Muhabbet Kuşu Ballı Kraker Yapımı

Muhabbet kuşlarının büyük bir kısmı ballı kraker adı verilen besin maddesini severek tüketir. Kafes içerisinde uygun bir yere asılan bu besin muhabbet kuşları için iyi bir ödüldür. Fakat dikkat edilmesi gereken bu tarz ürünlerin uygun ve sağlıklı olanlarını seçmenizdir. Piyasada çok fazla bu tarz ürün görmek mümkündür. Maalesef bu ürünlerden bazıları kuşunuzun sağlığını sıkıntıya sokabilir. İşte bu nedenle eğer mümkünse evde yapılan ballı krakerleri vermek en doğrusu ve sağlıklısıdır.

Ballı Kraker Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak malzemelerimizden başlayalım. 1 çay bardağı kuş yemi, 1 yumurta, 2 çorba kaşığı un, 2 çorba kaşığı bal… İşte malzemelerimiz sadece bu kadar ve bulunması oldukça basit. Sadece kuş yemini doğru bir yem seçmeye özen gösterin. Tabi ki bunlar harcımızın malzemeleri, birde hazırlama aşamasında kullanılacak ekstra malzemeler var. Karıştırmak için uygun bir kap, kaşık, yağlı kağıt, fırın ve tahta çubuk yeterli olacaktır.

Öncelikli olarak yem hariç diğer malzemeleri yani; un, bal ve yumurtayı karıştırma kabına koyunuz ve malzemeleri iyi bir şekilde karıştırınız. Karışım homojen bir hale geldiğinde kuş yemini içerisinde az az ekleyin ve bu esnada karıştırmaya devam edin. Tüm yemi döktükten sonra karışımın kıvamına bakın ve duruma göre bal veya un ekleyin. Bu işlemler bittikten sonra kalıp hazırlayabiliriz.

Yağlı kağıt veya alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Uzun bir şekilde kalıp haline getirin ve karışımdan bir miktar koyun, üzerine tahta çubuğu yerleştirin ve üstüne aynı miktarda karışımdan koyarak eliniz ile şekil verin. Son olarak şekli korumak için alüminyum folyo veya yağlı kağıt ile sarın. Bir süre bekledikten sonra kalıptan çıkarın ve önceden ısıtılmış 180 derece fırına vererek 10-15 dakika pişirin. Bu şekilde ballı krakerimiz hazır olacaktır.

Muhabbet kuşlarının severek tükettiği yiyeceklerden olan ballı krakeri evde bu şekilde hazırlayarak, kuşunuz için iyi bir ödül oluşturmuş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu