Köpeklerde İştahsızlık Nedenleri

Diğer canlılarda olduğu gibi köpeklerde de iştahsızlık birçok hastalığın veya sağlık probleminin bir belirtisi olarak ya da bazı psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. İştahsızlık çok geniş bir kavramdır ve binlerce neden sıralamak mümkündür. Genellikle sonradan ortaya çıkan nedenlerden kaynaklı olur. Fakat doğuştan ortaya çıkan bazı problemlerde iştahsızlık nedenleri arasında sayılabilir.

Köpeklerde iştahsızlık ilk başlarda pek önemsenmez. Fakat ciddi problemlerin ilk habercilerinden birisi olacağından dolayı mutlaka gözlem altında tutulmalı ve en kısa sürede veteriner hekime başvurulmalıdır. Bu sayede belki de ciddi bir problemin erken teşhisi yapılacak; tedavi çok daha hızlı ve kolay olacaktır. Bu konuyu tekrar hatırlatmak istedik. İsterseniz konuyu fazla uzatmadan köpeklerde iştahsızlığın nedenlerinden bahsetmeye başlayalım.

Köpeklerde İştahsızlığa Neden Olan Faktörler

Beslenme Değişikliği: İştahsızlığın en önemli sebeplerinden birisidir. Ani olarak beslenme programının veya mamanın değiştirilmesi köpeklerde iştahsızlığa neden olabilir. Yine köpeğinize sevmediği besinleri verdiğinizde iştahsızlık ile karşılaşırsınız.

Stres: Streste en önemli sebepler arasındadır. Stres kaynağı olarak birçok şey sayılabilir. Yolculuk, aile değişikliği, ortam değişikliği, aileye yeni bir birey eklenmesi, aşırı ses ve gürültü bunlardan bazılarıdır.

Ağız ve Diş Problemleri: Ağız ve diş sağlığı ile ilgili birçok problem iştahsızlığın nedenlerinden birisidir. Ağıza alınan besin eğer böyle bir problem söz konusu ise ciddi bir ağrı verecektir ve köpeğinizi yemek istemeyecektir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları: Başta mide ve bağırsak olmak üzere genel olarak birçok sindirim sistemi probleminde iştahsızlıkta şekillenir. Gastrit, yabancı cisim, bağırsak enfeksiyonları, bağırsak tümörleri gibi birçok hastalık saymak mümkündür.

Enfeksiyonlar: Birçok enfeksiyon iştahsızlığa neden olabilir. Basit bir yara enfeksiyonundan, ciddi beyin enfeksiyonlarına kadar birçok enfeksiyonun belirtileri arasında iştahsızlığı saymak mümkündür.

Spesifik Enfeksiyonlar: Burada ayrı bir başlık açmak istedik. Köpeklerde çok ciddi enfeksiyonlardan olan parvoviral enterit, distemper, canine adenovirüs, canine corona virus gibi enfeksiyonlarda ciddi anlamda iştahsızlıkta görülür.

Ağrılar: Vücudun herhangi bir yerindeki ağrı neticesinde köpeklerde iştahsızlık görülebilir.

Doğmasal Anomaliler: Doğmasal bazı anomalilerde iştahsızlığa sebebiyet verebilir. Bunlar arasında özefagus anomalileri, pyloris darlığı öncelikli olarak sayılabilir.

Dişilerde Kızgınlık Dönemi: Dişi köpeklerde kızgınlık döneminde bir miktar iştahsızlık görülebilir.

Diğer Nedenler: Burada birçok neden daha sayabiliriz. Bunlardan bazıları; parazitler, anemiler, zehirlenmeler, bazı ilaçlar, yutak problemleri, burun problemleri, görme problemleri…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu