Kedi Çişi Lekesi ve Kokusu Nasıl Giderilir?

Bir kediye sahip olmanın birçok artısı ve avantajı vardır. Fakat aynı zamanda ara sıra kazalar meydana gelebilmektedir. Kedinin bir halı veya yatağa işemesi sık karşılaştığımız kaza durumlarından birisidir. Bu durum evcil hayvan sahipleri için zor ve huzur bozucu olabilir. En kötüsü ise kediler bir halı, yatak veya koltuğa işediklerinde buralara tekrar tekrar işeme eğiliminde olabilir ve bu alanlarda kalıcı kötü kokular oluşabilir. Kediler bir yere işediğinde en kısa sürede tam anlamı ile ve koku kalmadan temizlenmesi gerekir. Eğer ki koku kalırsa tekrar bu noktaya işemeleri muhtemeldir. Her ne kadar zorlu bir süreç olsa da; doğru bir şekilde yapılacak temizlik ile kötü kokudan ve sorunun tekrarlamasından kurtulabilirsiniz.

İşeme sonrasında lekenin yayılması ve sızmasını önlemek için mümkün olan en kısa sürede ve mümkünse kazadan hemen sonra temizliğe başlamak en iyisidir. Bu nedenle böyle bir durumu gördüyseniz hemen işlemlere başlayarak, temizliği yapmalısınız. Bu konumuzda sizlere bazı önerilerde bulunacağız ve bu leke ile kokuyu en kolay nasıl halledebileceğinizi anlatacağız.

Konunun detaylarına geçmeden önce kedinizin tuvalet kabı dışındaki bir yere işemesini önlemek çok önemlidir. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Aynı zamanda kedilerin halı, yatak, koltuk veya evin herhangi bir yerine işemesinin altında bazı psikolojik ve fizyolojik sorunlar yatabilir. Tüm bunları “Kedilerin Eve ve Yatağa İşemesinin 5 Nedeni” konumuzdan öğrenebilirsiniz.

İhtiyaç Olan Malzemeler

  • Elektrikli süpürge
  • Karbonat
  • Kağıt havlu
  • Damıtılmış beyaz sirke
  • Soğuk su
  • Sprey şişesi
  • Çamaşır deterjanı

Kedi Çişini Temizleme ve Kokusunu Çıkarma Aşamaları

Çarşaf veya örtü varsa çıkarın! Kazayı gördükten hemen sonra eğer kediniz yatağa işediyse çarşaf ve yatak örtüsünü çıkarın. Eğer üzerinde örtü olan halı, koltuk gibi bir yere işediyse de örtüleri hemen çıkarın. İdrar lekesi ve kokusu hemen yayılma ve kalıcı olma eğilimindedir. Bu nedenle yıkanabilecek olan malzemeleri hemen çamaşır makinesine atmalı ve çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı ile beraber orta seviyelerde yıkamalısınız.

Kağıt havlu ile fazla sıvıyı alın! Kediniz işedikten hemen sonra fark ettiyseniz fazla idrarı kağıt havlu ile çektirmek çok faydalı olacaktır. Bu sayede sıvının daha fazla yayılmasını ve emilmesini engellemiş olursunuz. Bu esnada çok fazla hareket ettirmeye ve ileri geri oynatmaya gerek yoktur. Sadece bastırarak sıvının kağıt havlu tarafından emilmesini sağlayın. Sıvı miktarına göre fazla sayıda kağıt havlu kullanmanızda gerekebilir.

Bir sirke çözeltisi hazırlayın! Sirke iyi bir temizlik çözümüdür. Leke veya koku ne kadar kötü olursa olsun, sirke bunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Uygun bir sprey şişesi alın ve içerisine 2 su bardağı kadar soğuk su dökün. Üzerine ise 1 bardak beyaz sirke ile beraber 2-3 yemek kaşığı çamaşır deterjanı ekleyin. Karıştırmayı çalkalamadan, döndürerek yapın. Aksi halde köpürme fazla olabilir.

Lekeyi sirke çözeltisi ile ıslatın! Hazırladığınız sirke çözeltisini halı, koltuk veya yatak ya da kediniz nereye işediyse oraya sıkın ve lekeyi ıslatın. Burada bol bol ve gerçek anlamda ıslatacak kadar sirke çözeltisi kullanmanız gerekir. Bunun nedeni idrar derinlere kadar işlemiş olabilir. Sizin çözeltiniz de buralara kadar işlemelidir. Çözeltiyi sıktıktan sonra 10-15 dakika kadar zaman verin ve sirke çözeltisi tamamen işlesin. Temiz bir bez veya kağıt havlu kullanarak sirke çözeltisi sıktığınız bölgeyi tekrar kurulayın.

Kabartma tozu kullanmanın zamanı geldi! Şimdi tüm lekeli alanı kabartma tozu ile kaplamanın zamanı geldi. Tüm yüzeyi kabartma tozu ile kaplıyoruz ve 8-10 saat burada kalmasını sağlıyoruz. Kabartma tozu, kumaşlardaki kokuları gidermek için en etkili temizlik çözümlerinden biridir. Sirke çözeltisi bölgeyi temizlese de kokuların tam anlamı ile ortadan kalmasını sağlayamayabilir. Bu nedenle kabartma tozu mantıklı bir çözümdür.

Kabartma tozunu elektrikli süpürge ile süpürün! Yaklaşık olarak 8-10 saat beklettiğiniz kabartma tozunu elektrikli süpürge ile temizleme zamanı geldi. Bu aşamada kabartma tozunun kurumuş olması gerekir. Eğer kurumadıysa bir süre daha zaman tanımalısınız.

Kediler Tekrar Çişini Yapabilir!

Kediler tuvalet kabı dışındaki bir noktaya çiş yaptıklarında bunu tekrar etme eğilimindedir. Bunun en büyük nedeni o bölgede bulunan idrar kokusudur. Bu kokuyu siz alamıyor olsanız bile kediniz bu konuyu alabilir ve aynı noktaya tekrar işeyebilir. Bu nedenle yukarıda saydığımız maddeleri yaptıktan sonra eğer mümkünse kediyi o bölgeden bir süre uzaklaştırmakta fayda vardır. Yani yatak odasında bir sorun varsa, yatak odasının kapısını bir süre kapalı tutmak ve kedinin ortaya gitmesini engellemek faydalı olacaktır. Bu davranış bozukluğunun tekrar etmemesi için kokunun tam olarak çıkarılması ve altında yatan probleminde çözülmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu