Köpekler Soğuk Havalarda Üşür mü?

Halk arasında köpeklerin tüyleri sayesinde üşümediği yönünde yaygın bir inanış var ancak bu inanışın gerçeği yansıttığını söyleyemeyiz, zira köpekler de üşüyorlar. Yani köpekler üşür mü sorusunun yanıtı evet, üstelik köpekler çok üşüyebiliyorlar ve bu kimi zaman sağlıklarını kaybetmelerine hatta hipotermi ve devamında donma nedeni ile hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor.

Köpeklerin normal vücut ısısı bizden yüksektir!

Köpeklerin normal vücut ısısı insanlardan yüksektir. Bizlerin normal ateşi 36,5 dereceyken köpeklerde bu 38-39 derece arasındadır ve köpeklerin vücut ısısı 38,1 derecenin altına düşünce hipotermi yani vücut ısısının düşmesi durumu ortaya çıkar. Bu da şu demektir; köpekler hem çok üşür hem de soğuk köpekler için büyük bir tehdittir.

Soğuk iklime özgür ırklar daha dayanıklıdır!

Söz konusu Alaska Malamut, Saint Bernard, Husky, Samoyed gibi soğuk iklim köpekleri olduğunda bu ırkların soğuğa karşı dayanıklılıkları daha yüksektir. Bunun sebebiyse bu köpeklerin yaşadıkları iklime uygun olan kalın ve gür tüyleridir. Bu ırklar ve diğer soğuk iklim köpekleri soğuğa karşı dayanıklı oldukları için daha az üşürler.

Soğuk günlerde köpekleri dışarıda bırakmak büyük bir hatadır!

Eğer köpeğinize bahçede bakıyorsanız şunu bilmelisiniz ki kışın en soğuk günlerinde özellikle de geceleri köpeğinizi dışarıda bırakmanız çok üşümesine, bu nedenle vücut direncinin düşmesine ve hastalanmasına yol açabilir. Bu yüzden bahçede bakılan köpeklerin kış aylarında geceleri eve alınması hasta olmalarını engellemek için çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu