Köpeklerde Kennel Cough (Barınak Hastalığı)

Kennel Cough; Infectious Tracheobronchitis ve Barınak Hastalığı olarak da bilinmektedir. Kennel Cough hastalığına ülkemizde sıklıkla rastlanmaktadır. Viral bir hastalıktır. Özellikle köpeklerde görülür ve alt solunum yollarını etkiler. Hastalık solunum yolu ile bulaşmaktadır. Özellikle barınaklar gibi birçok köpeğin bir arada bulunduğu ortamlarda hastalık çok yaygın olduğundan; bu hastalığa “Barınak Hastalığı” adı da verilmektedir.

Bu hastalığın oluşumunda birçok virüs rol oynamaktadır. Hastalığın primer etkeni olarak; canine adenovirüs ve parainfluenza virüsü rol almaktadır. Yine sekonder olarak bakterilerinde hastalığın oluşumunda rol oynadığı düşünülmektedir. Etkenler aşılanmamış yavru köpeklerde üst ve alt solunum yollarınına yerleşerek buralarda enfeksiyona neden olur. Özellikle yavru köpeklerde hastalık ölümlere neden olabilmektedir.

Hastalığın en karakteristik belirtisi; öksürüktür. Öksürüğün hemen sonrasında burun çevresinde iltihaplı yapışkan bir akıntı meydana gelir. Vücut sıcaklığı yüksek veya normal olabilir. Yetişkin köpekler bu belirtiler dışında genelde başka belirti gözlenmez. Yavru köpeklerde hastalık daha şiddetlidir ve daha hızlı seyreder. Vücut sıcaklığı yüksektir. Halsizlik ve iştahsızlık belirgindir.

Hastalığı spesifik bir tedavisi yoktur. Aşılama köpekleri bu hastalıktan korumak için en etkili yoldur. Yavru köpekler aşılanmalıdır. Yine hasta hayvanlar, diğerlerinden ayrı yerlerde tutulmalıdır.

Yavru köpeklerde hastalık şiddetli ve komplikasyonlu olduğu için özellikle dikkatli olmak gerekmektedir.

Yetişkin köpekler bu hastalığa daha dirençlidir ve ölüm oranı yok denilecek kadar azdır. Yetişkin köpeklerde yapılacak tedaviler genellikle başarılıdır ve iyileşme sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu