Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı kolaydır. Birçok muhabbet kuşu yetiştiricisi ve sahibi kolaylık ile muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirleyebilirler. Cinsiyet ayrımı en kolay “cere” olarak adlandırdığımız bölgeye bakarak yapılır.

Cere neresidir? Diye soracaklar için ilk olarak buradan bahsedelim. Cere, gaganın üst kısmında yer alan burun deliklerinin olduğu kısımdır. Aşağıdaki resimde tam olarak bahsettiğimiz yeri görebilirsiniz.

Cere Neresidir?

cere

Muhabbet Kuşlarında Cere Rengi İle Cinsiyet Ayrımı

Erkek Muhabbet Kuşları: Cere rengi; mavi, lacivert ve tonlarında olmaktadır. Bazı muhabbet kuşlarında bu renk mor veya pembemsi de olabilmektedir. Erişkinliğe eriştikten sonra cere renginde çoğunlukla bir değişiklik olmaz.

Dişi Muhabbet Kuşları: Dişilerde cere renkleri genellikle sarı, beyaz ve tonlarında olmaktadır. Fakat dişilerde bu renk dönem dönem (kızışma dönemi vb.) farklılıklar gösterebilmektedir. Kızışma döneminde renk koyulaşmaktadadır. Bu dönemde cere rengini kırmızı veya kahverengi olarak görebiliriz. Dönem sonunda renk tekrar açılır.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet

Yavru Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı

Cere renginden ayrım erişkin muhabbet kuşları için belirleyicidir. Fakat muhabbet kuşları yavruyken, yani 0-5 ay arasındayken buradaki renge bakarak ayrım yapmak biraz tecrübe istemektedir. Bu dönemde yavru muhabbet kuşlarının burun deliklerinin çevresine çok dikkatli bir şekilde bakmak gerekir. Cere rengi tüm yavrularda hemen hemen aynıdır. Fakat burun deliğinin kenarlarında ufak farklılıklar görülür. Erkek yavrularda cere rengi burun deliklerinin kenarlarında da aynıdır. Dişilerde ise durum biraz farklıdır. Dişilerin burun delikleri kenarına dikkatli bakıldığında buralarda beyaz kısımlar görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu