Alerji Yapmayan (Hipoalerjenik) Kuş Türleri

Bazı insanlar evlerinde evcil hayvan beslemenin hayali ile yaşıyor olsa da alerji durumları buna izin vermiyor. İnsanların kuş, kedi, köpek, tavşan, ginepig, hamster veya diğer evcil hayvanlara karşı alerjik olmaları sık karşılaşılan bir durumdur ve bazı kişilerde bu alerjinin sonuçları ciddi olabilmektedir. Özellikle canlılara ait olan tüyler alerji oluşmasının başlıca nedenidir.

Alerji bazen bir aile bireyinde olurken, bazen tüm aile bireylerinde olabilmektedir. Aynı zamanda bazı durumlarda alerji sonradan ortaya çıkabilmektedir. Evcil hayvanlara karşı oluşan alerjide genellikle nezle ve astım belirtilerine benzer belirtiler ortaya çıkar. Bazense ciltte kızarıklık, nefes almada zorlanma, kaşıntı, gözlerde kızarıklık, burun akıntısı gibi belirtiler çeşitli şiddetlerde görülür.

Evcil hayvan türleri arasında alerji yapma özelliği bakımından farklılıklar vardır. Kuşlar içinde bu durum geçerlidir. Bazı kuşlar insanlarda alerji oluşturmaya daha yatkınken, bazı kuşlar hipoalerjeniktir yani alerji yapma ihtimali daha düşüktür. Bu konumuzda sizlere bu kuş türlerinden bahsedeceğiz.

Hipoalerjenik Kuş Türleri

Birçok insan evcil hayvan tüylerinin alerji yaptığını düşünür ve özellikle uzun tüylü olanları bu konuda daha fazla gündeme getirirler. Özellikle hassas solunum sistemlerine sahip olan veya astım hastası olan kişiler bu konuda daha hassastır. Bazı kişiler zaten alerjisi olduğunu bilir. Bazıları ise bu durumu sonradan öğrenirler. Zaten alerjiniz varsa, ancak tüylü bir arkadaşınızı eve getirmek istiyorsanız, burada “hipoalerjenik” olarak kabul edilen veya alerji atağına daha az eğilimli kuşları tercih etmelisiniz.

Eclectus Papağanı (Eklektus Papağanı)

Aslında ülkemizde çok yaygın olmayan bir papağan türüdür. Yeni Gine ve Avustralya’ya özgü orta boy bir papağandır. Erkekler olanlar çoğunlukla parlak yeşil renkte, dişiler ise parlak kırmızı renktedir. Diğer birçok papağan ve kuş türüne göre daha az alerji yapıcı olduğu birçok araştırmada bildirilmiştir. Bu papağan hakkında daha fazla bilgiye “Eclectus Papağanı Hakkında Bilgi” konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları

Ülkemizde en yaygın olarak beslenen kafes kuşu olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Aslında hipoalerjenik kuş türlerinden birisidir. Muhabbet kuşları, alerji hastaları için iyi bir seçimdir. Çünkü tüy dökme konusunda birçok diğer kuş türüne göre daha avantajlıdır ve daha az tüy döker. Eğer muhabbet kuşlarına karşı da bir alerjiniz şekilleniyorsa maalesef elinizde fazla bir seçenek kalmıyor.

Pionus Papağanı

Pionus papağanı, Meksika ile Orta ve Güney Amerika’ya özgü, orta büyüklükte bir papağan türüdür. Genel olarak Amazon papağanlarına benzerler, ancak daha küçüktür ve uçuş sırasında kanat vuruşları çok daha derindir. Birçok farklı alt türü olan bu papağan çeşidi, farklı renklerde ve renk kombinasyonlarında olabilmektedir. Eğer bir evcil hayvana karşı alerjiniz varsa bu türü tercih edebilirsiniz. Alerji riski daha düşük olacaktır.

Tukan

Aslında ülkemizde evcil bir kuş olarak sık gördüğümüz bir canlı değildir. Parlak renkli tüylerinin yanı sıra genellikle gagaları da renklidir. Belki de bu türün en çok dikkat çeken özelliği bu gagasıdır. Ülkemizde yaygın olmasa da tukan kuşları oldukça farklı ve emsalsiz dış görünüşleri sebebi ile dünyada oldukça popüler ve çok bilinen kuş türleri arasındadırlar. Aynı zamanda hipoalerjenik bir kuş türüdür.

Tabi ki yukarıdaki kuş türlerinde alerji ortaya çıkmayacak diye bir kural yoktur. Eğer alerjininiz her koşulda varsa ve evcil hayvan besliyorsanız doktorunuz ile daha detaylı görüşebilirsiniz. Ayrıca HEPA hava filtresi kullanmanın ve evinizi sık sık temizlemenin avantajları vardır. Bunun yanı sıra evcil hayvanın dökülecek olan tüylerini azaltmak için kuşunuzu yıkayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu