Muhabbet Kuşlarında Hastalık Belirtileri

Muhabbet kuşları hasta olduklarında veya vücutlarında anormal giden bir durum olduğunda diğer canlılarda olduğu gibi bunu farklı şekillerde belli ederler. Biz bu durumlara hastalık belirtileri diyoruz. Hastalıkların çok fazla belirtisi olabilir. Her bir hastalığın farklı farklı belirtileri olabilirken, bazı belirtiler hemen hemen tüm hastalıklarda ortaya çıkabilir. Bu konumuzda sizlere muhabbet kuşlarında en çok görülen hastalık belirtilerinden kısa kısa bahsedeceğiz. Konular ile ilgili detaylı bilgilere sitemizde arama ulaşabilirsiniz.

Halsizlik

Bu durum hemen hemen her hastalıkta görülür. Muhabbet kuşları normalde oldukça canlı, hareketli canlılardır. Kafes içerisinde veya evde gezmeyi severler, öterler ve değişik sesler çıkarırlar. Fakat halsizlik durumu kolaylıkla fark edilir. Tüm bu durumlar azalır veya tamamen ortadan kalkar. Genellikle kafes içerisinde bir köşede kalmayı tercih eder, ses çıkarmaz. Halsizlik muhabbet kuşlarında birçok hastalıkta görülür. Aynı zamanda stres sonucundada böyle bir durum şekillenebilir. Enfeksiyona bağlı hastalıklarda, basit sindirim sistemi, solunum sistemi ve diğer sistemlere ait sorunlarda, beslenme ile ilgili bozukluklarda, hormonal sistem bozukluklarında, endokrin sistem bozukluklarında halsizlik görülebilir.

İştahsızlık

Muhabbet kuşlarında iştahsızlık çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilir. Yem değişikliği, stres iştahsızlığın önemli nedenleri arasındadır. Bunun dışında özellikle sindirim sistemi ile ilgili sorunlarda iştahsızlık görülebilir. Besin zehirlenmesi, bozuk gıdaların verilmesi önemli etkenlerdir. Bunun yanında vücuttaki bir enfeksiyon varlığı iştahsızlığa neden olabilir.

Tüylerde Kabarıklık

Tüylerde kabarma muhabbet kuşlarının bir problem olduğunda dış ortama verdikleri önemli tepkilerden birisidir. Üşütme ve soğuk algınlığı tüylerde kabarmaya neden olan önemli etkenler arasında yer alır. Bunun yanında vücuttaki bir hastalık ki; bu hemen hemen her hastalık için geçerlidir, bu durumdada tüylerde kabarıklık görülebilir.

Tüy Dökülmesi

Tüy dökülmesi muhabbet kuşlarında normal olarak görülebilen bir durumdur. Bu nedenle normal olan tüy dökülmesi ile anormal tüy dökülmesini birbirinden ayırmak gerekir. Anormal olan tüy dökülmeleri genellikle stres ve deri sağlığı ile ilgili problemlerden kaynaklı olarak şekillenir. Parazitler, mantar ve deri enfeksiyonları önemli faktörlerdir.

İshal

İshal yine birçok canlıda olduğu gibi muhabbet kuşlarındada en sık görülen belirtiler arasında yer alır. İshalin birçok nedeni vardır. En önemli nedenler beslenme ile ilgili bozukluklar, gıda zehirlenmeleri ve sindirim sistemi enfeksiyonlarıdır. Bunun yanında birçok hastalıkta ishal görülebilir.

Kaşıntı

Muhabbet kuşlarında kaşıntı genellikle dış parazitlerden, hijyen problemlerinden veya diğer deri hastalıklarından kaynaklıdır. Bunun yanında endokrin sistem ve hormonal sistem bozukluklarındada kaşıntı görülebilir.

Topallık

Muhabbet kuşlarında topallama genellikle hareket sistemi ile ilgili sıkıntılardan kaynaklı olarak şekillenir. Muhabbet kuşlarının kemikleri oldukça hassastır. Ufak darbelere karşı duyarlıdır. Bu nedenler hareket sistemi ile ilgili sıkıntılara ve topallamalara sık rastlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu