Köpeklerde Burun Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Köpekler burunları daha doğrusu koku alma duyuları oldukça gelişmiş canlılardır. Bunu şu şekilde söyleyebiliriz; insanlarda burunda yaklaşık 5 milyon koku almadan sorumlu hücre yer alır. Köpeklerde ise bu rakam 200 milyonun üzerindedir. Buda gösteriyor ki köpeklerde burun oldukça önemlidir. Tabiki farklı sebeplerden kaynaklı olarak burunda çeşitli problemler görülebilir. En sık karşılaşılan belirtilerin başında ise burun akıntısı gelir. Köpeklerde burun akıntısının birçok farklı sebebi söz konusudur.

Burun akıntısının insanlarda olduğu gibi köpeklerdede fizyolojik veya patolojik farklı sebepleri söz konusudur. Önemli olan köpek sahibinin burada yapacağı tespittir. Tek seferlik herhangi bir sebepten kaynaklı olarak bir akıntı görülebileceği gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarakta akıntı görülebilir. Bunu ayırmanın en kolay yollarından birisi akıntının sıklığı, şiddeti ve görünümüdür. Eğer çok nadir olarak şeffaf bir akıntı görülüyorsa bu genellikle basit bir sorundan kaynaklıdır diyebiliriz. Fakat şiddetli genellikle sarımsı veya yeşilimsi bir akıntı söz konusu ise bu daha ciddi bir problemin habercisi olabilir.

Köpeklerde Burun Akıntısının Nedenleri

Alerji: Burun akıntısının en önemli sebeplerinden birisidir. Genellikle alerjiden kaynaklı burun akıntılarında akıntı şeffaf renktedir. Alerjinin birçok kaynağı olabilir. Polenler, ev tozu akarları, besinler, ilaçlar, kimyasal maddeler ve diğer birçok şey köpeklerde alerjiye neden olabilir.

Yabancı Cisimler: Köpekler burunları ile birçok yeri koklamayı ve burunlarını kullanmayı severler. Bu durumda buruna yabancı cisimler kaçmasına neden olabilir. Buruna kaçan yabancı cisimler birçok belirti ile kendisini gösterir. Burun akıntısıda bunlardan birisidir. Yabancı cisim kaynaklı burun akıntılarında akıntı genellikle tek taraflı olmaktadır.

Doğmasal Anomaliler: Çeşitli doğmasal burun bölgesi ve çevresindeki anomaliler burun akıntısına neden olabilir. Bunlara örnek olarak; nazofarengeal stenoz, damak yarığı, siliyer diskinezi sayılabilir.

Enfeksiyonlar: Burun, üst solunum yolu ve alt solunum yolu enfeksiyonları burun akıntısına neden olabilir. Enfeksiyonun birçok sebebi vardır. Bu enfeksiyon bakteriyel, viral veya mantar kaynaklı olabilir. Hemen hemen tüm solunum yolu enfeksiyonları burunda akıntıya neden olabilir. Özellikle sarımsı ve yeşilimsi burun akıntısı bir enfeksiyon olduğunun göstergesidir.

Tümörler ve Polipler: Burun boşluğunda ve çevre dokularda oluşan polip ve tümör gibi yapılar farklı belirtilerin yanında burun akıntısınada neden olur. Burun akıntısının nedenlerinden birisi olarak bu tarz oluşumları sayabiliriz.

Diğer Nedenler: Burada birçok farklı sebep saymak mümkündür. Burun akıntısının başlıca nedenlerini zaten yukarıda verdik. Fakat bunların dışında; diş hastalıkları, veneral tümör, ehrlichiosis, koagülopati, linguatula serrata, distemper gibi birçok farklı etken ve hastalıkta burun akıntısına sebebiyet verebilir.

Köpeklerde Burun Akıntısı Tedavisi

Burun akıntısının tedavisinde öncelikli olarak burun akıntısına neden olan faktörü belirlemek gerekir. Bunun için veteriner hekimin muayene etmesi ve gerekirse bazı özel testler yapması gerekir. Neden belirlendikten sonra nedeni ortadan kaldırıcı bir tedavi uygulamak öncelikli olarak yapılması gerekendir. Bunun yanında semptomları gidermeye yardımcı olarakta tedavi uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu