Ara (Macaw) Papağanları ve Türleri

Papağanlar sınıfının en çok tercih edilen ve en çok beğenilen türleri arasında ara papağanları ilk sırada yer almaktadır. Ara papağanları aynı zamanda macaw papağanı olarakta bilinmektedir. Bu papağanların anavatanı Güney Amerika kıtasıdır. Güney Amerika kıtasında yaygın olarak bulunurlar. Gösterişli ve rengarenk papağan türleridir. Boyları ise ortalama 35-40 cm’den başlamakta ve 90 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Birçok alt türü vardır.

Ara papağanları oldukça zekidir. İnsanlara ise çabuk uyum sağlarlar. Konuşma ve taklit yetenekleri gelişmiştir. Sahibine alıştıktan sonra her ortamda sahibinin yanında bulunmak ister, sahibine karşı oldukça sadıktır. İyi bir eğitim ile zeka gerektiren birçok testi ve aktiviteyi başarı ile yapar.

Ara (macaw) papağanlarının birçok alt türü bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenlerin özelliklerinden kısaca bahsedeceğiz.

Mavi Sarı Ara Papağanı (Ara Ararauna)

Ara Ararauna

Bu türün anavatanı Güney Amerika’da Brezilya, Panama, Bolivya ve Paraguay’ın bataklık ormanlarıdır. Nesli tükenme tehlikesinde olan ara papağanı türlerinden birisidir. Ana renkleri adından da anlaşılacağı gibi mavi ve sarıdır. Bunun dışında yanak ve baş kısımlarında beyaz ile yeşil alanlar vardır. Ortalama olarak 75-85 cm boya ulaşabilirler. En iri papağan türlerinden birisidir.

Ev ortamında bakılacak olanlar aşırı ilgi isterler. Aynı zamanda boyutları nedeni ile geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Oldukça zeki ve aynı zamanda sosyal bir kuştur. Sahiplerine karşı bağlılıkları üst düzeydedir.

Sarı Kırmızı Ara Papağanı (Ara Macao)

Ara Macao

Bu papağan türünün anavatanı Brezilya, Bolivya, Ekvator ve Peru bölgeleridir. Bu bölgelerde tropik yağmur ormanlarında yaşarlar. Boyutları yaklaşık olarak 80-90 cm civarındadır. Tüylerinin ana rengi parlak kırmızıdır. Bunun dışında çeşitli bölgelerinde yeşil, sarı, mavi ve beyaz renkler görmek mümkündür. Kanatlarıda yine kırmızı, mavi ve yeşil tonlarındadır.

Boyutlarının çok büyük oplması sebebi ile ev ortamında bakımı oldukça zordur. Bu nedenle bakılacaksa bile çok geniş alanları bu kuşlar için ayırmanız gerekecektir. İyi bir ortam hazırlandığında ev ortamına kolay uyum sağlayabilen ara türlerinden birisidir.

Mavi Göğüslü Ara Papağanı (Ara Glaucogularis)

Ara Glaucogularis

Bu papağan türünün anavatanı Bolivya ve çevresidir. Günümüzde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bilinçsiz yakalama ve doğal yaşam alanlarının bozulması bu sonucu meydana getirmiştir. Yaklaşık olarak 75 cm boya ulaşabilirler. Dişi ve erkeklerde renk anlamında bir farklılık yoktur. Bu ara papağanlarının üst kısımları kuyruk ucuna kadar mavi renkte, alat tarafında yer alan tüyleri ise altın sarısı rengindedir. Alın kısmında yeşil, göz çevresi ve yanaklarda ise beyaz bir alan vardır.

Nesli oldukça azalmıştır. Ev ortamında bakımları ise özellikle boyutları nedeni ile zordur. Bakılacaksa çok geniş alanlara ihtiyaç duyarlar.

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı (Ara Chloroptera)

Ara Chloroptera

Anavatanı diğer ara türlerinde olduğu gibi Güney Amerika’dır. Burada tropik ormanlarda ve su kenarlarında yaşarlar. Yaklaşık olarak erişkin bir yeşil kanatlı ara papağanı 90-95 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Genel olarak vücudu kırmızı tonlarındadır. Kanatları mavi renktedir. Kanat ortası olarak nitelendirilen kısım ise yeşil renktedir. İsmini ise bu kısımdan alır.

Oldukça iri bir papağn türüdür. Kanat açıklığı 1 metreyi geçebilmektedir. Bu nedenle ev ortamında bakılmaları çok kolay değildir. Aynı zamanda papağanı da hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak olumsuz etkilemektedir. Bakılacaksa bile çok geniş alanlara sahip yerlerde bakılmalıdır.

Mavi Başlı Ara Papağanı (Ara Couloni)

Ara Couloni

Bu ara türleri Brezilya ve çevresinde nehir kenarlarında yaşarlar. Tüy renkleri ağırlıklı olarak yeşildir. Kafa kısımları ise adından da anlaşılacağı gibi mavi renktedir. Arkaya doğru turkuaz ve sonrasında yeşil ile bir uyum içerisindedir. Ortalama boyutları ise 40-45 cm kadardır.Aslında hakkında çok fazla bilgi olmayan bir ara papağanı türüdür.

Asker Ara Papağanı (Ara Militaris)

Ara Militaris

Kolombiya, Meksika, Ekvator ve Peru doğal yaşam alanlarını oluşturmaktadır. Genel olarak vücutlarına yeşil ve tonları hakimdir. Gaga üstü kırmızı, kanat uçları ise mavi renktedir. Oldukça zeki ve taklit yeteneği gelişmiş olmasına rağmen biraz saldırgan ve uyum problemi olan bir türdür.

Hahn Ara Papağanı (Ara Nobilis)

Ara Nobilis

Renginin büyük bir kısmı yeşildir, kafasında küçük bir alan siyah renktedir. Ortalama boyutları 30 cm kadardır. Küçük ara papağanları sınıfında yer alır.

Hyacınth Ara Papağanı (Anodorhynchus Hyacinthinus)

Anodorhynchus Hyacinthinus

Mavi renk yoğunluğu olan ara türlerinden birisidir. İri olan ara papağanı türlerinden birisidir. Oyuncu ve zekidir. Uçma ile beraber koşmayı severler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu