Kedi ve Köpeklerde Deri Altında Kanama ile Morarma

Kedi ve köpeklerde deri altında kanama ve morarma yaygın olarak görülen bir durumdur. Peteşi, ekimoz ve morarma, tipik olarak etkilenen bölgenin altında kanamaya yol açan yaralanmalar nedeniyle cilt veya mukoza zarının renk değişikliği olarak tanımlanır. Deri altında görülen bu sorun peteşi, ekimoz ve morarma olarak başlıca üç şekilde karşımıza çıkar.

Morarma: Deri altında görülen kan damarlarının ve kılcal damarların yırtılmasına ve dokunun renginin bozulmasına neden olan yaralanmalardır.

Peteşi: Küçük kanama odakları ile karakterize olan, nokta nokta şeklinde görülen kanama türüdür. Kırmızı ve mor renkteki, nokta şeklinde kanama odaklarıdır.

Ekimoz: Mukoza zarları veya cilt altında morumsu bir görünüm ile karakterize olan bir durumdur.

Peteşi, morluklar veya ekimozlar aniden veya bir travma ya da yaralanmadan sonra ortaya çıkabilir. Kanamalara bağlı olarak cilt renginin değişmesi veya mukoza zarının morarması dışında peteşi ve ekimoz ile ilişkili spesifik bir semptom yani belirti yoktur. Sorun yaşanan bölgenin görevine ve özelliğine göre ekstra belirtiler görülebilir.

Kedi ve Köpeklerde Kanama ile Morarma Nedenleri

Peteşi, ekimoz ve morarma genellikle travma ve yaralanmalar nedeniyle meydana gelse de, aşağıdaki faktörler de kedi veya köpeği bu tür kanamaya daha duyarlı hale getirebilir. Yani bu sorunun ana nedeni travmalar ve yaralanmalardır. Fakat aşağıdaki durumlarda evcil hayvan daha hassas bir durumda olabilir veya sorun daha şiddetli görülebilir.

Trombositopeni

Kandaki trombosit sayısının azalmasına verilen isimdir. Trombositopeni çeşitli faktörler nedeni ile ortaya çıkabilir.

  • Kemik iliği baskılanması veya kemik iliği hastalıkları
  • Rodentisit (fare ilaçları) zehirlenmesi 
  • Bağışık sistemi sorunları
  • Çeşitli ilaçlar
  • Çeşitli tümörler ve kanser vakaları

Trombositopati

Trombositin hasarlı kan damarlarına yapışma yeteneğini etkileyen doğuştan veya sonradan edinilmiş bozukluklardır.

Damar Hastalığı

Rocky Mountain Spotted Fever gibi enfeksiyona bağlı vaskülit yani damar iltihaplanmasıdır.

Köpekte Deri Altında Görülen Kanama

Kedi ve Köpeklerde Kanama ile Morarma Teşhis ve Tedavisi

Veteriner hekime, semptomların başlangıcı ve gidişatı da dahil olmak üzere, kedi veya köpeğinizin sağlığı hakkında kapsamlı bir bilgi vermeniz gerekecektir. Daha sonra, veteriner hekim lezyonların varlığını araştırarak tam bir fiziksel muayene yapacaktır. Rutin laboratuvar testleri, tam kan sayımı, biyokimya profili ve idrar tahlili de genel durumun tespiti açısından önemlidir. Travma kaynaklı vakalar ile ilgili olarak laboratuvar testleri çok önemli olmasa da diğer nedenlerin veya risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla bu testler oldukça önemlidir.

Tam kan sayımı sonuçları, bu hemorajik durumların en önemli nedenlerinden biri olan ve aynı zamanda bir kan hastalığı olan trombositopeniyi ortaya çıkarabilir. Bunun nedeni, trombositlerin normal kan pıhtılaşması için gerekli hücreler olması ve trombosit sayısındaki önemli bir düşüşün vücutta kanamalara yol açabilmesidir. Kan pıhtılaşma sistemini değerlendirmek için veteriner hekim kedi veya köpeğinizde kanın pıhtılaşması için geçen süreyi ölçecektir. Uzun bir pıhtılaşma süresi ile karşılaşılması daha fazla araştırma ve test yapılmasını gerektirecektir. Kemik iliği fonksiyonlarını ve hastalıklarını değerlendirmek için kemik iliği örnekleri de alınabilir.

Bu arada kan biyokimya profili, altta yatan bir hastalığa bağlı olarak karaciğer veya böbrek hasarını gösterebilir. İdrar tahlili, hematüri ve proteinüri ile ilişkili bağışıklık aracılı hastalıkları ortaya çıkarabilir. Diğer tanısal testler arasında röntgen ve ultrasonlar bulunur. Karaciğer ve böbrek boyutunu değerlendirmek için karın röntgeni ve diğer organlardaki komplikasyonları belirlemek için karın ultrasonu kullanılabilir.

Peteşi, ekimoz veya morarma için özel bir tedavi mevcut değildir. Tedavi eğer travma dışında bir durum söz konusu ise sadece altta yatan nedene bağlıdır. Bununla birlikte, ciddi vakalarda, krizin üstesinden gelmek için kedi veya köpeğinize kan nakli yapılabilir. Altta yatan neden ciddi bir sorundan kaynaklanıyorsa buna yönelik tedavi yöntemleri uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu