Kediler İçin Tehlikeli İnsan Yiyecekleri

Kedi sahipleri her zaman kedilerine en iyi şekilde bakmayı ve onları en iyi şekilde beslemeyi düşünür. Fakat bilmeleri en önemli konulardan birisi; kediler bir insan değildir, farklı bir canlıdır ve fizyolojileri de insanlar ile farklılıklar gösterebilir. Dolayısı ile insanlar için bir sorun teşkil etmeyen hatta insanlara faydalı olan bazı besinler kediler için toksik ve zehirleyici olabilir. Bu nedenle bir kedi sahibi en azından, insanlar tarafından sık kullanılan ama kediler için zararlı olan temel bazı besin maddelerini bilmelidir.

Kediler için zararlı olan besin maddeleri farklı şekillerde olumsuz etkiler yapar ve belirtiler gösterir. Buradaki en önemli konu alınan miktardır. Örnek olarak çikolata kediler için zararlı ve toksiktir. Eğer kedi yüksek miktarda bitter çikolata tüketirse ölümüne bile sebebiyet verebilir. Diğer maddeler içinde bu geçerlidir. Belirti olarak ise hafif sindirim sistemi belirtilerinden, çok şiddetli sinir sistemi problemleri veya komaya gidebilen tablolar söz konusudur.

Çikolata

Birçok kedi ve köpek sahibi çikolatanın evcil hayvanları için zararlı olduğunu bilir. Çikolatanın temel maddesi kakaodur. Kakaonun içerisinde birçok farklı bileşen vardır. Kediler için zararlı olanlar teobromin ve kafeindir. Tüm çikolatalarda bulunan bu maddeler özellikle bitter çikolatalarda çoğun olarak bulunur.

İnsanların en sevdiği ürünlerden birisi olan çikolata kediler için ciddi bir risktir. Tüketilen çikolata miktarına göre farklı belirtiler ortaya çıkmakla beraber genellikle; kalp aritmisi, kas titremesi ve sinirsel nöbetler görülür.

Kafein (Çay, Kahve, Enerji İçecekleri)

Kafein içeren tüm ürünler kediler için zararlıdır. Çay, kahve, çikolata, enerji içerikleri yüksek miktarda kafein içeren ürünler arasında sayılabilir. Kediniz eğer vücuduna bir miktar bu ürünleri yani kafeini alırsa anormal belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler çoğunlukla soluk alıp vermenin hızlanması, kalp çarpıntısı ve kas titremeleridir. Kedilere kafein içeren hiçbir ürün verilmemelidir.

Alkol

İnsanlara olduğu gibi kedilere de zararlı olan bir üründür. Alkol alan kedilerde sarhoşluk belirtileri ortaya çıkar. Tabi ki bununla beraber ciddi karaciğer hasarı ve beyin hasarı da gelişebilir. Çok az miktarda alınan alkol bile kedinin komaya girmesine sebebiyet verebilir. Biraz yüksek alındığında ise maalesef ölüm kaçınılmazdır.

Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak insanlar tarafından en çok tüketilen ürünler arasındadır ve birçok yemekte kullanılır. Fakat insanların bu kadar yaygın olarak kullandığı bir ürün kediler için zehirleyici olabilmektedir. Herhangi bir ürünün içerisindeki çok küçük miktarlardaki soğan veya sarımsak belirtilere neden olmayabilir. Fakat bir diş sarımsak veya eşdeğer soğan bazı sindirim sistemi problemlerine sebebiyet verebilir. Özellikle sık sık az miktarda da olsa soğan tüketimi anemiye sebebiyet verebilir.

Süt ve Süt Ürünleri

Özellikle yetişkin kediler laktoza karşı duyarlıdır. Yavru kedilere de süt ve süt ürünlerinin verilmesi önerilmez. Kedilerin vücutları sütte bulunan laktozu sindirecek olan laktaz enzimini yeterli miktarda üretemez. Eğer yüksek miktarda laktoz içeren ürün alınırsa kusma, ishal ve gaz gibi çeşitli sindirim sistemi problemleri ortaya çıkabilir.

Diğer Besinler

Tabi ki yukarıda saydığımız ürünler dışında kedinize zarar verebilecek birçok farklı ürün, besin ve besin maddesi vardır. Aşağıda yine bu konuda bazı önerileri bulacaksınız.

  • Yağlı besinler ve yağlı ev yemekleri kediler için zararlı olabilir. Zaten ev yemeklerinin verilmesi önerilmez.
  • Çiğ et ve çiğ et ürünleri birçok riski de beraberinde taşır. Bunlar arasında çeşitli bakteriler ve parazitler ilk olarak sayılabilir. Bu riskten dolayı bu ürünlerin verilmesi kesinlikle önerilmez.
  • Sakatat, özellikle çiğ sakatat ciddi bir parazit riski oluşturur. Kesinlikle çiğ olarak vermemek gerekir.
  • Özellikle et ve et ürünleri içeren bebek mamaları çoğunlukla soğan, sarımsak ve bazı baharatlar içerebilir. Bu ürünlerin verilmesi yanlıştır.
  • Kediler için özel olarak üretilmiş olan mamalardaki ton balığı ile alakalı bir sıkıntı yoktur. Fakat insanlar için üretilmiş olan ton balığı çeşitli sorunlara neden olabilir. Ton balığı çok fazla doymamış yağ asidine sahiptir ve yeterli miktarda E vitamini ile diğer antioksidanlara sahip değildir. Sık tüketildiğinde steatit ismi verilen hastalığa sebebiyet verebilir.
  • Pişmiş veya çiğ olarak kanatlı eti ya da balık vermek risklidir. Kanatlı hayvanların kemikleri ciddi anlamda kesici olabilir. Yine balıklarda kemik ve kılçık sorunu vardır. Bu nedenler ile bu ürünleri vermemek gerekir.

Kediler için en doğru beslenmeyi veteriner hekimlerden öğrenebilirsiniz. Fakat ekstra bir durum yoksa kaliteli kuru mamalar ile beslemek en doğru olandır. Bu mamalar kediler için zararlı olmayan ürünleri içerir. Aynı zamanda kedinin ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de dengeli bir şekilde içerir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu