En İyi Kedi Maması Hangisidir?

Kedilerin bakımında en önemli noktalardan birisi mama seçimidir. Kedileri en doğru besleme yolu mamalar ile beslemektir. Fakat mama seçerken bazı özellikleri göz önünde bulundurmalı; uygun ve kaliteli mama seçmelisiniz. Mama seçimi kedinizin tüm yaşamını etkilemektedir. Özellikle sağlık anlamında mama oldukça önemlidir.

Yaşa Göre Mama!

Mama seçiminde kedinizin yaşı oldukça önemlidir. 3 aylık bir kedi ile 10 yaşında bir kedinin aynı mamayı tüketmesi doğru değildir. Zaten birçok profesyonel mama firması farklı yaş grubunda yer alan kediler için farklı mamalar üretmektedir.

Yavru kediler vücut gelişimini tamamlamamış ve vücut gelişimi devam eden kedilerdir. Bu kedilerde mamalar biraz daha protein ağırlıklıdır. İleri yaşlarda ise sağlık sorunları biraz daha fazla görüldüğünden dolayı mama içerikleri bu konular dikkate alınarak hazırlanmaktadır.

Sonuç olarak mama seçiminde ilk dikkat edeceğiniz noktalardan birisi kedinizin yaşıdır. Profesyonel mamalarda yaşlara göre farklı mamalar vardır. Ayrıca veteriner hekiminizden bu konuda yardım isteyebilirsiniz.

Kedinizin Özelliklerine Göre Mama!

Diğer önemli noktalardan birisi budur. Farklı özelliklere sahip olan kediler farklı özellikteki mamalara ihtiyaç duyabilirler. Bunlara örnek vermek gerekirse; kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçları biraz daha farklıdır. Bu kediler obeziteye yatkındır. Bu nedenle mamalarındaki içerikler daha farklıdır. Profesyonel mama serilerinde kısırlaştırılmış kediler için özel mamalar bulunmaktadır. Bunun yanında uzun tüylü kediler için özel mamalar bulunmaktadır. Bu ve bunlara benzer bazı özelliklere göre spesifik mamalar bulunmaktadır. Bu mamaları seçebilirsiniz.

Sağlık Sorunlarını Göz Önünde Bulundurun!

Mamalar ile alakalı olarak en çok karşılaşılan sağlık sorunu alerjidir. Bazı mamalar bazı kedilerde alerjilere sebep olabilir. Bu nedenle veteriner hekimler ile birlikte kediler değerlendirilmeli ve uygun mamalar seçilmelidir. Özellikle tavuk içerikli mamaların alerji yapma ihtimali daha yüksektir. Bu konuda hassas olan kediler için balıklı mamalar daha ideal olacaktır.

Yine kedilerde bazı kronik hastalıklar olabilir. Bu kronik hastalıklar sindirim sistemi, üriner sistem veya diğer sistemleri etkileyen hastalıklar olabilir. Birçok profesyonel mamanın özel diyet mamaları bulunmaktadır. Bu tarz mamaları seçerek sağlık problemlerini en aza indirebilirsiniz.

En İyi Mama Hangisidir?

Öncelikli olarak mama seçimine veteriner hekiminiz ile birlikte karar vermelisiniz. Profesyonel mama serileri olarak nitelendirilen mamaları seçmek en doğru olanlardır. Bu mamalarda kedinizin ihtiyacı olan protein, enerji, vitamin ve mineraller en ideal şekilde ayarlanmış durumdadır.

Kedinizin yaşına, genel özelliklerine, sağlık problemi olup olmadığına göre veteriner hekiminiz ile beraber seçeceğiniz mama en iyi mama olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu