Kedilerde Göz ve Kulak Temizliği

Özellikle evde birlikte yaşadığınız kedilerde bakım oldukça önemlidir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de bakım hijyenin ve sağlığın en önemli adımıdır. Bakım dediğimizde kedilerde göz ve kulak bakımı önemli bir yer kaplar. Özellikle iran kedisi, himalayan kedisi gibi ırklarda göz bakımı daha fazla önem kazanmaktadır. Yine tüm ırklarda kulak bakımı ve temizliği önemlidir.

Kedilerde Göz Bakımı ve Temizliği

Tüm kedilerde gözlerde normal veya patolojik olarak akıntılar ve kirlilik şekillenebilir. Özellikle iran kedisi gibi basık suratlı ırklarda gözlerde akıntı çok daha fazla görülmektedir. Bu akıntıların ve/veya çapaklanmanın herhangi bir enfeksiyona neden olmaması için temizlenmesi gerekir.

Kedilerde göz bakımı ve temizliği oldukça kolaydır. Bir pamuk yardımı ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik esnasında biz %3’lük borik asit öneriyoruz. Fakat borik asidi her zaman bulmanız mümkün olmayabilir. Bunun yerine eczanelerde satılan göz solüsyonlarını tercih edebilirsiniz. Hiçbirisi olmazsa sadece ılık su veya çayda göz temizliği için kullanılabilir. Pamuğu hafifçe ıslatarak kedinizin gözünü ve göz çevresini çok bastırmadan hafif bir şekilde silin ve temizleyin, sonrasında kuru pamuk ile kurulayın. Göz temizliğini bu şekilde kolayca yapabilirsiniz.

Kedilerde Kulak Bakımı ve Temizliği

Kedilerde kulak kepçesinin iç tarafında ve dış kulak kanalında pislikler birikebilir. Çok fazla gelen kötü kokulu akıntılar kulak enfeksiyonundan kaynaklı olabilir. Bu tarz bir durumda veteriner hekime götürmekte yarar vardır. Fakat, normal kulak pisliklerinin temizlenmesini sizlerde yapabilirsiniz. Kulak temizliği yaparken en dikkat etmeniz gereken husus kulak zarına zarar vermemenizdir. Bu nedenle kulak kanalında derine girmeden, yüzeysel olarak temizlik yapmanız iyi olacaktır.

Kulak temizliğinde yine pamuk ve çeşitli solüsyonlar kullanabiliriz. Özellikle sertleşmiş olan kirlerin yumuşaması için gliserin içeren damlalar faydalı olacaktır. Gliserinli pamuk ile kulak kepçesinin iç tarafını veya dış kulak zarını temizleyebilirsiniz. Yine gliserin yerine kulak kepçesinin içi için ılık suda kullanabilirsiniz. Temizliği yaptıktan sonra kuru bir pamuk ile kurulamanız iyi olacaktır.

Dikkat: Kulak temizliği ciddi bir iştir ve evde sadece kulak kepçesinin temizliğini yapınız. Kulak kanalı temizliği için otoskop gerekebilir. Bu nedenle bir veteriner hekimin bu temizliği yapması iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu