Köpeklerde Kennel Cough Hastalığı

Köpeklerde kennel cough hastalığını daha çok barınak hastalığı olarak duyarız. Aynı zamanda infeksiyoz trakeobronchitis olarakta bilinir. Akut solunum yolu hastalığı olan kennel cough alt solunum yolunu etkilemektedir. Hastalığın oluşumunda bakteriler ve/veya virüsler rol oynar. Tek faktöre bağlı olarak şekillenebileceği gibi birden fazla faktöre bağlı da şekillenebilmektedir. Bulaşma solunum yolu ile olmaktadır. Hastalık genellikle çok sayıda köpeğin bir arada olduğu barınak, pansiyon gibi yerlerde yaygın olduğundan dolayı barınak hastalığı ismi de verilmiştir.

Hastalığın oluşumunda primer patojen Bordetella bronchiseptica‘dır. Bunun dışında canine parainfluenza virüs, canine herpesvirüs, Pseudomonas sp., Mycoplasma hastalıkta rol oynayabilir.

Hastalığın ortaya çıkmasında stres, yüksek nem, çeşitli nedenler ile solunum sayısının artması gibi faktörlerde rol oynar. Bu ve buna benzer bazı faktörler ayrıca hastalığın şiddetini belirler.

Belirtileri

En belirgin belirti öksürüktür. Öksürük kuru veya yaş karakterde olabilir. Aynı zamanda tracheal palpasyon ile beraber öksürük şiddetlenir.

Eğer sekonder enfeksiyonlar söz konusu ise öksürük dışında diğer belirtilerde ortaya çıkar. Ateş, iştah azalması, burun akıntısı, depresyon, solunum güçlüğü görülebilecek belirtiler arasındadır.

Tanı

Tanı genellikle hastanın hikayesine ve belirtilerine göre konur. Başka köpekler ile aynı ortamda bulunma ve temas önemli bir ipucudur. Yine şiddetli öksürük ile beraber başka belirtilerin ortaya çıkmaması ve tracheal palpasyonda öksürüğün daha da şiddetlenmesi hastalıktan şüphe ettirir.

Tedavi

Sekonder enfeksiyonlar ile komplike olmayan olgular genellikle sadece öksürük ile sınırlı kalır ve öksürük için; öksürük supresanları kullanılabilir. Sekonder enfeksiyon söz konusu olanlarda antibiyotik tedaviside uygulanır. Hastalığın şiddetine ve hayvanın genel sağlık durumuna göre veteriner hekiminiz uygun tedaviyi yapacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu