Muhabbet Kuşlarında Normal ve Anormal Dışkı

Muhabbet kuşlarında sağlığın en önemli belirtilerinden birisi dışkı kalitesidir. Eğer sağlık ile ilgili bir sıkıntı varsa; özellikle sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve üriner sistem sağlığı bozulmuş ise biz ilk olarak bunu ishal olarak görürüz. Muhabbet kuşlarında ishal birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir sorundur. Birçok canlıda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da ishalin birçok farklı nedeni vardır. Bazen ishal basit nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktayken bazen çok daha ciddi hastalıkların habercisi durumundadır. Fakat kuşlarda ishali tespit etmek çok kolay olmayabiliyor. Bu nedenle normal dışkıyı bilmek ve boşaltım sistemi hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır.

Muhabbet Kuşlarında Boşaltım Sistemi

Öncelikli olarak muhabbet kuşlarında boşaltım sisteminden kısaca bahsedelim. Aslında bu sistem deve kuşu hariç tüm kuşlarda ortaktır. Deve kuşu dışında kalan diğer kuşlarda mesane yani idrar kesesi bulunmaz. Kuşlar idrarını ayrı bir şekilde yapmaz. Kuşlarda idrar dışkı ile beraber atılır ve idrar dışkı ile beraber atıldığından dolayı kıvamlı ve katı halde görülür. Altına hafif miktarda şeffaf sıvı toplanır. Genel olarak değerlendirdiğimizde dışkılarda bir beyaz bölüm, altta şeffaf bir sıvı kısımı, birde daha koyu kıvamda kahverengi, yeşil bir bölüm vardır. Dışkıdaki şeffaf sıvı kısım ve beyaz bölümü boşaltım sistemine ait olan idrar kısmı olarak değerlendirilebilir. Diğer kısım ise bağırsaklardan gelen kısımdır. Bu iki kısım genellikle birbiri ile ilişki halindedir. Kahverengi ve yeşil renkteki bağırsaklardan gelen dışkı kısmının bir miktarı beyaz bir tabaka ile kaplanmış haldedir.

Resim: Muhabbet Kuşlarında Normal Dışkı

Muhabbet Kuşlarında İshal Nedir?

Öncelikli olarak muhabbet kuşlarının dışkılarında bir miktar sıvı bir kısım olması normaldir. Bunu muhabbet kuşu besleyen hemen hemen herkes fark etmiştir. Beslenmeye bağlı olarak sıvı ve katı kısım oranında değişiklik görülebilir. Fakat genel olarak baktığımızda eğer katı kısım görülmüyorsa ve çok daha sıvı kıvamda ise, dışkının tamamı sıvı olarak görülüyorsa ve günlük olarak yapılan dışkı miktarı ciddi oranda artmış ise muhabbet kuşu için ishal olmuş diyebiliriz.

İshal durumunu muhabbet kuşlarında anlamın diğer bir yolu ise anüs çevresidir. Eğer anüs çevresi dışkı ile bulaşmış ve kirlenmiş ise muhabbet kuşu büyük ihtimalle ishaldir. Genellikle sağlıklı muhabbet kuşlarında anüs çevresi temizdir ve herhangi bir kirlenme yoktur. Fakat ishal olan muhabbet kuşlarında bu kısımdaki kirlilik rahatlıkla göze çarpar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu