Köpeklerde Karma Aşının İçeriği

Köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi ve hastalıklara karşı korunması için karma aşı oldukça önemlidir. Bu nedenle 6 haftalık yaştan itibaren uygun şartları sağlayan köpeklere mutlaka belirli bir ara ile en az 2 doz karma aşı yapılmalı ve her yıl tekrar edilmelidir. Peki karma aşı olarak nitelendirdiğimiz aşı nedir? İçeriği nedir?

Karma aşının farklı türleri vardır. Firmadan firmaya ve bölgeye göre çeşitli şekillerde karma aşılar üretilmektedir. DP, DHPPI, DHPPI+L ve CPV/CV karma aşının en sık gördüğümüz çeşitleridir.

DP : Distemper ve Parvovirus
DHPPI : Distemper, Enfeksiyoz Canine Hepatitis, Parvovirus, Parainfluenza, Enfeksiyöz Laryngotracheitis
DHPPI+L : Distemper, Enfeksiyoz Canine Hepatitis, Parvovirus, Parainfluenza, Enfeksiyöz Laryngotracheitis, Leptospirosis
CPV/CV : Parvovirus ve Coronavirus

Enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.

Bu enfeksiyonlar oldukça tehlikeli olabilmektedir. Özellikle yavru köpeklerde Distemper ve Parvovirus şiddetli enfeksiyonlara ve yüksek oranda ölüme neden olur. Aşıdan önce yavru köpeğin dışarısı ile teması olmamalıdır. İç parazit uygulamaları yapıldıktan sonra karma aşılar 21 gün arayla çift doz olarak yapılmaktadır. Aşı takvimi bölgeden bölgeye veya hekimden hekime değişebilir. Fakat, tedbirli olmakta fayda vardır ve ilk aşılar tamamlanmadan dış ortam ile temastan kaçınılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu