Yurtdışı Evcil Hayvan Taşıma (Gerekli Belgeler)

Yurtdışına evcil hayvan götürebilmeniz için bazı kuralları vardır. Bu nedenle eğer böyle bir planınız varsa öncesinde bazı hazırlıkları yapmanız; daha sonra sıkıntı çekmemeniz için gerekli olacaktır. Hayvan türü ne olursa olsun yurtdışına çıkış için bazı evraklar ve izinler gerekmektedir. Buradaki en önemli kriterler seyahat edilecek ülke ve seyahat edecek hayvan türüdür.

Aslında yurtdışına evcil hayvan taşıyabilmek için 2 farklı aşama söz konusudur. Öncelikli olarak hayvanın taşınacağı ülkenin istediği evrakların hazır olması ve kurallara uygun olması gerekmektedir. Sonrasında ise seyahat edilecek olan havayolu veya karayolu şirketinin belirlemiş olduğu kurallara uymak gerekir.

Genel olarak yurtdışına evcil hayvan götürülürken istenilen belgeler hemen hemen aynıdır. Avrupa Birliği ülkelerini baz alarak size istenilen, gerekli belgeleri yazacağız. Fakat dediğimiz gibi seyahat edilecek ülkeye göre bu belgeler farklılık gösterebilir.

Gerekli Belgeler ve Bazı Kurallar

  • Evcil hayvanınıza ait olan ve yapılmış aşıları, parazit uygulamalarını ve diğer uygulamaları içeren, veteriner hekim onaylı sağlık sertifikası veya karnesi.
  • Kedi ve köpekler için mikroçip uygulamasının yapılmış olması ve gerekli bilgilerin mikroçipe yüklenmiş olması.
  • Son 1 sene içerisinde kuduz aşısının yapıldığını gösteren belge veya sağlık karnesinde bu uygulamanın tarihi ile beraber gösterilmiş olması.
  • Kuduz aşısı yapıldıktan en az 21 gün sonra yapılan kuduz titrasyon testi belgesi. (Bunun için veteriner hekimler uygun örnekleri alır ve uygun şekilde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Ankara’daki laboratuvarlarına gönderir. Buradan sonuç alınır.)
  • Bu belge alındıktan sonra Avrupa Birliği ülkelerinin istekleri doğrultusunda en az 3 ay beklenir.
  • Avrupa Birliği dışında yer alan ülkeler için gerekli talimatları gidilecek ülkenin, ülkemizdeki başkonsolosluğundan öğrenilebilir.
  • Yolculuk gününden en erken 3 gün önce bulunduğunuz İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden yurtiçi/yurtdışı transport için “Hayvan Sağlık Raporu” ve “Menşe Şahadetnamesi” alınması gerekmektedir.
  • Petinizin ölçülerine ve seyahat edilecek şirketin kurallarına uygun taşıma çantası.
  • Özellikle uzun kara, hava ve demiryolu seyahatı söz konusu ise veteriner hekim tavsiyesi ve önerisi ile sakinleştirici ilaçlar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Evcil kuşlarım ile Türkiye’ye seyahat etmek istiyorum. Ben Lorenn Albarrán, İspanyol vatandaşıyım. İzninizle size bir soru sormak istiyorum. İspanya’dan Türkiye’ye seyahat edeceğim ve evcil kuşlarımı da yanımda götürmek istiyorum. İspanyol elçilikleri ve diğer devlet kurumları, evcil hayvanlarımla ülkelerine girmem için gereken bilgileri bana vermiyor. Evcil kuşlarım bir Nympha Hollandicus (evimde doğdu ve yüzüğü yok) ve iki Phyrruras Molinae (yüzüğü var) var. Lütfen mümkünse bana yardım edin ve kuşlarımın benimle Türkiye’ye gelmesi için hangi belgelere ihtiyaç duyduğunu bana bildirin. Ayrıca Türkiye’de CITES’e ihtiyacınız varsa bana bildirin. Rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. İlginiz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu