Köpeklerde Burun Kanaması

Köpeklerde burun kanamaları nadir görülen ama her zaman görülebilecek sorunlardan birisidir. Hafif bir sızıntı tarzında olabileceği gibi şiddetli kanamalar şeklinde de görülebilir. Hafif burun kanamaları genellikle basit nedenlerden kaynaklıdır ve kendiliğinden geçer. Şiddetli olanlara ise büyük ihtimalle müdahale etmek gerekir. Tabi ki hafif sızıntı tarzında ama sık sık görülen burun kanamalarında da durum ciddi olabilir. Bu nedenle bu tarz durumlarda da nedeni belirlemek ve müdahale etmek gerekir.

Köpeklerde Burun Kanaması Nedenleri

Burun kanamaları genellikle travma kaynaklıdır. Herhangi bir yere çarpma, düşme, burun kısmına sert bir darbe alınması bu travmalar arasında sayılabilir. Aynı zamanda burundaki yabancı cisimlerde kanamaların önemli nedenleri arasındadır. Herhangi bir neden ile burun içerisine kesici veya delici bir yabancı cismin kaçması burunda bir kanamaya neden olur. Özellikle dışarıdaki köpeklerde ot, diken gibi şeylerin burun içerisine kaçarak kanama oluşturması ile sık karşılaşılır.

Sıcak burun kanamasına neden olabilecek bir faktördür. Özellikle yazın sıcak aylarda güneş altında burundaki kılcal damarların çatlaması ile beraber burun kanamaları görülebilir. Özellikle Golden Retriever ve Sibirya Husky gibi ırklar bu duruma daha duyarlıdır.

Diğer nedenler ise herhangi bir hastalıktan ve vücut ile alakalı bir problemden kaynaklı nedenlerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında burun kanamaları görülebilir. Larenjit, farenjit ve sinuzit durumlarında bu görülebilir. Yine solunum yolları tümörleride burunda kanamalara neden olabilir. Akciğer ile ilgili problemler ve akciğer tümörlerinde de bir belirti olarak burun kanaması ortaya çıkabilir. Pıhtılaşma bozukluklarında burunlarda kanama görülebilir. Bazı parazitler ve alerjilerde nedenler arasında sayılabilir.

Acil Müdahale ve Tedavi

Burun kanaması durumu ciddiye alınması gereken bir durumdur. En kısa sürede bir veteriner hekimin kontrolünde müdahale edilmesi gerekir. Sızıntı tarzında küçük kanamalar kendiliğinden geçiyor olsa da nedenin belirlenmesi önemlidir. Çünkü bu durum ciddi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir.

Burun kanaması durumunda ilk yapılması gerekenler köpeğin sabit tutulmaya çalışılması ve tampon uygulamasıdır. Burun üzerine ve ense kısmına soğuk kompres uygulanabilir. En kısa sürede bir veteriner hekime götürmekte yarar vardır. Burada kanamayı azaltıcı uygulamalar ve nedene yönelik olarak tedavi yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu