Köpeklerde Ankiloblefaron (Gözlerin Açılmaması)

Ankiloblefaron; göz kapaklarının kenarlarının birbirine yapışık kalmasıdır. Normalde köpeklerde doğumdan 10-14 gün sonra gözler açılır. Bu süreye kadar göz kapaklarının kapalı olması normaldir ve gerekmektedir. Erken açılma sorunlara neden olabilir. Erken açılmanın en büyük riski keratit olasılığını ortaya çıkarmasıdır. Bu durumda göz kapakları birbirine 10-14 günlük süreye kadar dikilebilir veya yapay gözyaşı desteği sağlanabilir.

Gözkapakları 10-14 gün geçmesine rağmen halen açılmadıysa bu durum ankiloblefaron olarak adlandırılır. Genellikle 2 gözde beraber yani çift taraflı olarak görülür. Acil ve dikkatli şekilde müdahale gerekmektedir.

Ankiloblefaron sorununda genellikle 3 yöntem uygulanmaktadır. Bunlar; masaj ile açma, pensler yardımı ile açma ve ensizyondur. Masaj yönteminde göz kapaklarına masaj yapılarak açılmaya çalışılır. Eğer bunda başarılı olunamazsa pensler yardımı ile açılmaya çalışılır. Bu yöntemde başarılı olmazsa ensizyon ile göz kapakları birbirinden ayrılabilir. Yine tedavi sırasında antibiyotik kullanmakta fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Selamlar, annesi ölen chihuahua köpeğimiz 14. günde gözleri açılması gerekiyormuş, şu an pek belirti yok. Ne yapmalıyız açılmazsa?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu