Kedilerde Tırnak Bakımı ve Kesimi

Kedi bakımının önemli noktalarından birisi de tırnak kesimidir. Kedilerde içgüdüsel olarak tırmalama davranışı vardır. Dış ortamda yaşayan kediler bunu rahatlık ile yapabilmektedir. Fakat ev ortamındaki kediler tam anlamı ile bu davranışı yerine getiremez. Her ne kadar tırmalama tahtaları gibi çeşitli materyaller kullanılsa da bu yeterli olmayabilir.

Bir diğer husus ise ev ortamında yaşayan kediler içgüdüsel olarak tırmalama davranışını yerine getirmek ister ama olanak bulamadıklarından koltuk, perde, yatak gibi alanları tırmalamaya çalışırlar. Bu durumda istenmeyen bir durum olarak bazen ortaya çıkabiliyor.

Sonuç olarak evde bakılan kedilerde tırnak kesimi rutin aralıklar ile yapılmalıdır.

Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır? Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Tırnak kesimi oldukça önemlidir. Çünkü canlı doku ile tırnağın cansız kısmını iyi bir şekilde belirlemeli, canlı dokuya zarar vermeden kesilmelidir. Aslında en doğru olan bir veteriner hekimin veya bu konuda deneyimli bir kişinin bu işlemi yapmasıdır. Bu amaçla veteriner kliniklerine götürebilirsiniz. Eğer kendiniz kesmek istiyorsanız da dikkatli olmanız gerektiğini bir kez daha belirtelim.

Aşağıdaki resimde tırnağın nereden kesilmesi gerektiği gösterilmiştir. Buna uygun şekilde kesim yapabilirsiniz.

Kedi Tırnak Kesimi

Diğer önemli bir nokta ise kesim yapacağınız tırnak makasıdır. Pet hayvanları için özel olarak tasarlanmış tırnak makaslarını kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede yanlışlık yapma riski minimuma inmektedir.

Öneriler

  • Kedinizin tırnaklarını düzenli aralıklar ile kesebilirsiniz.
  • Veteriner hekimlerden veya bu işte deneyimli kişilerden destek alınız.
  • Uygun tırnak makasları kullanınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu