Köpeklerde Diş Bakımı ve Fırçalanması

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de ağız ve diş bakımı ile diş fırçalama oldukça önemlidir. Aslında birçok kişi buna dikkat etmemekte ve başta diş taşları ve diş eti ile ilgili problemler olmak üzere birçok problem ile köpeğiniz karşı karşıya kalabilmektedir. Peki köpeklerde diş bakımı nasıl olmalıdır? Neler yapılmalıdır? Bu konumuzda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Dış ortamda yaşayan köpeklerde yani sokak köpeklerinde dişler genellikle sağlıklıdır ve diş taşı gibi oluşumlar yoktur. Bundaki en büyük neden kemik gibi sert yapılar ile sürekli karşılaşmaları ve dişlerin bu sayede temiz kalmasıdır. Fakat evde beslenen köpeklerde özellikle de yaş mama ile beslenen köpeklerde diş problemleri çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Özellikle de diş taşları ve diş eti hastalıkları bu problemlerin başını çekmektedir.

Ağız ve diş bakımının doğru ve düzenli yapılması köpeğinizin hem yaşam süresini hem de kalitesini artıran önemli konulardan birisidir.

Diş Sağlığı Bozulduğunda Neler Olur?

Öncelikli olarak bu tek başına bir sağlık sorunudur. Bununla beraber beslenme ile ilgili sıkıntılar yaşamaya başlayabilirsiniz. Yine en önemli sıkıntılardan birisi ağız kokusudur. Dişlerde oluşan taşlar ve tartar ağız kokusunun en büyük sebeplerinden birisidir.

Peki Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Öncelikli olarak beslenme bu konuda oldukça önemlidir. Özellikle de yavruluk ve büyüme döneminde yeterli kalsiyum minerali alınması gerekmektedir.
  • Yine karbonhidrattan zengin besinler ile beslenmesi bu tarz problemlere neden olabilir. Bu nedenle karbonhidrat, protein ve yağları dengeli ve köpeğinizin ihtiyacına göre içeren mamalar kullanmanız en doğrusudur.
  • Sürekli yaş mama ve yumuşak gıda tüketilmesi de diş eti problemlerine sebebiyet vereceğinden sütlü kemikler gibi diş sağlığı açısından önemli besinleri de verebilirsiniz. Bunlar hem bir oyuncak hemde diş sağlığı için gereklidir.

Köpeklerde Dişlerin Fırçalanması

  • Köpeklerde uygun fırça ve macunlar ile dişlerin düzenli aralıklar ile fırçalanması ağız ve diş ile ilgili problemleri oldukça azaltmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kesinlikle köpekler için özel üretilmiş fırça ve macunları kullanmanız gerektiğidir.
  • Özellikle öğünlerden sonra dişlerin fırçalanması en doğrusudur. Her öğünden sonra bunu yapmanız oldukça faydalı olacaktır. Her öğünden sonra yapamıyorsanız bile sık sık bu işlemi tekrarlamanız iyi olacaktır.
  • Suya veya mamaya katılan bazı ağız ve diş sağlığı ürünleri vardır. Bunlardan uygun olanların veteriner hekim önerisi ile kullanılması iyi sonuçlar verebilmektedir.

Diş Taşları Varsa Ne Yapılmalıdır?

Eğer köpeğinizde ciddi anlamda diş taşı oluşumu varsa en kısa sürede bir veteriner hekime giderek bunların uygun ortamlarda ve uygun cihazlar ile temizlenmesi gerekmektedir. Bu anlamda vakit kaybetmeyin.

Öneriler

  • Köpeğinizin beslenmesine dikkat ediniz. En uygun mamalar kuru mamalardır.
  • Kuru mama ile beraber sütlü kemik gibi ürünleri verebilirsiniz.
  • Köpeğinizin dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin.
  • En küçük ağız ve diş probleminde vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu