Kedi ve Köpeklerde Ketamin Kullanımı ve Dozu

Ketamin veteriner hekimlikte en sık kullanılan anestezik maddeler arasında yer almaktadır. Ketamin; sedatif ve trankilizanlar ile beraber kombine olarak cerrahi müdahalelerde dissosiyatif anestezik olarak kullanılır.

Ketamin intravenöz ve intramuskuler olarak kullanılabilmektedir. Doza ve kullanılan hayvanın genel durumuna bağlı olarak bilinçsizlik ve analjezi meydana getirir. Yüksek dozlarda kedilerde solunum depresyonuna neden olabilmektedir. Bu nedenle kedilerde kullanımınında dikkatli olmak gerekir. Aynı zamanda ketamin salivasyon ve solunum yollarındaki mukoz sekresyonda artışa neden olmaktadır. Bu nedenle preanestezik olarak atropin gibi ilaçlar kullanılabilir. Bazı hayvanlarda tiklere ve hipotermiye neden olabilir. En önemli dezavantajlarından birisi özellikle ayılma döneminde gözlenen halüsinasyonlardır.

Ketamin Doz Önerileri

(Bu doz önerileri bazı kaynaklardan derlenmiştir. Kesin dozlar değildir.)

Kedilerde; 11-44 mg/kg intramuskuler
Köpeklerde; 10 mg/kg intramuskuler

Kedi ve Köpeklerde; 22-23 mg/kg intramuskuler
Kedi ve Köpeklerde; 2.2-4.4 mg/kg intravenöz

Not: Bu sayfada yer alan bilgiler kesin bilgiler değildir. Sadece ön görüş olması açısından verilmektedir. Aynı zamanda bu bilgiler sadece veteriner hekimler için verilmektedir. İlaçların etkileri, dozları, kullanım şekilleri; hastanın ırkına, yaşına, genel sağlık durumuna ve diğer birçok faktöre göre değişebilmektedir. Bu nedenle bu bilgiler sadece veteriner hekimler tarafından ve hasta muayene edildikten sonra uygun görülürse kullanılır. Veteriner hekimler muayene sonrası hastaya göre en uygun tedavi yöntemini, ilacı ve ilaç dozunu belirleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu