Kedi İdrar Kokusu ve Lekesi Eşyalardan Nasıl Çıkar?

Kediniz tuvalet kabının dışına ve eşyalarınızın üzerine idrarını yapmaya başlarsa, eşyalarda leke bırakabilir ve bu eşyalar kötü kokabilir. Bu kokuyu maskelemek oldukça zordur ve çoğu ev ürünü bu derin lekelerden ve kokudan kurtulamaz. Kedi besleyen kişilerin en çok şikayet ettikleri konuların başında bu sorun gelmektedir. Kediler özellikle koltuk, kanepe, halı ve yatak gibi eşyalara çişini yapma eğiliminde olabilir. Bunun altında birçok farklı sebep yatabilmektedir. Bunlar ile ilgili olarak “Kedilerin Eve ve Yatağa İşemesinin 5 Nedeni” konumuzda önemli nedenlerden bahsetmiştik. Bu konumuzda ise kedinin bırakmış olduğu idrar ve bunun sonucunda oluşan leke ve kokunun nasıl yok edileceği ile alakalı bilgi vereceğiz.

Kedileriniz ister koltuğunuza, ister halınıza veya yatağınıza idrarını yapıyor olsun; ilk adım olarak kokuyu etkisiz hale getirmek önemlidir. Bu oldukça önemli bir noktadır. Çünkü kediler, eşya hala idrar kokuyorsa genellikle tekrar idrar yapmak için bir noktaya dönerler ve tekrar idrar yaparlar. Altta yatan nedeni bulabilmeniz ve kedinizin tekrar eşyalarınıza idrar yapmasını önleyebilmeniz için kedinizin farklı noktalara idrar yapma davranışının nedenini bulmak da önemlidir. Bu makale, kedinizin neden eşyalarınıza idrar yaptığına, lekelerden ve kalıcı kokulardan nasıl kurtulabileceğinize dair ihtiyacınız olan tüm cevapları verecektir.

Kedi İdrarını Temizlemek İçin Kullanılabilecek Ürünler

Sirke, kabartma tozu ve enzimatik temizleyiciler gibi çeşitli ürünler kedi idrarının kokusunu nötralize etmeye yardımcı olabilir. Bileşen olarak amonyak içeren temizlik ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bunlar etkili bir şekilde çalışmayacaktır.

Soda ve Sirke

Sirke kendisi kokulu olsa da, kedi idrarının kalıcı kokusunu gidermek için kullanılabilecek etkili bir üründür. Bunun nedeni sirkenin kurumuş idrar lekelerinde oluşan alkali tuzları nötralize eden bir asit olmasıdır. Kumaşları ağartmadan mobilya, duvar, döşeme ve ahşabı temizlemek için bir miktar sirke ve bir miktar su karıştırılarak kullanılabilir. Bu uygulama idrar kokusunu birkaç saat içerisinde ciddi oranda azaltacaktır.

Enzim Bazlı Temizleyiciler

Bu tip temizleyiciler halı, kanepe, minder, yatak ve çarşaflarda meydana gelen idrar kokularını gidermek için kullanılabilir. Bu ürünlerdeki enzimler kedi idrarındaki asidi parçalayarak kokunun giderilmesine yardımcı olur. Doğal enzimler ve iyi bakteriler, hoş olmayan idrar kokularına neden olan zararlı bakterilerden kurtulmaya da yardımcı olur.

Kedi İdrarını Temizlerken Kaçınmanız Gereken Noktalar!

Eşyalarınızdaki idrar kokularını ve lekelerini temizleme konusunda ne yapılmaması gerektiği konusunda bazı bilgiler vermek istiyoruz. Yapılacak yanlış uygulamalar hem sorunun devamına neden olabilir hem de kedinize ve eşyalarınıza zarar verebilir.

Amonyak içeren temizlik ürünleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat bunu kedi idrarı temizlerken kullanmamak gerekmektedir. Amonyak bazlı bir temizleyici kullanmak, kedinizi bölgeyi işaretlemeye teşvik edebilir. Çünkü amonyak kokusu onları oraya tekrar idrar yapmaya çeker. Kedi idrarı ile lekelenmiş olan eşyaları temizlerken buhar veya ısı kullanmaktan kaçınmakta önemlidir. Bu tarz bir uygulama lekeyi eşyaya daha sağlam bir şekilde bulaştırabilir. Aynı zamanda kedinizin üzerine idrar yaptığı çarşafları ve örtüleri yıkıyorsanız, bu çamaşırları makinenizin soğuk su ayarında yıkamanız en iyisidir.

Tuvalet kabı dışına ve eşyalarınıza idrar yapan kedilere hiçbir şekilde ceza vermemek te gerekir. Kedinizi cezalandırmak yerine, bölgeyi iyice temizleyin ve kedinizin tuvalet kabını olabildiğince çekici hale getirmeye çalışın. Birkaç adet temiz, erişimi kolay tuvalet kabı, kedinizi bunun yerine onlara idrar yapmaya ikna edecektir. Kum kaplarını sorunlu alanların üzerine yerleştirmek ve kediniz bunları doğru şekilde kullanmaya başladığında, kum kaplarını kademeli olarak olmasını istediğiniz yere taşımakta önemlidir.

Kedi İdrar Kokusu ve Lekesinden Nasıl Kurtulursunuz?

Kedinizin eşyalara işediğini fark ettiğiniz anda, çişini hemen temizlemeniz ve çok uzun süre bekletmemeniz önemlidir. Aksi takdirde koku ve leke daha da kalıcı hale gelir ve kediniz için bu nokta her zaman bir çiş yapma bölgesi olarak görülebilir. Eğer kediniz tuvalet kabı dışında bir eşyaya veya bölgeye çişini yaptıysa adım adım yapmanız gerekenleri sizlere aktaracağız.

1. Fazla İdrarı Uzaklaştırın

Kedinizin idrar yaptığını fark ettiğiniz anda, idrar lekesinin üzerine bir bez veya kağıt havluyla baskı uygulayarak mümkün olduğunca fazla idrarı uzaklaştırın. Kağıt havlu veya bezi, eşyanın derinliklerine işlemiş idrarı yüzeye çıkarmak ve emmesini sağlamak için sertçe bastırın.

2. Bölgeyi Durulayın ve Vakumlayın

Ardından, alanı temiz suyla durulayın veya ıslatın ve sıvıyı ıslak veya kuru bir vakumla uzaklaştırın. Ancak bu esnada buharlı temizleyici kullanmaktan kaçının.

3. Enzim Bazlı Temizleyici ile Bölgeye Müdahale Edin

Çoğu enzim bazlı temizleyici bir sprey şişesinde satılmaktadır. Ancak çiş lekesi olan bölgeye hafifçe bu temizleyici püskürtmek pek bir işe yaramaz. Bunun yerine, kapağı şişeden çıkarın ve alanı enzim temizleyici ile iyi bir şekilde ıslatın.

4. Temizleyicinin Etki Etmesini Bekleyin ve Tekrar Kurulayın

Temizleyici üründeki etkin maddelerin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için temizleyiciyi 10-20 dakika boyunca bekletin. Ardından, fazla temizleyiciyi almak için alanı yeni bir kağıt havlu veya bezle tekrar kurulayın.

5. Gerekirse Temizleyiciyi Yeniden Uygulayın

Alan kuruduğunda ve hala kalıcı bir koku olduğunu fark ettiğinizde, temizleyiciyi tekrar uygulayabilir veya bölgeye püskürtebilir ve gece boyunca etki etmesine izin verebilirsiniz. Alternatif olarak, enzim bazlı temizleyici işe yaramadıysa sirkeyi deneyebilirsiniz.

6. Kedinizin Bölgeye Dönmesini Önleyin

Kedinizin belirli bir eşyaya tekrar idrar yapmasını önlemek için alüminyum folyo ile örtün veya üzerine sert bir cisim koyun. Ayrıca kedi kovucu sprey gibi bir kedi kovucu sprey de kullanabilirsiniz.

Kedi Koltuk ve Eşyalara İşeme

Kedi İdrarı Neden Lekeye Neden Olur ve Kokar?

Diğer hayvanlarla karşılaştırıldığında, kedi idrarı en kötü kokan gibi görünüyor. Bu nedenle piyasada kedi idrarını maskeleyen ve kokusunu gideren çok sayıda farklı kum markası vardır. Çünkü bu kum olmadan kedi tuvaleti çok çabuk kötü kokabilir.

Kediniz eşyalarınıza işemeye başlarsa, koku rahatsız edici olabilir. Kedi idrarı sadece belirgin bir balık kokusuna sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çıkarılması zor olan kötü sarı lekelere de neden olabilir.

Kedi İdrarı Zamanla Kötüleşir!

Kediniz bir eşyaya idrarını yaptıktan ve birkaç saat boyunca fark edilmeden kaldığında; idrardaki bakteriler ayrışır ve eski idrarın bir özelliği olan hafif balıksı ve amonyak benzeri bir koku yayar.

İdrarın ayrışma aşamasının ikinci aşamasında, idrar, koku spreyine kötü kokusunu veren bileşiklerle aynı olan merkaptanları yayar. Kedi idrarının neden bu kadar kötü koktuğu açık.

Yaşlı Kedilerin İdrarı Daha Kokluyor!

Yaşlı kedilerin böbrek fonksiyonları genç kedilerden farklıdır. Çünkü böbrekleri yaşlandıkça etkinliğini kaybeder. Bu, yaşlı kedilerin daha kötü kokulu idrara sahip olmalarına neden olabilir. Bu da bir sorun haline gelebilir. Çünkü yaşlı kediler, mobilyalara, halılara ve zemine işemelerine neden olabilecek artrit veya bunama gibi problemler nedeniyle anormal çiş yapma davranışları sergiliyor gibi görünmektedir.

Kedi İdrarındaki Hormonlar

Kısırlaştırılmamış erkek kediler, işediklerinde atılan güçlü hormonlara sahiptir. Erkek bir kedi kısırlaştırılmadığı sürece, testosteronlu idrarları diğer erkek kedilere uzak durmaları için sinyal verir ve dişi kedilerin bölgede olduklarını bilmelerini sağlar. Dişi kediler, erkek kedileri cezbetmek ve kızgınlık içinde olduğunu bildirmek için feromon salgıladıkları için, kızgınlık döneminde idrarlarında daha yoğun bir kokuya sahip olabilirler.

Kedilerin Konsantre İdrarı Vardır

Kedilerin yüzeylerde, çarşaflarda ve eşyalarda bu kadar kolay bir şekilde leke oluşturmasına neden olan yüksek konsantrasyonlu idrarı vardır. Kediler işediklerinde, o idrardaki güçlü koku ve bileşikler daha konsantre olur. Bu da idrarın kötü kokmasına ve kolayca leke yapmasına neden olur.

Kediniz Neden Eşyalarınıza İşiyor?

Bir kedinin tuvalet kabı dışına çiş yapma alışkanlıkları sergilemeye başlamasının çeşitli nedenleri vardır. Bazı sahipler, kedilerinin bunu intikam veya ilgi aramanın bir yolu olarak yaptığını düşünebilir. Ancak kediler bu tür bir intikam stratejisi yürütmek için gereken bilişsel yeteneklerden yoksundur.

Uzmanlar tarafından yapılan bazı açıklamalarda “Popüler inanışın aksine, kediler sahiplerinden bir şey için geri almak için tuvalet kabının dışına idrar yapmazlar” diyor. Bunun yerine, kendilerini iyi hissetmedikleri veya çevrelerindeki bir şey onları rahatsız ettiği için bu davranışı sergiliyor olabilirler.

Kedilerin eşyalarınıza ve diğer anormal yerlere işemesinin bazı yaygın nedenleri şunlardır!

  • Kediniz, uygunsuz şekilde idrara çıkmasına neden olan altta yatan bir tıbbi durumdan muzdarip olabilir. Buna, kedinize fiziksel acı veren artrit, idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek hastalığı neden olabilir. Bunun dışında çoğunlukla yaşlı kedilerde görülen demanstan muzdarip olabilirler.
  • Artrit, kedinizin tuvalet kabını kullanmasını zorlaştırabilir ve acı verebilir. Kedinizin tuvalet kabına erişmesi zor olabilir veya kullanmak için çok fazla çaba harcayabilir. Bu da diğer alanlarda idrar yapmasına neden olabilir. Kenarlar çok uzun olabilir veya giriş üstte olabilir ve kediniz bu ağrılı durum nedeniyle artık onu kullanmak için zıplayamaz.
  • Kediniz püskürtme yani işaretleme yapıyor olabilir. Bazı kediler, idrar yapmak için kedilerin standart pozisyonu olan idrar yapmak için çömelir. Ancak, kediler püskürttüğünde bacaklarını kaldırabilir veya bir kanepenin veya yatağın bacağı gibi dikey bir yüzeye idrarını yapabilir. Püskürtme işlemine genellikle hormonlar veya çok kedili evlerde kendi bölgelerini işaretlemek için püskürtme yapacakları neden olur.
  • Ortamdaki bir şey kedinizi rahatsız ederek anormal tuvalet davranışları sergilemelerine neden olabilir. Bunun yerine ‘hareket edebilir’ ve eşya üzerinde idrarını yapabilirler. Bu, haneye yeni bir evcil hayvan getirilmesi veya rutinlerindeki değişiklikler gibi çevresel değişikliklerden ve stres faktörlerinden olabilir.

Kedi idrarında bulunan amonyak ve diğer içeriklerin kombinasyonu, kediye, eşyaların kötü kokmasına neden olabilecek hoş olmayan bir koku verir. İdrarı doğru şekilde temizleyerek sadece eşyalardaki idrar lekesi ve kokusundan kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda kedinizin tekrar eşyalara idrar yapmasını da engellersiniz.

Bu makalenin, kedinizin geride bıraktığı korkunç idrar kokusu ve lekelerinden eşyalarınızı temizlemek için başarılı bir yöntem bulmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu