Sakız Koyunu Hakkında Bilgi

Bu ırk adını Sakız Adası’ndan almaktadır. Yetiştirildiği bölgelerde Çeşme Koyunu ismi ilede bilinir. Çoğunlukla İstanbul’dan, Antalya’ya kadar yer alan Ege ve Marmara kıyı şeridinde rastlanılan bir ırktır.

Genel Özellikleri

Genel olarak vücudu beyaz, ağız ve göz çevresi, kulak ve ayaklarda siyah lekeler vardır. Kuyruğu uzun ve dip kısmında bir yağ birikimi vardır. Koyunlarda boynuz yoktur. Koçlarda ise spiral şeklinde, kuvvetli bir boynuz vardır. Yapağı kaba ve karışıktır. Yerli koyun ırkları arasında boy olarak en yüksek bora sahip olan ırktır. Kemikleri ince, vücudu dar ama yüksektir. Ortalama olarak yetişkin bir koyunun cidago yüksekliği 70 cm kadardır. Memeleri iyi gelişmiş bir ırktır.

Verim Özellikleri

Sakız ırkı koyunlar çok iyi döl verimi ile dikkat çeker. Ayrıca süt verimide yüksektir. Genel olarak sütçü bir koyun ırkı olarak kabul edilir. Bakım ve beslenme koşulları iyi olduğu takdirde bir laktasyon döneminde 240-280 litre arasında süt verebilir. Döl verimi yüksek bir ırk demiştik; genellikle bir doğumda 2-3 kuzu verir. Sürü içgüdüsü iyi değildir.

Damızlık sakız koyunları yaklaşık 1200-1500 TL, normal koyunlar ise 800-1000 TL arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu