Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ödül mamaları köpeklerinizi bir davranışından dolayı takdir etmek için ya da eğitimlerde teşvik etmek için kullanılır. Günlük olarak düzenli kullanım amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Eğitimden hızlı ve iyi bir verim alabilmek için sadece istenilen şeyler düzgün olarak yapıldığında ödüllendirmek için ortaya çıkarılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu