Köpeklerde Tüy Dökülmesinin En Önemli 5 Sebebi

Köpeklerde deri ile ilgili birçok problemde ilk görülen semptom tüy dökülmesidir. Tüy dökülmesi normal olabileceği gibi, patolojik sebeplerden kaynaklı da olabilir. Normal ve normal olmayan tüy dökülmelerini rahatlıkla ayırabilirsiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde görülen, köpeklerde tüylerin dökülmesinden başka herhangi bir belirti vermeyen dökülmeler normal dökülmeler olarak nitelendirebileceğimiz tüy dökülmeleridir. Fakat şiddetli, tüylerin belirli bölgede veya tüm vücutta tamamen dökülmesi, tüy dökülmesi ile beraber kızarıklık, kabarcıklar, kaşıntı gibi semptomların görülmesi bunun bir problemden kaynaklı olduğunu gösterir.

Tüy dökülmelerini aslında sadece deri hastalıkları olarak nitelendirmek yanlış olur. Deri hastalıkları ile beraber birçok sistemik hastalıkta ve endokrin sistem sorunlarında deri dökülmesi görülebilir. Bu konumuzda sizlere köpeklerde tüy dökülmelerine neden olabilecek en önemli 5 nedeni sıralayacağız.

Alerjiler: Alerjiler en önemli neden olarak sayılabilir. Bit, pire gibi dış parazitler alerjilerin en önemli sebepleridir. Bunun dışında tozlar, polenlerde alerji yapabilir. Tabi ki beslenme kaynaklı olarakta böyle bir sorun görülebilir. Alerjiye bağlı nedenlerde en önemli faktör nedeni ortadan kaldırmaktır. Dış parazit kaynaklı olanlarda, parazit mücadelesi gerekir. Diğer nedenlere bağlı olarak ortaya çıkanlarda ise nedeni kaldırıp, uygun ilaçlar veteriner hekim tavsiyesi ile kullanılabilir.

Deri Enfeksiyonları ve Enfestasyonları: Deri üzerinde yerleşen uyuz, bit, pire, keneler, mantarlar, bakteriler ve diğer canlılar tüy dökülmesinin yaygın sebepleri arasında yer alır. Bunlardan en çok karşımıza çıkanlar uyuz, pire ve mantar enfeksiyonlarıdır. Bununla beraber bakteriyel deri enfeksiyonları da kliniklerde sıkça gördüğümüz vakalardır. Tüm bunlar tüylerin lokal veya genel olarak dökülmesine sebep olur. Genellikle başka belirtilerde ortaya çıkar.

Cushing Sendromu: Cushing sendromu hiperadrenokortisizmdir. Vücutta kortizon seviyesinin artması ile karakterizedir. Tüy dökülmelerinin en önemli sebepleri arasında yer alır. Genelde orta yaş üstü köpeklerde görülür. Deri renginin koyulaşması gibi ek belirtilerde bu hastalıkta görülür. Özellikle orta yaş üstü köpeklerde simetrik tüy dökülmelerinde düşünülmesi gerekir.

Genetik: Genetik olarak tüylerin dökülmesi veya tüylerin olmaması görülebilir. Bu ırkın bir özelliği olabileceği gibi ırk ile alakalı olmadan da olabilir. Tüysüz Çin Köpeği, Meksika Tüysüz Köpeği ırk olarak sayabileceğimiz ırklardır. Bunun dışında Doberman, Pinscher, Chihuahua, İtalyan Greyhound Köpeği gibi ırklarda genetik olarak belirti bölgelerde tüysüzlük görülebilir.

Basınç Noktaları: Köpeklerde sürekli basınç altında olan bölgelerde tüy dökülmeleri görülebilir. Dirsekler bu anlamda ilk göze çarpanlardır. Bu bölgelerde deri normale göre kalınlaşmıştır. Tüy dökülmeleri ile beraber basınç yapan zemin özelliğine göre yaralar, ülserlerde görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu