Kedilerde Mastitis

Mastitis için kısaca meme bezlerinin yangısı diyebiliriz. Kedilerde özellikle doğumdan sonraki süt verme döneminde şekillenen bir hastalıktır. Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan mastitis probleminde genellikle streptococcus ve staphylococcus türünde bakteriler rol oynar.

Kedilerde Mastitis Nedenleri

Öncelikli olarak hazırlayıcı nedenlerden bahsedelim. Dediğimiz gibi bu problem genellikle doğumdan sonraki süt verme döneminde şekillenir. Özellikle yavruların süt emerken meme dokusuna zarar vermesi ve yaralanması; bunun sonucunda ise bu bölgede streptococcus ve staphylococcus türünde bakterilerin çoğalması ve enfeksiyon oluşturması ile meydana gelir. Genellikle akut olarak şekillenir. Bunun dışında genel enfeksiyonlar, kötü bakım şartları gibi nedenlere bağlı olarakta bu olay şekillenebilmektedir.

Doğumdan sonraki süt verme dönemi dışında da nadirde olsa mastitis vakaları görülebilmektedir. Bu durum genellikle kötü bakım şartları ve uterus enfeksiyonu gibi nedenlerden ileri gelir.

Kedilerde Mastitis Belirtileri

Mastitis tek bir meme lobunda görülebileceği gibi birden fazla meme lobunda da görülebilir. En büyük belirti mastitis oluşan meme lobunda ortaya çıkan şişkinlik, kızarıklık ve ağrıdır. Bu meme loblarından irin tarzında akıntılar gelebilir. Bu lokal belirtilerin dışında iştahsızlık, vücut ısısında artış, halsizlik gibi genel belirtilerde ortaya çıkar. Kedi eğer yavrularını emziriyorsa ağrıdan dolayı emzirme olayında bir isteksizlik görülür.

Kedilerde Mastitis Tedavisi

Tedaviye en kısa sürede başlamak uygun olacaktır. Özellikle emziren kedilerde yavruların sağlığı içinde bu önemlidir. Hastalığın şiddeti, akut veya kronik olması ve hastanın genel durumuna göre tedavi uygulanır. Basit olanlar kendiliğinden de geçebilir. Genellikle lokal ve parenteral antibiyotik uygulamaları ve destekleyici ilaçlar ile tedavi edilir. Veteriner hekim en uygun şekilde tedaviye başlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu