Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi

Evlerinde tavşan besleyenlerin veya beslemek isteyenlerin en çok merak ettikleri hususlardan birisi tuvalet eğitimidir. Bizlere çok sayıda tavşanlara tuvalet eğitimi verilir mi? Eğer tuvalet eğitimi verilebilirse bu nasıl verilir? gibi sorular gelmektedir. Hem bu sorulara yanıt vermek hem de tavşanlardaki tuvalet eğitimi hakkında doğru ve yanlış bilinenleri paylaşmak istedik.

İlk olarak şunu belirtelim tavşanlara tuvalet eğitimi vermek mümkündür. Belki bu eğitim köpek veya kedi kadar kolay olmayabilir ama birazcık uğraş ile rahatlıkla eğitim alabilirler. Tavşanlarda eğitimin amacı belirli bir noktaya tuvaletini yapma konusunda alıştırmaktır.

Tavşanlara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

Öncelikli olarak 3 aydan küçük tavşanların tuvalet eğitimi alması kolay değildir. 3 aydan küçük olanlar genellikle tuvaletlerini farklı yerlere yaparlar ve olayları tam kavrayamadıklarından eğitim verilmesi zordur. Fakat bu yaşlardan önce eğitime başlanabilir. İdeali 3 ayken eğitime başlamaktır. Eğitimin kesin sonuçları yaklaşık olarak 1-2 ay sonra alınır. Bu nedenle biraz sabırlı olmak ve tavşanınıza kızmadan onu bir süre idare etmek gerekir.

Eğitim Nasıl Verilir?

Tavşanlar genel olarak yuvalarına tuvaletlerini yapma eğilimindedirler. Eğer yuvasının içerisinde tuvaletini yapabileceği uygun bir köşe varsa burasını kullanabilirsiniz. Eğer yuvasında böyle bir alan yoksa küçük bir tuvalet kabı veya ev içerisinde belirleyeceğiniz bir nokta bizim hedef noktamız olacaktır. Bunu belirledikten sonra yapmanız gerekenler kolay ama sonuç almak için sabır gerektiren işler.

Tavşanınızın yerini belirledikten sonra o bölgeye kırpılmış kağıt veya talaş koyabilirsiniz. Tabi ki tavşan burayı tanımıyor ve tuvaletini farklı yerlere yapıyor olacaktır. Tuvaletini yaptığı yere bir peçete parçasını sürüyoruz ve tuvalet kokusunun buna bulaşmasını sağlıyoruz. O bölgeyi çok iyi bir şekilde temizliyoruz ve bu peçeteyi tuvalet yapmasını istediğiniz yere koyuyorsunuz. Eğer bir tuvalet kabı kullanacaksanız bu kabı ilk tuvaletini yaptığı yerin yakınına koymanız size avantaj sağlayacaktır.

Tavşan her tuvaletini yaptığında aynı işlemi yapıyoruz. Sadece doğru yere yaptığında herhangi birşey yapmıyoruz. Yanlış yere yaptığı tuvaletlerin çok iyi bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Bu noktaları iyi temizleyerek kokunun tamamen çıkmasını sağlamalısınız.

Bu şekilde devam ettiğinizde tavşanınız bir süre sonra uygun yere tuvalet yapmaya başlayacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken ise tuvalet kabını sık sık temizlemeniz ve hijyenik olmasıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Benim tavşanım Zeytin, tuvalet eğitimini veriyorum veriyorum yine de etrafa yapıyor, 6 ay oldu hala öğrenmedi. Ne yapabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu