Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi

Köpeklerde en sık karşılaşılan zehirlenmelerden birisi çikolata zehirlenmesidir. Genel itibari ile buna çikolata zehirlenmesi desekte asıl zehirlenme kaynağı çikolatanın içerisinde bolca yer alan kakaonun içeriğindeki theobromine birleşiğidir. Kakao, kakako veya hint bademi ağacı olarak adlandırılan ağaçtan elde edilir. Meyveleri çok tohumludur, bu tohumlardan kakao taneleri elde edilir. Tohumlar çıkarıldıktan sonra bir süre fermentasyona bırakılır. Bu fermentasyon sonucunda kakao aromatik lezzet ve kokusunu alır. Daha sonra tohumlar kavrulur, un haline getirilir ve yağı çıkarılır. Birkaç işlemden sonra kakao haline gelir. Bu elde edilen kakaonun içerisinde kafein gibi maddelerin yanında theobromine isimli maddede bulunur. Bu madde köpeklerde zehirlenmeye sebebiyet verir.

Çikolata zehirlenmesinin etki mekanizmasını şu şekilde açıklamak mümkndür. Alınan kakao merkezi sinir sistemini uyarır. Köpeklerde işeme ve kalp atımının hızlanması, metil ksantinlerin hücre içi adenozin reseptörlerini engellemesi ile meydana gelir. Aynı zamanda bu maddeler hücre içindeki kalsiyum yoğunluğunu da artırır. Böylece kalp ve iskelet kasının kasılabilirliğini artırırlar. Ayrıca hücre içindeki siklik adenozin monofosfat (cAMP) yoğunluğunu da artırdığından adrenalin ve noradrenalinin salınmasınıda hızlandırır.

Birçok köpek oldukça meraklıdır ve buldukları şeyleri yemeye çalışırlar. Özellikle yavru köpekler için bu geçerlidir. Çikolatanın kokusu köpekleri cezbeder ve koku alma duyuları oldukça gelişmiş olan köpekler için çikolataları bulmak çokta zor değildir. Evlerde açıkta bırakılan çikolatalar veya zehirlenme konusunda bilgisi olmayan kişiler tarafından köpeklere verilen çikolatalar zehirlenmelere sebep olabilir. Zehirlenmenin şiddeti ve ne kadar çikolatanın zehirlenme yapacağı konusunda çikolatanın kako oranı oldukça önemlidir.

Köpeklerde Zehirlenmeye Neden Olan Çikolata Miktarı Nedir?

Öncelikli olarak çikolatanın içeriğinde kakao ve theobromine oranının önemli olduğunu söylemeliyiz. Köpeklerde zehirlenmenin asıl sebebi theobromine olduğundan bu madde üzerinden zehirlenme dozlarına bakalım. Yaklaşık olarak;

 • 20 mg/kg theobromine orta dereceli klinik belirtiler
 • 40 mg/kg theobromine ileri dereceli klinik belirtiler
 • 60 mg/kg theobromine ağır klinik belirtiler ve felçler
 • 100 mg/kg theobromine ölüm

meydana getirebilir.

Peki çikolatalarda ne kadar theobromine bulunuyor?

Bitter çikolatalarda 100 gramda yaklaşık olarak 500-1000 mg, sütlü çikolatalarda ise 100 gramda 100-500 mg bulunuyor.

O halde 20 kiloluk bir köpek için 50 gram bitter çikolata ciddi zehirlenme belirtileri ortaya çıkarır. 200 gram bitter çikolata ise ölüme sebep olabilir.

Belirtileri

 • Kusma
 • İshal
 • Vücut sıcaklığında artış
 • Artan fefleks yanıtları
 • Hızlı solunum
 • Artan kalp hızı
 • Düşük kan basıncı
 • Nöbetler

Daha ileri durumlarda; kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, koma ve felçler.

Tanı

Tanı için spesifik birşey yoktur. Hasta sahibinin vereceği bilgiler bu anlamda önemlidir. Yine köpeğin ağzında yer alan çikolata parçaları veya kokusu tanı için yardımcı olabilir. Bazı kan parametreleri ile yaklaşık olarak tahminde bulunulabilir, fakat kesin değildir. Birçok zehirlenme türünde bu tarz belirtiler ortaya çıktığından dolayı ayırt etmek güç olabilir.

Tedavi

Tedavi için çeşitli yöntemler vardır. Köpeğin genel durumu ve yediği çikolata miktarı belirleyicidir. Öncelikli olarak hemen müdahale edilmiş ise emilimi engellemek amacı ile kusturma yapılabilir. Genel olarak hayvanın genel durumunu düzeltmeye ve toksik maddelerin biran önce vücuttan uzaklaştırılmasına yönelik tedavi yapılır.

Köpeklerinize kesinlikle çikolata veya kakao içeren yiycekler vermeyin, evlerinizde bu tarz maddeleri köpeklerin ulaşamayacağı yerlerde tutun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu