Köpeklerde Kulak Bakımı ve Temizliği

Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için bakımlarının doğru ve düzenli yapılması önemlidir. Yapılacak bakımlardan birisi de kulak bakımıdır. Herhangi bir problem olmasa bile çok sık olmasa da köpeklerde kulakların temizlenmesi önerilmektedir. Bundaki en büyük neden kulağın mikroorganizmaların üremesi için ideal bir ortam olmasıdır. Kulak içerisindeki nemli ve sıcak ortamda birçok mikroorganizma rahatlıkla üreyebilir. Bu riskin önüne geçmek içinde kulak temizliği önemlidir.

Kulaklar ile ilgili en sık karşılaştığımız problemler kulak iltihaplanmasıdır. Bunun en büyük nedeni ise kulak temizliğinin doğru yapılmaması ve ortamda mikroorganizmaların üremesinin kolay olmasıdır. Kulak enfeksiyonları ise oldukça rahatsızlık veren ve tedavisi biraz uğraştırıcı olan enfeksiyonlardır. Özellikle büyük ve sarkık kulaklı olan Cocker Spaniel gibi ırklarda bu tarz enfeksiyonlar daha fazla görülmektedir.

Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kulak temizliğini 2 aşamada yapabilirsiniz. Birincisi kulak kepçesinin iç yüzünün temizliğidir. Burası için küçük bir pamuk parçası yeterli olacaktır. Bu pamuk parçasını hafifçe hidrojen peroksit veya kulak için kullanılabilecek bir antiseptik ile ıslatıp kepçenin iç yüzüne hafifçe bastırarak temizliği yapabilirsiniz. Diğeri ise kulak kanalının ön kısımlarının temizliğidir. Burası için ucu küt olan bir cismin ucuna pamuk dolayarak ya da kulak pamukları temizliği yapabilirsiniz. Yine hafifçe kulak için kullanılabilecek bir antiseptik ile ıslatıp silebilirsiniz. Fakat bu işlemi yaparken çok dikkatli olmalısınız. Kulak zarına zarar verebilirsiniz. Bu nedenle sadece ön kısımları hafifçe temizleyiniz.

Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta daha var. Köpekler kulak kanalı temizlenirken oldukça hassastır ve ani hareketler yapabilir. Yaptığı ani bir hareket ile kulak temizlemekte kullandığınız cisim kulak zarına zarar verebilir. Bu nedenle bu işlemi çok dikkatli yapmak ve eğer mümkünse bir veteriner hekime yaptırmak faydalı olacaktır.

Kulak temizliği eğer ıslak bir pamuk ya da bez yardımı ile yapılıyorsa sonrasında mutlaka kurulanmalıdır ve kulak nemli bırakılmamalıdır. Nemli ortam mikroorganizmaların üremesi ve çoğalması için oldukça ideal ortamlar. Bu tarz bir ortama neden olmamak için kurutmak iyi olacaktır. Aynı zamanda banyolardan veya herhangi bir nedenle ıslanmadan sonra kulakları iyi bir şekilde kurutmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu