Kediler Rüya ve Kabus Görür Mü?

Kediniz evinizin bir köşesinde huzurla uyuyor ve sizde onu görüyorsunuz. Oldukça rahat bir şekilde uyurken kedinizin bir bacağı aniden seğirmeye başlıyor, sonra diğer bacaklarını da seğiriyor. Biraz daha dikkatli baktığınızda kedinizin yüzünün de seğirmeye başladığını görüyorsunuz. Bu durumun neden kaynaklandığını ve kedinize tam olarak neler olduğunu merak ediyorsunuz. Bu durum neden kaynaklanıyor? Kediler için gerçekten sorun yaratacak bir durum mu? Endişe etmenize gerek var mı? Kediniz bir rüya veya kabus mu görüyor?

Bu aslında hemen hemen tüm evcil hayvan sahiplerinin oldukça yaygın olarak yaşadığı durumlardan birisidir. Sadece kedi sahipleri değil köpek ve diğer evcil hayvan sahipleri de buna benzer durumlar yaşayabilir. Neyse ki bu durum için endişe etmenize gerek yoktur ve evcil dostunuz gayet iyi durumdadır. Çünkü kediniz sadece bir rüya görüyordur. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de rüyalar bazen neşeliyken bazen tam tersi yani kabus şeklinde olabiliyor. Evet, kedilerinde rüya ve kabus gördüğü bilimsel olarak bilinen bir durumdur.

Kedilerin Rüya Görebildiğini Nasıl Biliyoruz?

Araştırmacılar sürekli olarak yeni bilgiler öğrenmeye ve bunu kanıtlamaya çalışmaktadır. Kediler ve diğer evcil hayvanların rüya görüp görmediği veya neler gördüğü uzun yıllardır araştırmacıların ilgisini çeken konulardan birisidir. Kedilerin rüya gördüğü ile ilgili olarak 1960’ların başında Michel Jouvet çalışmalar yapmış ve kedilerinde insanlar gibi rüya gördüğünden bahsetmiştir. Kedilerin, insanlara oldukça benzeyen bir rüyalar alemine girebildiği ve bunun uykunun REM aşamasında olduklarında gerçekleştiğini belirledi.

Kedilerin Rüya Gördüğünün Belirtileri

Öncelikli olarak kediler rüya görürken her zaman bunu dışarıdan fark etmeniz mümkün değildir. Fakat aynı insanlarda olduğu gibi bazı rüyalarda çeşitli fiziksel belirtiler de görülebilmektedir. Özellikle kötü rüya ve kabuslarda bu durum daha net ortaya çıkar. Kedinizin rüya gördüğünü düşünüyorsanız öncelikli olarak onu uyandırmamanız gerekir. Kediniz oldukça şaşkın ve kafası karışmış bir halde uyanabilir. Bu durumda sizi bir tehdit olarak algılayarak saldırıya geçme ihtimali de vardır. Kedinizin rüya gördüğünü nasıl bilebilirsiniz?

  • Hızlı nefes alıp verme
  • Ağlama tarzında veya farklı çeşitlerde sesler çıkarma
  • Bacaklarda ve diğer uzuvlarda seğirme
  • Yüzde seğirme
  • Kuyrukta çeşitli hareketler

Memeliler ve REM Uykusu

İnsanlar ve diğer tüm memeli canlılar uykunun REm denilen safhasına girerler ve rüyalar bu esnada görülür. Bir memeli REM uykusunda ne kadar çok zaman harcarsa, rüya görme olasılığı da o kadar artar. Bunun nedeni, beynin REM uykusu sırasında uyanıkken yaptığına çok benzer şekilde hareket etmesidir. Ancak, uykunun bu aşamasında vücudunuz felçli bir durumda olduğu için genellikle hareket etmezsiniz.

İnsanlar çok fazla REM uykusu alsa da, birçok memeli hayvan bizden daha fazlasını alır. Örneğin; ornitorenkler diğer hayvanlardan daha fazla uyurlar. REM uykusunda genellikle her gün sekiz saat kadar zaman harcarlar. Kediler de REM uykusuna bizden daha kolay girebilirler.

Kediler Ne Hakkında ve Ne Tür Rüya Görür?

İnsanlar her türden konu hakkında rüya görürler ve rüyalar çoğu zaman gerçek bir planı olmayan rastgele olaylar dizisi gibi görünebilir. İnsan olarak hepimiz birçok kez mutlaka rüya görmüşüzdür ve ne tür rüyalar görüldüğü bellidir. Kedilerin ne tür rüyalar gördükleri ile alakalı olarak ise bilgimiz yapılan bilimsel araştırmalar ile alakalıdır. Bu konuda bilgi veren araştırmalar Michel Jouvet tarafından gelmiştir.

Michel Jouvet araştırması sırasında çeşitli yöntemler denedi ve bunun neticelerini ortaya koydu. Araştırmanın detaylarına çok yer vermeden sonuçlarını paylaşalım. Kedilerin genellikle avlanmayı hayal ettikleri ve rüyalarında avlanma konulu rüyalar gördükleri ortaya çıktı. Kediler genellikle rüyalarında avı takip ediyor, köşeye sıkıştırdıklarında ise avın üzerine zıplıyorlardı.

Kedilerin Kabus Görür Mü?

Kedilerin rüya görebileceğini bilsek de, kötü rüyalar ve kabuslar konusunda o kadar bilgi sahibi değiliz. Yine de gördüğümüz kanıtlar kedilerin kesinlikle kabus gördüğünü ispatlıyor. Çoğu zaman, kediler gerçek dünyada çok fazla hareket ettikleri (bacak seğirmesi, kuyruk sallamak gibi) özellikle aktif rüyalardan uyandıklarında, gözlerini kocaman açarak ve korkmuş ifadelerle uyanırlar ve bu durum birçoğunun bir kabus gördükleri sonucuna varmasına neden olur.

Bir kedi ne hakkında kabus görür? Bir mobilyaya atlamayı kaçırdıktan sonra düşmeyi gördükleri, hatta belki de gerçekten olan bir zamanı yeniden yaşayabilecekleri varsayılıyor. Bu, insanların kabus gördüklerinden çok da farklı görünmüyor. Düşmek, insanlarında yaşadığı en yaygın kabuslardan biridir. Kediler ayrıca, ayrıldıkları ve ayrılık kaygısı yaşayan kişilerle ilgili kötü rüyalar görebilirler. Ayrıca, sokakta oldukları veya yaralandıkları zamanlar gibi, hayatlarındaki stresli bir zamana ilişkin rüya anıları da yaşıyor olabilirler.

Sonuç olarak muhtemelen kedinizin düşüncelerini onların bakış açısından asla anlayamayacaksınız ve kimse anlamayacak. Yine de, bilimsel araştırmacıların konuyla ilgili yaptığı kapsamlı çalışmalar sayesinde, kedilerin ne hakkında rüya gördüğüne dair oldukça iyi bir fikir ve bilgi edinebiliriz. Kediniz uyurken, seğiriyor, tekmeliyor, ağlıyor veya başka garip belirtiler gösteriyorsa, muhtemelen kediniz sadece rüya görüyordur, bu yüzden onları uyandırmayın, çünkü sizi tırmalayabilir veya ısırabilirler. Kedinizi rüyası ile baş başa bırakmak en mantıklı olandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu