Yavru Köpeklerde Doğru Beslenme ve Mama Seçimi

Köpeğin bir ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürebilmesi beslenme oldukça önemlidir. Beslenmede ise ilk dönemler yani yavruyken beslenmenin önemi oldukça fazladır. Yavruyken doğru, dengeli ve düzenli bir şekilde beslenen ve ihtiyaçları karşılanan yavru köpeklerin daha sonraki yaşamlarında hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür. Bu nedenle özellikle yavruluk dönemlerinde köpeğinizin beslenmesine dikkat etmelisiniz.

Anne Sütü İçme Dönemi

Anne sütü tüm memeli canlılarda olduğu gibi köpeklerde de oldukça önemlidir ve hayati önem taşımaktadır. Özellikle de kolostrum adı verilen ve ilk birkaç günde gelen normale göre daha katı kıvamlı süt oldukça önemlidir. Bu süt yavrunun hastalıklara karşı geçici bağışıklık kazanması ve dirençli olması için oldukça önemlidir. Bu sütü yavrunuzun yeterli miktarda almasını sağlamanız çok ama çok faydalı olacaktır ve gereklidir. Kolostrumdan sonraki dönemde de yaklaşık 1,5 ay köpeğiniz anne sütü ile beslenmelidir.

Mamaya Geçiş Süreci

Anne sütünün yeterli gelmemesi ve yavrunun büyümesi ile beraber mamaya geçiş süreci başlar. Bu süreçteki önemli noktalardan birisi köpeğiniz hayatı boyunca kuru mama (Çok büyük bir kısım bu şekilde beslenme tercih ediyor.) tüketecektir. Bu nedenle onu kuru mamaya alıştırmanız gerekir. İlk etapta kuru mamalar köpeğiniz için sert gelebilir. Dişleri henüz tam gelişmediğinden bu kuru mamayı hafif ılık su ile ıslatarak verebilirsiniz. Bu arada anne sütü içiyorsa, mamayı da tavsiye olarak ilave edebilirsiniz. Eğer anne sütü içiyorsa günde 2 öğün kuru mama vermeniz yeterlidir. Eğer anne sütünden kesilmiş ise bu öğün sayısını 4’e çıkarın.

Kuru Mama Yeme Dönemi

Köpeğiniz anne sütünden kesildikten ve kuru mamaya alıştıktan sonra bu şekilde beslenmeye devam edecektir. Buradaki en önemli nokta mama seçimidir. Bununla ilgili aşağıda bilgi vereceğiz. Bununla beraber öğün sayısını kademeli olarak düşürmeniz gerekir. Mama miktarı konusunda ise net bir şey söylememiz çok doğru değil, mamadan mamaya farklılık gösterebilir. Köpeğinizin ırkına, yaşına ve kilosuna bağlı olarak veteriner hekiminizden net miktarı öğrenebilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Beslenmenin Önemi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi köpeğin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için beslenme en önemli faktörlerden birisidir. Özellikle yavruluk döneminde köpeğinizin besin ihtiyaçlarını tam olarak sağlamanız gerecektir. Yeterli miktarda enerji, protein, vitamin ve mineral oranına sahip bir diyet programı belirlemelisiniz. Ev yemekleri ile veya karışık besleme programı ile bu çok mümkün olmayabilir. Bu nedenle kuru mama ile beslemeyi önermekteyiz. Tabi ki mama seçimi de bu dönemde özel önem taşımaktadır.

Yavru Köpeklerde Mama Seçimi

Yavru köpeklerde dengeli bir beslenme için mama seçimi oldukça önemlidir. Mama seçerken ilk olarak veteriner hekiminizin tavsiyelerine uymalısınız. Irka, köpeğin genel durumuna, alerjik reaksiyonlara ve diğer birçok faktöre bağlı olarak seçim değişebilmektedir.

Yavru köpeklerde mama seçerken mamanın kaliteli olmasına özen gösteriniz. Maalesef piyasada çok farklı kalitelerde mamalar var. Bazıları gerçekten kaliteli ve iyi olurken, bazıları fayda yerine zarar verebiliyor. Bunu iyi değerlendirmek lazım. Mamanın yavru köpeğinizin ihtiyacını tam olarak sağlaması gerekir. Birçok kaliteli mamada bu sağlanmaktadır. Miktar konusunda ise hekiminizden tavsiye alabilirsiniz.

Mamayı seçerken ilk 1 yıl yavru mamaları seçmelisiniz. Bu mamalar genelde junior, puppy, growth gibi isimler ile satılmaktadır. Bu mamalar yavrular için uygun besin maddelerini içerirler. Özellikle protein, kalsiyum ve fosfor yavruların gelişimi için önemlidir. Bu mamalarda bunlar dengeli bir şekilde bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu