Köpeklerde Tuvalet Eğitiminde Püf Noktalar

Köpekler yüzyıllar boyunca insanların en sadık dostu, onları asla yalnız bırakmayan adeta birer aile üyesi olarak görülmektedir. Modern dünyada bile bizlere eşlik etmektedirler. Bu modern dünyada bizlerle beraber yaşamaları, birer parçamız olmaları için belirli bir takım eğitimleri de görmektedirler. Köpeklerde tuvalet eğitimi işte bu yüzden çok önemli bir yere sahiptir. Onlara hayatımızda bir yer vermek, tıpkı birer bireylermiş gibi davranmak için bu eğitime adapte olmaları ve kalıcı olarak uygulamaları gerekmektedir.

Bunun için hem köpeğin hem de sahibinin yapması gereken bir takım şeyler vardır. Bunlar özetle şu şekilde sıralanabilir;

  • Başlangıçlar köpek sahipleri için zorlayıcı olduğu kadar, köpeklerin kendisi için de zorlayıcıdır. Bunu göz önünde bulundurarak, aslında iki tarafında beklentilerinin olduğunu sakın unutmayın.
  • Herhangi bir olumsuz durumda asla ama asla köpeğinize çok sert ve ani çıkışlarda bulunmayın, kendisinin güvenini kırmamaya ve ona destek olmaya çalışın. Unutmayın, sizin için zor olduğu kadar onun için de zor.
  • Köpeklerde tuvalet eğitimi süresince köpeğinizi yalnız bırakmamanız, olası bir durumda aniden müdahale etmeniz tavsiye edilir. Sizin yanında olmadığınız bir an veya kendisini görmediğiniz bir yer onun için yeni bir ‘tuvalet’ haline gelebilir. Öyle bir an da kendisini daha güvende hisseder ve eğitim daha da zorlu bir hal alır.
  • Köpeğinizi ödüllendirmeniz, onu cezalandırıp, şiddet ile iletişim kurmaya çalışmanızdan çok daha büyük bir ilerleme kaydettirir. Bu eğitim süresince, aranızdaki sevgiyi hasara uğratmamanız çok önemlidir.
  • Evinizi hazır hale getirmelisiniz. Bütün bu süre boyunca, köpeğinizin görmüş olduğu her yer onun için sokaktan farksızdır. Küçük sıkıntılar veya kaçamakların önüne geçmek için zeminin büyük bir bölümünü gazete kağıtları veya köpek eğitim pedleri ile kaplayabilirsiniz.
  • Öğünlerden birkaç dakika sonra, köpeğinizi dışarı çıkarabilir, kendisini çok fazla yormamak şartı ile bulunmuş olduğunuz bölgenin çevresinde 10 (bazen 15) dakikayı geçmeyecek yürüyüşler yapabilirsiniz. Köpeklerde tuvalet eğitimi bazı zamanlar böyle zamanlarda başlayabilir; yemekten sonra dışarı çıkacağını kendisine kısa sürede şartlayabilir ve ihtiyacını orada giderebilir.
  • Bu tarz bir eğitim de köpeğinizin psikolojisini ve gündelik yaşamını büyük bir değişime uğrattığınızı unutmamanız gerekir. Asıl önemli olan o eğitimi vermiş olmak değil, o eğitimi doğru bir şekilde vermiş olmaktır. Köpeklerde tuvalet eğitimi iki tarafında mutlu ayrılacağı bir yolculuk olmalıdır. Bu sayede köpeğin, sahibi ile olan ilişkisi de güçlenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu