Köpeklerde Alerjik Bronchitis (Bronşit)

Alerjik bronşit, bir alerjene bağlı olarak ortaya çıkan solunum yollarının yangısıdır. Alerjik bronşite birçok faktör neden olabilir. Bunlardan bazılarını saymak gerekirse; tozlar, küfler, çeşitli spreyler, sigara dumanı, bazı temizlik malzemeleri, bazı parazitler ve mantarlar sayılabilir.

Alerjiye neden olan faktör vücuda alındıktan sonra, başlangıçta solunum yollarında ödem ve yangı şekillenir. Bunun sonucunda bronşlarda mukus üretimi artar. İlk tablo bu şekildedir. Neden ortadan kaldırılmaz ve tedavi uygulanmaz ise kronik bronşitis şekillebilir.

Klinik Belirtiler

Genellikle genç ve orta yaşlı köpeklerde görülür. Kuru öksürük en önemli belirtiler arasında yer alır. Özellikle tracheaya veya göğüse bir baskı uygulandığında öksürüğün şiddeti artar. Bunun dışında daha şiddetli olgularda hırıltı ve solunum güçlüğü şekillenebilir.

Tedavi

Tedavide kortikosteroidlerin immunsupresif dozları ile beraber antibiyotikler kullanılabilir. Yine antihistaminikler ve bunun dışında bronkodilatörler uygulanabilir. Tedavi yapılırken aynı zamanda neden belirlenmeye çalışılmalıdır. Çünkü neden ortadan kaldırılmaz ise aynı tablonun tekrar ortaya çıkması muhtemeldir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu